Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
TOPLUMUN DİLE, DİLİN TOPLUMA ETKİLERİ
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 11 Ekm 2010
Bildiriler: 2
Şehir: İSTANBUL
Alıntıyla Cevap Gönder
benim yarına bir ödevim var. ödevin konusu toplumun dile etkileri ve dilin topluma etkileri açıklanıp örneklerle pekiştirilecek.bilgi sahibi olan yardımcı olursa sevinirim...

_________________
SANA GİT DİYEMEM AMA KAL DEMEK DE GELMİYOR İÇİMDEN
Kullanıcı kimliğini göstermeltem başar tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 16 Eyl 2005
Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Aslında diline göre değişir... TÜrkçe'nin etkileri farklıdır, Arapça'nın etkileri farklıdır. Bunu ortaya çıkaran da toplumun ortak kişilik yapısıdır. Bu daha çok yumurta tavuk ilişkisi gibidir. Biraz karmaşık gibi gelebilir. Önce şunu söyleyeyim: "İt, sahibine göre havlar." diye bir sözümüz vardır. Kim tarafından biçimlendirilmişse onun kişiliğini taşır köpekler. Bu doğal bir sonuçtur. Dili oluşturan da kişiler ya da toplum olduğuna göre diller de o toplumun kişiliğini yansıtır. Kural belli "Dilin kurallarını, o dili konuşan insanlar koyar." Bunun bir de geri dönüşümü vardır. Toplum tarafından kuralları konulan dil de o toplumun yeni bireylerinin yetişmesini o kurallar doğrultusunda gerçekleştirir.

Yani;
Önce toplum dilini oluşturur, sonra dil de toplumun geleceğini düzenler. Eğer dilin kurallarını, yapısını işleyişini değiştirirsen dil de toplumun kişiliğini değiştirir. Bunu ayrı dillerin insanlarına bakarak hatta hatta aynı dilin değişik konuşma biçimlerine bakarak da görebilirsin. Başka dillerin insanlarını aşağılamış gibi olmamak için kendi dilimizden örnek vereyim.

Dağlık, yüksek bölgelerde yaşayan insanların konuşma biçimlerine bak. Son derece sert, hatta gırtlaksı bir yapısı vardır. İnsanları da sert yapılıdır. Kararlar keskindir, daha az acıma duygusu vardır. Engebeli arazide yaşayan insanlara bak. Sözgelimi Doğu Karadenizliler. Birden parlar birden sönerler. Duygu geçişleri çok anidir. Konuşmaları da öyle çabuk çabuktur. Egeli insanlara bak. Ovalarda yaşayanlar yani. Daha ağır, daha gevrek konuşurlar. Konuşulan aynı Türkçedir oysa. Köylerde, kırsal kesimde konuşulan Türkçe'ye bir bak. Daha yalın, daha doğal, daha işlektir. Oysa kentlerde daha ince, daha gelişmiş, söz sanatlarının etkin olduğu bir dil vardır... diyemiyorum malesef... Tam tersine orada insanları gibi daha yapay, doğallıktan uzak, yayşak ağızla konuşulan, konuşanın bile ne dediğini bilmedği, abuk sabuk yabancı dillerden tıkıştırılmış sözcüklerle dolu olan, konuşanları gibi ne idüğü belirsiz özenti bir dil vardır.

Umarım başlangıç için yeterli bir bilgi olmuştur. Gerisini başka araştırmalar ve gözlemlerle doldurmalısınız.

Derslerinzde başarılar.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 11 Ekm 2010
Bildiriler: 2
Şehir: İSTANBUL
Alıntıyla Cevap Gönder
teşşekkür ederim yazdıklarınız için. çok yardımcı oldu

_________________
SANA GİT DİYEMEM AMA KAL DEMEK DE GELMİYOR İÇİMDEN
Kullanıcı kimliğini göstermeltem başar tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
TOPLUMUN DİLE, DİLİN TOPLUMA ETKİLERİ
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2