Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Yngilizce Özentisi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
wowTURKEY Türkiye'nin tanytymy için kurulmu? foto?raf a?yrlykly bir site . Bu sitenin ba?yndaki "wow" eki de bilinçli olarak dü?ünülmü? ince bir kurgu. Ady geçen sitenin "haberler ve sohbet" ba?lykly forumunda dikkat çekici diyaloglar var.
Sizlere bu siteden "Yngilizce Özentisi - Sinir Oldu?um Lâflar" ba?ly?yyla a?a?yda verdi?im linki incelemenizi rica ediyorum.
Yngilizce Özentisi - Sinir Oldu?um Lâflar
http://www.wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=4376&highlight=t%FCrk%E7e
Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Metin Hocam;

Yukaryda verdi?iniz adreste ?unlar da var "ozel isimler de bence kesinlikle aslyna sadyk kalmalyyyz. Örne?in HSBC vs" yani Hsbc'yi "eycesbiysi" diye okumamyz söyleniyor. Siz buna katylyyor musunuz? Dü?üncelerinizi merak ediyorum. Arkada?ymla bu konuda çok tarty?tym. Örne?in "ADSL" nasyl okunmaly fikrinizi söylerseniz sevinirim...

Saygylarymla...
Kullanıcı kimliğini gösterveyselpolater tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderYIMMSNMICQ
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba
Bence kesinlikle Türkçe okumalıyız. Yabancıysa yabancı sonuçta burası da Türkiye. Bir de bizim insanımız abartmayı sevdiği için bu tür kullanımlar tehlikeli. NTV(neteve) dururken "entivi" diye okuyor kanalın haber sunucuları bile. Bunun gibi daha onlarca örnek var. Hatta tuhaf gekecek ama MİT, evet bildiğiniz Milli İstihbarat Teşkilatı'nı (em ay ti) diye kullananlarla bile karşılaştım.
Ben HSBC'yi (he se be ce) diye kullanıyorum valla; anladıkları halde aşağılarcasına tavır takınanlarla karşılaşıyorum. Sorun değil ama Türkiye'de yaşadığımı ve bu ülkenin dilinin Türkçe olduğunu hatırlattığımda karşımdaki insanla doğrudan yer değiştiriyorum...
Kullanmayalım lütfen...
SEVGİLER...

En son tuğba görgünoğlu tarafından Prş Arl14, 2006 18:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini göstertuğba görgünoğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Hatta tuhaf gekecek ama MYT, evet bildi?iniz Milli Ystihbarat Te?kilaty'ny (em ay ti) diye kullananlarla bile kar?yla?tym.

Hiç duymamy?tym. Ama bu özenti u?akly?y oldukça bu tür söylemlere de aly?mamyz gerekecek sanyrym. Yazyk... Çok yazyk.

Tu?ba Hanym, yorumunuza katylmamak mümkün mü? Dü?ünceleriniz var olsun.

NOT:Bu konular daha önce i?lenmi?ti. E?er yukarydaki "arama"dü?mesiyle yazy?malyk içi arama yapylyrsa ula?ylabilir.

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Yazy?malyk içinde bakynyrken bu ba?lyk dikkatimi çekti.

Bahsedilen siteyi (wowturkey) bir aydan fazladyr takip ediyorum. Sitenin ady konusuna ?öyle bir açyklyk getirilmi?: Zamanynda bu site, yabancylara yönelik kurulmu?. Daha sonra, Türklerin daha fazla kullanmasyyla Türkçeye çevirilmi?. Yüklenilen fotograflaryn "wowturkey.com" ?eklinde kaydedilmesi, isminin de?i?mesini engelliyormu?. Ysim de?i?ikli?i yapyldy?y zaman, ?u ana kadar yüklenen fotograflar arama yapylan sitelerde bulunmayacakmy?.

"-my?"ly tümceler kullandym; çünkü ben de okudu?umu söylüyorum. Bu konu hakynda bir fikrim yok.

Bunun açyklamasy için, ba?lanty vermemin sakyncasy yoktur umarym.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2