Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Ana Dili Nedir?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 84
Alıntıyla Cevap Gönder
Ana Dili Nedir?

Nedir anadili? Adı üzerinde anamızın / annemizin evde konuştuğu dildir. O ana, yarım entellektüel bir ENTEL (lektüel)’den daha duru, temiz, katışıksız bir Türkçe konuşur.

Köylük yerde ev, tarla ile çoluk-çocuk bakımı üzerine; varoşlarda ise kadın günlerinde, mahallede hep o dili konuşur. Doldurmaktan nefis zeytin yağlı DOLMA’lar, sarmaktan parmak yetirten SARMA, hele birde enfes BURMA tatlısı ne güzelde özenle burulur! Yorulunca bir oturak çekerde altına dinlenir. Bu kadın denize girdiğinde ayağını sokup acıtan balığıda “sokar / sokarca” diye adlandıragelmiştir.

Bu kuralları belli, sabit lastik gibi sağa - sola çekilemeyen, -ek’ler ve kök-’ler ile çok zengin dil güzel Tükçe’miz, ne kadar geri bırakılmış, sindirilmiş ve ezilmiş olsa bile bir Türk anasının dilinde, dimağında adaktarması olarak, deyim, atasözü öz ve temiz Türkçe olarak karşımıza çıkar.

Bu ana çalışırken, hele hele mutfakta, yavrusuna Türkü çağırır iken, düşünürken hatta rüyasını bile Türkçe görür iken...

Ne demektir bilim dili İngilizce, teknik dili Almanca, sanat-moda dili Fransızca; bir İngiliz anasına DOĞRUDUR bilim dili İngilizce, bir Alman annesi tabiki tekniği kendi öz dilinde YAPAR / KULLANIR hele bir Fransız hanımın HAKKIDIR güzel ahenkli Fransızca ile sanat-moda konuşmak.

Ya benim konuştuğum dili bana aktaran Türkçe konuşan anam!?

Bizler Türk kadınlarını eğitmedikçe, onu bağlı olduğu zincirleri kırmadıkça, onun eline kalemi, kitabı vermedikten sonra anamızın konuştuğu dilde içten dışa olmak kaydı ile mutfaktan, evden, çocuk odasında, misafir odasından mahallenin sınırlarından dışarı çıkamayacaktır.

Siz ne dersiniz.
Kullanıcı kimliğini gösterGökmen Erdoğan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 57
Alıntıyla Cevap Gönder
Güzel bir anlatım. Elinize, gönlünüze sağlık.

Fransız geve geve sanat konuşuyor, Arap boğazına et çiğnemi takılmış gibi harul hurul şiir okuyorsa, ingiliz ağzını yaya yaya bilim yapıyorsa, benim ebeciğim de kilimlerin kökboyası işlengilerini, renklerini anlatır, benim otacım hangi bitkinin hangi sayrılığa iyi geldiğini bir bir anlatır, benim ozan dedem kopuzuna vura vura yiğitlerin koçaklamalarını soylar...

Eline,diline,beline YYE OL!
Kullanıcı kimliğini gösterErendiz tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 84
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Erendiz

Öncelikle için yazdığınız kısa-yazı için teşekkürler.

Bence kendi ana dili ile bilim yapmak, bunu teknik olarak uygulamak, gönülden hissedilenleri sanat gibi insanı insan yapan bir uğraşı ile dışa vurmak utanılıcak, yerilecek bir şey değil bilakis çok doğal ve samimi bir olgu.

Yabancı bir dili ne amaçla olursa olsun öğrenmek çok hoş. Yoksa nasıl diğer insanlar ile kaynaşacağız, bilişeceğiz, anlaşacağız, Biz Türkler, malesef dil konusunda büyük bir bölümü yobaz olan Fransızlar mıyız ki!? Dünya dili Fransızca dünyanın başkenti Paris diyelim!

Bizler hoşgörü sahibi Türkleriz, bütün dillere ve kültürlere saygımız vardır onlardan da aynı saygı ve sevgiyi almak kaydı ile. Bütün dünyanın dilleri ve başkentleri çok güzeldir.

Ama benim için dünyanın en güzel dili Türkçe ve en güzel başkent 'Türk Devrimin imzası ANKARA'dır'.

Sevgi ve Saygılarım ile
GöKMeN

Bender bir Ankaralıyım - Angaralı deehil Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterGökmen Erdoğan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 57
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim kulağıma o diller biraz ters geliyor. Abartılı bir vurguda bulunabilmek için öyle söyledim.

Öte yandan yabancı dil öğrenmek güzeldir. Türkler yabancı dil öğrenmede de belki dünyanın en ileri budunudur. Bunu Ali Şir Nevai söylüyor. O dönemde bile görülebilen bir gerçek bu.

Eline,diline,beline YYE OL!
Kullanıcı kimliğini gösterErendiz tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Ana Dili Nedir?
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2