Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Milli Eğitim Ağrı Dağı'nı "Ararat" yaptı!
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 23 Mar 2006
Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Milli Eğitim Ağrı Dağı'nı 'Ararat' yaptı!
ANKA

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 11. sınıf Coğrafya kitabında Ağrı Dağı’nın “Ararat" olarak isimlendirildiğini sert bir dille eleştirerek, “Bugüne kadar ders kitaplarında pek çok yanlışlığa imza atan Bakanlık, anlaşılan o ki, hatalarından ders çıkarmamıştır" dedi.

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan ve şu anda okullarda okutulan 11. sınıf Coğrafya kitabının 133. sayfasında yer alan Türkiye fiziki haritasında Ağrı Dağı’nın adının “Ararat olarak yeraldığını açıkladı. Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın inanılmaz bir hataya daha imza attığını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla 2007 yılında basılan 11. sınıf coğrafya ders kitabında yer alan bu ihmal, affedilemez boyuttadır. Zira ‘Ararat’ kelimesi günümüzde sözde Ermeni Soykırımı iddiasının sembolü haline gelmiştir. Bugüne kadar ders kitaplarında pek çok yanlışlıa imza atan Bakanlık, anlaşılan o ki, hatalarından ders çıkarmamıştır" dedi. MEB, ERMENİ PROPOGANDASINA ZEMİN OLUŞTURDU!

Türkiye’nin içten ve dıştan kıskaç altına alındığını söyleyen Koncuk, Türkiye aleyhine lobi faaliyetlerinin arttığı bir dönem yaşandığını kaydetti. Koncuk, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin fiziki haritasında Ağrı Dağı’na Ararat denmesi oldukça manidardır. Ayrıca başında Milli kelimesi bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, bu haritayla istemeden de olsa Ermeni propagandasına yeni bir zemin oluşturmaktadır diye konuştu.

KİTAPLARIN TİTİZLİKLE İNCELENMEMESİ EĞİTİM SİSTEMİNE DARBE VURUYOR

Kaliteli bir eğitimin ancak nitelikli insan yetiştirme ile mümkün olduğunu ifade eden Koncuk, buna karşın milli eğitimde art arda hatalar yapıldığını, bu nedenle de Türkiye’de “ayakları yere sağlam basan bir milli eğitim politikası üretilemediğini belirtti. Koncuk, özellikle öğrencilere servis edilen ders kitaplarının titizlikle incelenmemesinin eğitim sistemine büyük darbe vurduğunu kaydetti. Koncuk, MEB ve Talim Terbiye Kurulu’nun görevini eksiksiz yerine getirmesi gerektiğini ve ders kitaplarında hiçbir hataya yer vermemesi durumunda olduğunu söyleyerek, “Coğrafya kitabında Ağrı Dağı’nın adının Ararat olarak yazılması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilk hatası değildir. Ancak bunun Bakanlığın son hatası olmasını umut ediyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın işlevine hiç yakışmayan bu büyük hatayı ivedilikle düzeltmesini istiyoruz" dedi.

MEB HAVLU MU ATTI?

Koncuk, haritada Ağrı Dağı’nın nasıl Ararat olarak yer aldığı, ders kitaplarını incelemekle yükümlü olan Talim Terbiye Kurulu’nun bu hatayı nasıl gözden kaçırdığı sorularının MEB tarafından yanıtlanması gerektiğini söyledi. Koncuk, “Milli Eğitim Bakanlığı, Ağrı yerine Ararat kelimesini kullanarak, Ermeni davasında havlu mu atmaktadır?" sorusunu sordu.
Koncuk, Ermeniler için Ararat’ın anlamının önemli olduğuna değinirken, 1915-1920 yıllarındaki Ermeni olaylarının konu alındığı "Ararat" isimli bir filmde tarihi gerçeklerin saptırılarak ve Türkiye’nin hak etmediği şekilde suçlandığına işaret etti.

KİTAP, TTK TARAFINDAN 2007 YILINDA ONAYLANMIŞ

Evren Yayıncılık tarafından basılan kitap, Abdulcabar Gültepe, Burhan Güncegörü, Sunay Kılıçarslan, Abdullah Tural, Ahmet Aydın, Belgin Turoğlu, Demet Yıldırım, Hacı Murat Görer ve Sema Zeytçioğlu tarafından yazılmış. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 19 Nisan 2007 tarih ve 88 sayılı kararıyla ders kitabı olarak kabul edilen kitap Yayımlar Dairesi Başkanlığı’nın 04 Haziran 2007 tarih ve 2682 sayılı yazısı ile birinci basım olarak 305 bin adet basıldı.


Benim kişisel görüşüm hata değil , kasıt olduğu yönünde!En son Metin YILMAZ tarafından Pzr Nis06, 2008 21:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 25 Ekm 2007
Bildiriler: 124
Şehir: Kyrykkale
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu kaçıncı hata? Milli meselelerine kendi tarih kitaplarında sahip çıkamayan bir devlet, uluslararası temsillerde nasıl sahip çıkacak? Ermenilerin ekmeğine yağ çalan bu hatanın sorumluları her zaman olduğu gibi yine arada kaynayıp gidecek mi?

_________________
Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz!
Kullanıcı kimliğini gösterFaruk Namli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 17 Eyl 2005
Bildiriler: 605
Şehir: Istanbul
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu hata olamaz. Bunda kasıt aramak gerekir. Kontrolden kaçmış olabilir ancak Ağrı'yı Ararat olarak hazırlayan, yazan kendini bilmez, densizi tesbit edilip gerekli hukuki işlem yapılmalıdır. Özür dilerim unuttum sahi bizde 301 vardı değil mi!
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 21 Ksm 2007
Bildiriler: 99
Şehir: Ankara
Alıntıyla Cevap Gönder
Hata bile olsa , böyle bir durumda dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun Milli Eğitim Bakanı istifa eder. Ayrıca, böyle hata olmaz!

_________________
O?uzsoylu, Kayyboylu Türkmenim.
Kullanıcı kimliğini gösterOğuzsoylu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 23 Mar 2006
Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
Milli Eğitimden yanlışlara devam!
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/anasayfa/8683469.asp?gid=229&sz=71052
Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 04 Eyl 2006
Bildiriler: 2
Şehir: KAYSERY
Alıntıyla Cevap Gönder
Milli Eğitim Bakanlığı, neye el attıysa mahvetti. Şu anda eğetim diye birşey kalmadı okullarda. Malesef okulların durumu içler acısı durumda. Bir eğitimci olarak milli eğitimin sonunu pek parlak görmüyorum... Soruyorum size, nerde bu ülkenin milli yapısı, nerde bu ülkenin milli eğitimi???


************************

Sayın özcanözgişi lütfen bir daha yorumunuzun tamamını büyük harfle yazmayın. Bu defalık bildirinizi düzelttim. Tekrarlanırsa uğraşamayacağımız için silmek zorunda kalabiliriz.

Bu konuda tüm katılımcı dostlardan anlayış ve özen bekliyoruz.

Saygılarımla

T. MELAN

_________________
ÖZCANÖZGY?Y
Kullanıcı kimliğini gösterözcanözgişi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Milli Eğitim Ağrı Dağı'nı "Ararat" yaptı!
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2