Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Beşir Göğüş Ödülü Töreni
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 12 Oca 2007
Bildiriler: 10
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,

Dil Derneğinden gelen çağrıyı sizlere aynen iletiyorum.

-----------------
Değerli Üyelerimiz, Değerli Dilseverler,

Yalova depreminde eşi Cemile ve kızı Sezen Göğüş'le birlikte yitirdiğimiz Dilci, Eğitimci Beşir Göğüş'ü, 12 Şubat 2007'deki 92. doğum gününde birlikte anacağız.
Onun, Dil Devrimi doğrultusunda gelişen Türkçeye verdiği emeği, düşüncelerini, yapıtlarını geleceğe aktarmak için "Dil Derneği Beşir Göğüş Ödülü"nün verileceği töreni ve açıkoturumu onurlandırmanızı diler, saygılar sunarız.

Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Sevgi Özel

İZLENCE

Açış Konuşmaları
Sevgi Özel
Dilek Göğüş Ülgüray

Ödül Töreni

Dinleti
Eren Süalp

Açıkoturum
Dil Devriminin 75. Yılında
Türkçenin Eğitimi ve Durumu
Yöneten
Emin Özdemir
Konuşmacılar
Adnan Binyazar
Prof. Dr. Sedat Sever
Prof. Dr. Kaya Türkay

Ağırlama

Tarih: 12 Şubat 2007 Pazartesi
Saat: 16.00 - 18.00
Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
Kenedi Cad. No. 4 - Kavaklıdere

İletişim için, (0312) 425 83 60 - 417 33 27
www.dildernegi.org.tr
Kullanıcı kimliğini gösterAlperf tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Bu Yılki Etkinlik Önümüzdeki Perşembe'ye
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 19 Şub 2005
Bildiriler: 289
Şehir: Yarımca-Körfez/Kocaeli
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar,


Bu yılki Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü, sahibine 12 Şubat Perşembe günü sunulacak. Ödül töreni, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 18-20 arasında. Bu etkinlik kapsamında bir de açıkoturum var; açıkoturumun konusu, ‘100 Temel Eser’ Arasına Sıkışan Türkçe ve Çocuk.

Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü, Dil Derneği ile Göğüş Ailesi’nin, bu derneğin kurucu üyelerinden Beşir Göğüş’ün anısına 2001 yılından beri birlikte verdikleri bir ödül. Bu ödül, her yıl 12 Şubat’ta, bir önceki yılda ortaya konmuş olan Türkiye Türkçesiyle ilgili çalışmalara verilmekte. Ödül törenlerinin ‘12 Şubatlar’da yapılmasının nedeni, bu tarihin, Göğüş’ün doğum günü olması. Bu yılki, 94’üncü doğum günü...

Dilci, eğitimci yazar Beşir Göğüş, Dil Devrimi ile Türkçe eğitimine, öğretimine büyük emekler vermiş bir büyüğümüz. Bu ödülün amacının, 1999’da Marmara Depremi’nde aramızdan ayrılan rahmetli Göğüş’ü unutturmamak, kişiliğini, düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmak olduğu belirtiliyor.

Bu etkinliğe bütün dilseverlerin çağrılı olduğu duyuruldu.

Önceki yıllarda Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü’ne değer görülen yapıtlar şunlar:

- 2001’de, Gülseren Çelebi, Gülten Yücel, Aynur Demirdirek ve Nurgül Özmen'in Ana Dilim Türkçe-6 adlı ortak yapıtı; yapıt, TED Ankara Koleji Vakfı Yayınları arasında yayımlanmıştı.
- 2002’de, Doç. Dr. İlknur Keçik ile Yard. Doç. Dr. Leyla Subaşı'nın Türkçe Sözlü ve Yazılı Anlatım adlı ortak yapıtı; yapıt, Anadolu Üniversitesi Yayınları arasında çıkmıştı.
- 2003’te, Gülseren Çelebi, Aynur Demirdirek, Selma Tutu, Serpil Karaoğlu'nun Ana Dilim Türkçe/7 adlı ortak yapıtı; bu yapıt da TED Ankara Koleji Vakfı Yayınları arasında yer almıştı.
- 2004’te, Oya Adalı’nın Anlamak ve Anlatmak adlı yapıtı; yapıtı Pan Yayıncılık yayımlanmıştı.
- 2005’te, Osman Bolulu’nun Sözün Işığı/Uygulamalı Noktalama Bilgileri adlı yapıtı; yapıt, Toroslu Kitaplığı Yayınları’ndan çıkmıştı.
- 2006’da ödül verilmemiştir.
- 2007’de, Yard. Doç. Dr. Tahir Kahraman’ın Çağdaş Türkiye Türkçesindeki Ad Çekimi ve Bunların İşlevleri adlı yapıtı; bu yapıt yayımlanmamıştı.
- 2008’de, Prof. Dr. Doğan Aksan’ın Türkçenin Bağımsızlık Savaşımı adlı yapıtı; bu yapıt, Bilgi Yayınevi’nce yayımlanmıştı.

_________________
İnal Karagözoğlu
Kullanıcı kimliğini gösterİnal Karagözoğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Beşir Göğüş Ödülü Bu Yıl Çotuksöken'in
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 19 Şub 2005
Bildiriler: 289
Şehir: Yarımca-Körfez/Kocaeli
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar,


Bu yılki Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dili ve Eğitimini Geliştirme Ödülü’nün Yusuf Çotuksöken'e verileceği duyuruldu. Dil Derneği'nden bugün yapılan açıklamada, Dilek Göğüş Ülgüray, Emin Özdemir, Prof. Dr. Cahit Kavcar, Prof. Dr. Sedat Sever ve İbrahim Dizman’dan oluşan seçici kurulun, bu yılki ödülü, Çotuksöken’in Türk Dili Dersleri 1 adlı yapıtına vermeyi kararlaştırdığı bildirildi. Yusuf Çotuksöken’in bu yapıtının yüksekokullara yönelik olduğu da verien bilgiler arasında.

Yusuf Çotuksöken, Dil Devrimi doğrultusunda Türkçe eğitimi ile Türkçenin öğretimi konularında çalışan dilcilerimizden. Çotuksöken’in bu alanda birçok yapıtta imzası bulunuyor. Türk Dili Dersleri 1, geçen yıl Papatya Yayıncılık tarafından yayımlanmıştı.

_________________
İnal Karagözoğlu
Kullanıcı kimliğini gösterİnal Karagözoğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Beşir Göğüş Ödülü Töreni
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2