Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
3. Erciyes Şiir Günleri
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
Kayseri önemli bir kültür ve sanat faaliyetine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 3. Erciyes Şiir Günleri 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Mart ayı sonunda Kayseri'de tam bir şiir şöleni yaşanacağını ifade ederek, "Şehir kimliğinin oluşmasında, o şehrin kültürel zenginliğinin büyük etkisi vardır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel zenginliklerimiz ön plana çıkartan kültür ve sanat olaylarına büyük önem veriyoruz. Bu amaçla çok çeşitli etkinlikler düzenliyor ve halkımızla buluşturuyoruz. Bu etkinliklerden belki de en önemlilerinden birisi Erciyes Şiir Günleri olsa gerek. İlk ikisi büyük ilgi gören Erciyes Şiir Günleri'nin üçüncüsü için hazırlıklarımız sürüyor. 28-29 Mart tarihlerinde 2 gün sürecek şiir günlerinde Kayseri'de yaşayan ve seslerini şehir dışına duyurmayı başarabilmiş şairlerimizi, Türkiye'nin önde gelen şairleriyle buluşturacağız. Ayrıca bu yıl Türkmenistanlı bir şair de bizimle beraber olacak. Tam bir şiir şölenine dönüşecek olan 3. Erciyes Şiir Günleri'ne Bekir Sıtkı Erdoğan, Bedirhan Gökçe, İhsan Deniz, Alim Yıldız, Celal Fedai, İsmail Özmel, Saim Urungu Maraş, Tamilla Aliyeva, Olcay Yazıcı, Vahap Akbaş ve Yüksel Gemalmaz gibi Türkiye'nin dört bir yanından şairler katılacak. Şehir içi ve şehir dışından yaklaşık 40 şairin şiirlerini seslendirecekleri program, Kayseri'nin kültür sanat hayatına renk katacak ve büyük canlılık getirecek" dedi.
Başkan Özhaseki, bütün şiirseverleri bu önemli etkinliğe davet ettiğini de sözlerine ekledi.

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
3. Erciyes ?iir Günleri ve Medine-i Kayseri

Medine, ?ehir demektir. Araplar medeniyet ile “Medine” yani ?ehir arasynda güzel bir ilgi kurmu?lar. Ynsano?lu site devletlerinden ?ehirlere do?ru bir geli?me göstermi? ve medeniyet de gerçek manada ?ehirlerde ortaya çykmy?tyr.
Kayseri’de medeniyetin izlerini sürenler alty bin yyllyk bir geçmi?ten bahsediyorlar. Kesin olan ?u ki en az dört bin yyllyk bir ?ehir burasy.
Asurludan, Hititliden, Perslerden, Romalydan Türklere do?ru yolculuk eden Kayseri ?ehri, artyk “halis muhlis” bir Türk ?ehri olarak medeniyet tarihindeki yerini kyvrak zekaly insanyyla almy?tyr.
Kayseri ?ehrinin bugün ticaretle öne çykarylan dokusu aslynda kültür ve sanata da bir o kadar yakyn. Bir zamanlar “bilginler ?ehri” olarak anylan Kayseri’nin “Davud-y Kayseri” gibi büyük bilginleri, “Seyid Burhaneddin” gibi büyük mutasavvyflary ve “Kady Burhaneddin” gibi büyük ?airleri vardyr.
Aslynda bu sahada ün yapmy? Kayserilileri listelemek gibi bir i?e giri?mek istemem, çünkü sayfalar yetmeyecek ve belki de bir ansiklopedi hacmi gerekecektir.
Erciyes ?iir Günleri, ?ehrimiz Kayseri’nin “Medine” vasfyna çok uyan ve adeta Kayseri’deki ulusal çaply tek kültür ve sanat faaliyeti olmasyyla da dikkati çekiyor. Bu yyl “Kady Burhaneddin”e adanan Erciyes ?iir Günleri’ne Azerbaycan ve Türkmenistan’da konuklaryn geliyor olmasy ileride uluslar arasy bir organizasyona dönü?ece?ini de göstermektedir ki bu durum Kayserimiz adyna kyvanç vericidir.
Bu vesile ile ünlü devlet adamy ve ?airimiz “Kady Burhaneddin”in gündeme geliyor olmasyny da takdir etmekteyim. Yn?allah önümüzdeki yyllarda Seyid Burhaneddin, Seyrani, Dadalo?lu, Tennuri gibi büyük isimlerimiz adyna adanmy? Erciyes ?iir Günleri düzenlenir diye dilemekteyim.
Bu yyl yapylacak olan Erciyes ?iir Günlerine il dy?yndan Alim Yyldyz, A.Vahap Akba?, Bedirhan Gökçe, Bekir Sytky Erdo?an, Celal Fedai, Yhsan Deniz, Ysmail Özmel, Olcay Yazycy, Saim Urungu Mara?, Tamilla Aliyeva, Yüksel Gemalmaz katylacaklar.
Bedirhan Gökçe, ?iir dinletisinde hem sunucu olarak görev yapacak hem de ?iirlerini seslendirecek. Bekir Sytky Erdo?an gibi bir büyük usta da aramyzda olacak.
Gerçi Erciyes ?iir Günleri’nin takip edilme gibi bir derdi yok; hatta salon önceden tyklym tyklym doldu?u için, benim tavsiyem sadece gerçekten izlemek istiyorsanyz en az bir saat önceden yer tutmanyz gerekiyor. Ben geçen yyl ki dinletiyi bu izdiham yüzünden takip edemedim. Haberiniz olsun.
?ehrimizden ise, Abdullah Erkal, Adnan Büyükba?, Ali Türkaslan, Ali Ya?mur, Ay?e Konur, Bayram Durbilmez, Bekir O?uzba?aran, Deniz Dengiz ?im?ek, Duran Tamer, Emel Demirezen, Fazyl Ahmet Bahadyr, Hüseyin Türkmen, Ymdat Av?ar, Köksal Akçaly, Muhsin Ylyas Suba?y, Mustafa Ybakorkmaz, Nur Ulusoy, Senem Gezero?lu, ?eyhmuz Çiçek, Seyit Burhanettin Akba?, Uygur Orhan, Vedat Çalyk, Zeki Genç katylacaklar.
Bu önemli kültür ve sanat etkinli?ine kültüre ve sanata gönül verenleri davet ediyorum.
Cuma ak?amy ve Cumartesi ak?amy saat 20.00’de iki ayry ?iir dinletisi var. ?airler ?iirlerini adlaryndaki alfabetik syraya göre okuyacaklar. Ben de ?iirlerimi cumartesi ak?amy saat 20.00’de okuyaca?ym. Duyurulur.
Ayryca ben Erciyes gezisini çok be?eniyorum. Kyymetli Oktay Durukan, davetiyeye “Erciyes’in zirvesinden Türk ?iirinin zirvelerine” diye yazmy?. Ne güzel bir e?le?tirme böyle… Erciyes da?yndaki toplantyda ?airler bir araya geliyorlar ve Erciyes’in o nefis havasyny teneffüs ederken oldukça güzel sohbetler oluyor. Erciyes da?y kadar Kayseri’yi temsil edecek bir ?ey var my? Erciyes’e çykmayan, Erciyes’i görmeyen Kayseri’yi görmü? sayylmaz. O yüzden Erciyes gezisi her zaman manidar ve anlamly geliyor bana.
Erciyes ?iir Günleri ile ilgili ayryntylary sizlere yazaca?ym.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2