Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
OK
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Bilgisunar(internet) yazy?malarynda "tamam" sözcü?ü yerine "ok" denen illetin kullanymy beni hasta etmeye yetiyor. Bunun yerine arkada?laryma daha kysa olan "t"yi önermeye ba?ladym. Siz, Türk dili sevdalysy dostlarymla bu konuyu payla?mak istedim. Yngilizce ok yerine Türkçe t daha uygun de?il mi ?
Kullanıcı kimliğini gösterGökhan Onater tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba
Ben "tmm" diyorum ve genelde de öyle dendiğini gözlüyorum. Yazışmalarımda "ok" diyenlerin sayısı ile "tmm" diyenlerin sayısı arasında çekişme var diyebilirim :P Ayrıca karşımdaki "ok" dediği zaman (onu uyarmak yerine) kendim "tmm" ya da "tamam" kullanınca bulaşıyor ve artık o da "tmm" demeye başlıyor. Saygılar...
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben kısaca tamam diyorum, daha kısa yazmam gerekirse oldu diyorum. Özellikle yazarken bile malzemeden çalmak istemiyorum. Yazıda veya başka bir şeyde malzemeden çalanları da hoşgörmüyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 84
Alıntıyla Cevap Gönder
İyi akşamlar
Dilseverler

'Tamam' Arapça ve İranca/Farsça bir sözcük.'OK' ve/veya bizim okuyuş şekli ile 'Okey' ise İngilizce.

Bunların yerine günlük konuşmalarımda Türkçe olan 'Oldu' veya 'Olur' sözcüğünü kullanıyorum.

'Tamam' doğunun
'Okey' batının

'Olur' ise bizim yani Türkçe

GöKMeN

Ne Doğulu ne Batılı - Türküz- biz bize benzeriz !
Kullanıcı kimliğini gösterGökmen Erdoğan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
"tamam, olur" ne dersek diyelim ama lütfen sözcüğü kırpmadan, olduğu gibi yazalım. Ünlü harfler yetimler gibi boynu bükük kalmasın.

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Ok "sözcü?ü" çok yaygyn. Özellikle msn ortamynda o.k. yazanlary kyrmamak için hep ?öyle uyaryrym.

"örnek yazy?ma

ben: yaryn aksam görü?elim mi?
arkada?: neden?
ben:arkada?ym i? güçten zaman bulamyyoruz, seni göresim geldi ne var bunda ?
arkada?: OK
ben:sada?ymda ok kalmamy? veremem ben de kylyç, kalkan, gürz, var olur mu???
arkada?: ne demek istiyorsun anlayamadym.
ben: arkada?ym Türkçemizin köküne kyran my girdi, ne oldu da yabancy sözcükler kullanmaya gereksinim duyuyorsun?
ok yerine olur, oldu, olabilir desen daha uygun olmaz my?

derim yine sorunumu anlatamamy? olaca?ym ki, verilen yanyt TAMAM sözcü?ü olur.

ben: Tamam de?il bu da Arapca sözcüktür.
arkada?: Özgen ne kadar abartyyorsun, ne var yani ne olmu??
ben: Ne olmu?u var my? Kendimize Türk milliyetçisi, Türkçü ( adayy ) diyorsak
ses bayra?ymyz Türkçemize de iye(sahip) olmamyz gerekiyor."

...derim, arkada?ymy kyrmadan ona yardymcy olabilmi?li?in sevinci ile konu?mamyzy sürdürürüz.
Kullanıcı kimliğini gösterÖZGEN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin MELAN demiş ki:
"tamam, olur" ne dersek diyelim ama lütfen sözcüğü kırpmadan, olduğu gibi yazalım. Ünlü harfler yetimler gibi boynu bükük kalmasın.

Olay budur.
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
OK
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2