Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz
ALINTI KELİMELERİN DİLİMİZDEKİ KULLANIMI
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilimizdeki alıntı kelimelerin yazımı konusunda teredüt içerisinde bulunmaktayım. Arapça ve Farsçadan alınan kelimelerin yazımında bir sıkıntım bulunmuyor. Ne var ki; özellikle İngilizce ve Fransızcadan dilimize geçen sözcükler kafamı bir hayli karıştırıyor.
Birliktelik sağlanması açısından, bu tür kelimelerin telaffuz edildiği gibi yazılmasından yanayım. Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız; memnun olurum. Saygılar! T.S.
Kullanıcı kimliğini gösterkenyali tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Birlik için...
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Hakan, söylediğin gibi bu kelimeleri keşke söylediğimiz gibi yazabilsek. Shakespeare yerine Şekspir, Montaigne yerine Monteyn şeklinde yazabilsek; ne bu isimleri yazarken dakikalarca düşünmek ne de kaynak karıştırmak zorunda kalırdık. Fakat dilde birliği sağlayabilmek açısından çok tasvip etmesek de böyle karışık noktalarda TDK'nin izlediği ve önerdiği yolu takip etmek en doğrusu. Aksi takdirde ortaya çıkan keşmekeşin önüne kimse geçemez.

Türk Dil Kurumu, bu kelimelerin okunduğu gibi değil, aslî şeklini muhafaza ederek yazılmasından yana. Kurumun eski başkanlarından A.Bican Ercilasun, bu konuda sorulan bir soruya şöyle cevap vermişti."Bu kelimeleri bırakın aslî şekliyle yazalım. Böylece kimse yazamasın ki dilimizden bir an önce def olup gitsinler!"

Biraz mizahi bir içerik taşıyan bu cevabı takdirlerinize sunuyorum.

Saygılarımla.

TÜRKÇE SEVDALILARI
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu konuda daha önceden başlık açılmıştı: http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=136

Türkçede bu konuda büyük bir sıkıntı vardır. Konuyla ilgili olarak yazdığım yazıya fazla yanıt gelmedi. Arkadaşlarımız kişisel görüşlerini ilgili başlık altına yazarsa çözüm için önemli adımlar atılacağına inanıyorum.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz  
Yeni Sayfa 2