Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Rus Kazaklary
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 274
Alıntıyla Cevap Gönder
Bitlis'te 20 bin Türk'ün toplu mezary bulundu

Bitlis'te Ermeni çeteleri ve Rus Kazaklary tarafyndan katliama u?ramy? 20 bin ki?ilik toplu mezar bulundu...

Bilgisizli?imi ba?y?layynyz lütfen. Zaman'yn çavynda okudum. Kim bu Rus Kazaklary? Hangy ça?da türediler? Öbür Kazaklar kim? Bilgisi olanlar bilgilerini payla?abilirlerse sevinirim.

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir Kazak öğrencime sormuştum. Ben ikisini de aynı topluluk sanıyordum. Meğer durum başkaymış. Türk olanlara KAZAK deniyor; ama bunlara RUS KAZAKLARI, DON KAZAKLARI ve KAZAKİ gibi değişik adlar veriliyormuş. Bizim Kazaklardan soy olarak da farklılar. Sılav asıllılar. Onlar; vahşilikleri, canilikleri, ilkellikleriyle tanınıyorlar. Tamamen Çar'ın yanında yer almışlardır. Genelde Çarın İtleri diye anılırmış o bölgede. Osmanlı-Rus savaşı sırasında bizim halkımız da tanıştı. Türkler ve Çerkesler başta olmak üzere (Ruslar da dahil) kimse tarafından sevilmezler. Çar tarafından Türkler ve Çerkesler üzerinde etnik bir soykırım aracı olarak kullanıldılar.

Bildiklerim bu kadar.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 274
Alıntıyla Cevap Gönder
Paylaşımınız için sağolun Sn Çömez, mutlu oldum.

Sağlıcakla

Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
Dekabrist Lorer: ‘’Zass, karargahynyn yakynynda, özel olarak yapylmy? küçük bir tepenin üzerine, myzraklara geçirilmi?, sakallary rüzgarda uçu?an Çerkes kafalary dizmi?ti. Bu i?renç tabloyu seyretmek üzüntü vericiydi… Bir gün Zass, davetlisi bir hanymyn ricasy üzerine dü?man kafalaryny kaldyrmayy kabul etti. Bizde o syrada misafiriydik. Generalin çaly?ma odasyna girdi?imizde dayanylmaz, i?renç bir kokuyla sarsyldym. Zass gülerek, yata?yn altynda kafalaryn kondu?u sandyklaryn bulundu?unu söyleyerek ?a?kynly?ymyzy giderdi ve camla?my? gözleriyle korkunç ?ekilde bize bakan birkaç kafanyn bulundu?u kocaman bir sandy?y çekip çykardy. ‘’ Onlary neden burada tutuyorsunuz’’? diye sordum. ‘’ Onlary kaynatyyorum, temizliyorum ve anatomi çaly?malary için Berlin’deki profesör dostlaryma gönderiyorum’’ diye kar?ylyk verdi.

Rus Kazak kadynlary Çerkeslerle yapylan sava?lardan sonra sava? alanynda dola?arak Alman asylly General Zass’yn iyi para ödedi?i Çerkes kafalaryny kesiyorlardy. Zass, bu vah?i uygulamadan vazgeçmesi için üst makamlary tarafyndan uyarylana kadar birçok kafayy kaynatyp temizledi ve Berlin’e gönderdi.
Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
Rus kazaklarin tarihcesini o kadar basite indirgemek cok yanlis olur. Ozellikle Kazakistanli kazaklara bunlari sormayiniz, var gucuyle bu iki kazak kavrami arasinda baglanti olmadigini, rus kazaklarinin slav kokenli oldugunu soyleyip dururlar, halbuki yanlis.
Rus kazaklari da kok itibariyle cogunlukla turk kokenlidir. Daha yuzyil evvela kadar bazilari bunu kabul etmis, konu uzerinde de arastirmalar yapmislardir.
Nitekim kazak kavrami bir halk, urug olarak degil de, bir zumre olarak anlasilmasi gerekiyor. Dolayisi ile etnik yonten cok farkli bilesenlerden olusmus olabilirler. Bu Kazakistan kazaklari icin de gecerlidir, onlar da rus kazaklari gibi kazak adi alali 600 yil daha olmadi. Zamaninda Osmanliya da hizmet eden (rus) kazaklari zamanla asimile olmus, hristyan dinine gecmis, simdiki donemde ise, ozellikle Stalin zulmunden sonra, ki rus kazaklari da bolseviklerden nasibini almis, yok denenecek dereceye gelmislerdir. Yuz yil once kendileri ile ruslar arasinda kesin cizgi koyan kazaklar su anda tarihlerini ve bilinclerini yitirdikleri icin kendilerini 100% rus saymaktadirlar.

Dolayisi ile, cok basite indirgeyerek, dar acidan bakmak cok yanlis olacaktir. Rus kazak kokenler konusundaki arastirmalar turkler tarafindan da yapilmalidir. Aksi takdirde tek tarafli - rus yanlisi hipotezlere yer verilmis olur, turk tarihinin onemli bir parcasi da kaybolur.
Kullanıcı kimliğini gösterBashqort tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Rus Kazakları
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2