Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Bir kalem alyr mysyn? "UYU?TURUCU"
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 18
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu gün Ystanbul'da hava çok so?uk. Ö?renciler okula girerken üstlerinde kalyn paltolar var. Bense incecik bir montla okul önünde düzinelerce kur?un kalem satmaya çaly?yyorum. Hava so?uk mu so?uk. Titriyorum. Elimdeki kalemleri havaya kaldyryp: "Bir kalem alyr mysyn?" diye herkese soruyorum.

Ynsanlar çocuklaryny ellerinden tutarak okula getirip byrakyyorlar. Üzerimdeki yyrtyk pyrtyk elbisemde gözlerini usulca gezdirerek, sanki beni sessizce a?a?ylyyorlar. Cadde üzerinde gelip geçenlerin arasyndan hiç kimse bana "selamünaleyküm", "merhaba" "günaydyn" demiyor. Ama ben aldyrmadan kalemlerimi satmaya çaly?yyorum. Benim gibi kalbinde derin bir a?k yarasy olan zavallyya neden selam versinler ki.

Birden bir ses "günaydyn abi, bana bir düzine kalem verir misin?"
Kalemlerin içinden en güzelini bulup ona verdim. "Bu kadar çok kalemi ne yapacaksyn" dedi?imde, annesi babasy olmayan fakir ö?rencilere verece?ini söyledi. Sonra kalemleri alyp gitti. Bundan sonraki her geçi?te bana selam verdi. Günler sonra, yanynda genç bir adamla geçti. Daha sonra onunla ni?anlandy, evlendi ve bir çocu?u oldu. Ama her gün ve her sabah üzerimde pis kokulu yyrtyk pyrtyk elbiseler olmasyna ra?men bana "günaydyn" dedi.

Ystanbul'dan tayinim Mardin'e çykty. Zaman; su gibi akyp geçti. Ve Ystanbul özlemi kalbime gelip oturmu?tu. Üsküdar da Kyzkulesi'ni ve martylary seyre dalmak, Piere Loti'den Ystanbul'u, Orhan Veli gibi gözlerim kapaly dinlemek istiyordum. Seneler sonra tekrar Ystanbul'a döndüm. Artyk zengin altynda son model arabasy olan genç bir i? adamy görünümünde idim. Yyllardyr kalem satty?ym yeri özlemi?tim. Oradan tekrar geçmek istedim. Okulun önüne geldi?imde, benim yyllar önceki ba?ry?yma benzer bir sesle kalem satan bir kadyn; "bir kalem alyr mysynyz?" diyordu. Yanyna yakla?ty?ymda gözlerime inanamadym. O idi.

Merhaba dedi?imde bana üzgün gözlerle bakarak, e?inin çok alkol aldy?yny, çocu?u ile birlikte alkollü bir durumda araba kullanyrken, kar?y taraftan gelen bir kamyonun altyna girdi?ini ve artyk dünyada kimsesinin kalmady?yny söyledi. Hayatla mücadelesini verirken çok zor ?eyleri ya?ady?yny uzun zamandyr i? bulamady?yny, kendisinden hep ba?ka ?eyler istendi?ini ve en sonunda yyllar önceki kalem satan Beni dü?ünüp, kalem satmaya karar verdi?ini söyledi. Ve yine caddeden geçen ve onun üzerindeki eski yyrtyk elbisesine bakarak, onu a?a?ylayan insanlara yalvaryrcasyna bir sesle ba?yrmaya ba?lady:
"Bir kalem alyr mysynyz?"

CAN AKIN

SLAYTI MUTLAKA SEYRET..
http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?tabid=1038&mid=8373&ItemID=3751&ItemIndex=59
Kullanıcı kimliğini gösterCAN AKIN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 99
Alıntıyla Cevap Gönder
Can Akın beyin sayfa altında verdiği bağlantıların tümüne baktım, hepsi de geçersiz açılmıyor.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2