Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Halk sözcügünün entellektüellere özgü bir vurgusu var mi?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Halk kelimesini kullanirken, "l" harfi kalin olarak vurgulanir, en azindan ben böyle ögrendim. Fakat bazi entellektüellerin(?) bu kelimeyi kullanirken "l" harfini incelterek kullandiklari dikkatimi cekiyor.

Bu kendini aydin sayarak, siradan halkin üstünde veya disinda görmek olarak mi algilanmali, dolayisi ile halka bir kücümseme göndermesi midir?

Belki de hicbiri degil de, -dili bozmak pahasina- zarif olmak ya da görünmek tutkusu ile mi ilgilidir?

Birkac ay ülke disinda kalip da, artik Türkce'yi i yabanci kelimelerin yardimi olmadan konusamayanlari anliyorum: ellerinde degil unutuyorlar.

Ama Tükce'yi cok iyi kullanip da, konustuklari dil dikkatle izlenen bu kisilerin, Tükceyi keyiflerince karizmalarina uygun sekilde degistirmelerine hak vermeli miyiz?

Yoksa ben mi bu kelimeyi yanlis vurguluyorum?
Kullanıcı kimliğini gösterde-re tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın de-re sizi anlıyor ve bazen aynı hislere benim de kapıldığımı bilmenizi istiyorum. Buna rağmen emin olduğum bir şey varsa ana dilimizin verdiği tarifi olanaksız o doğaçlama hissin beni hep doğruya çektiğidir. Görüyorum ki aynı duygular eşiğindeyiz. Dostum biz kendimizden şüphe etmeyi bile kişiliğimize nakış gibi işlemişken bırakın bunu beceremeyen, sonradan görmeler utansın. Bu bence sadece densizliktir. Bunun başka yorumu söz konusu olamaz.

Ben de yurt dışındayım (Yaklaşık 15 yıldır). Ama inanın Türkiye'ye gittiğimde girdiğim hiç bir ortamda bunun yansıması olmamıştır. Üstelik ilerleyen sohbetlerde konumum açığa çıkınca dilimin hiç değişmemiş olmasından dolayı bu durumu "Gerçekten mi yurt dışında yaşıyorsunuz? Ama hiç belli olmuyor!" diye yadırgayanları görüyorum. Bu bana onur veriyor. Oysa iki günlüğüne buralara gelip dönenlerin dil tecavüzcülüğüne soyunduklarını görmek insanı kahrediyor. Bunun adı sadece sonradan görmeliktir bence.

"Halk" sözcüğünün ince "l" (Bu arada dikkat ederseniz "a" da artık bildiğimiz sesin dışına taşmıştır. "Lale"nin "a"sı gibi olmuştur.) ile söylenmesi olanaksızdır. "l" ancak kendisinden sonra gelen "a" sesini etkiler. "Lale, reklam" gibi. Ama bunun tersi, yani önündeki harfe etkisi söz konusu olamaz.

İzninizle biraz da tiyatrocu kimliğimle bir iki şey söyleyeceğim. Tiyatro eğitimi aldığımız günlerde bu sözcük çok gündeme geliyordu. Ses ve konuşma eğitimi aldığımız hocamızın güzel ve doğru konuşma adına yukarıda söylediklerimizle örtüşen öğretilerini hatırlıyorum.

Bu tip kişiler ancak karizma yaptığını sanarak karizmasızlıklarını sergileyen zavallılardır diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2