Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 289
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar,

Bugün notlarımı karıştırırken farkına vardım: Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü’nden* söz etmemişim Yazışmalık’ta. Geç kalmış bir bildiri olacak, ama belki duymamış olan vardır, diye yazayım istedim.

Bu sözlük, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) yayını; geçen 25 Mart’tan beri Kurum’un genelağında. Yine TDK’nin bir yayını olan Derleme Sözlüğü’nün geliştirilmesiyle ortaya konduğu belirtilen Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü, 232 bin dolayında sözcük içeriyormuş.

TDK’nin bu çalışması, kullanıma, 25-29 Mart 2008 tarihlerinde Şanlıurfa’da TDK-Harran Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Türkiye Türkçesi Ağız Araştırmaları Çalıştayı’nın ilk günü kullanıma açılmıştı.

Sözlük’ten birkaç sözcük vereyim; bakarsınız, herkes kendi memleketinden bir şeyler arar. Ben Tokat’tan aradım:

- arustak: Tavan. (Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Ordu, Tokat)
- aşırma: Kova, bakraç. (Adana, Amasya, Ankara, Denizli, Erzurum, Giresun, Isparta, İstanbul, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Sinop, Sivas, Tokat)
- bıldır: Geçen yıl. (Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Malatya, Ordu, Van, Yozgat)

*

İlk kez çocukken duymuştum bu ‘tarama’ sözünü: evimizdeki konuşmalarda sık sık geçerdi; rahmetli babam, Tokat’ın yerlisi bir öğretmen olarak, o çevrede yürütülen derleme çalışmalarına başka bir heyecanla, çabayla katılmış...

12 ciltten oluşan Derleme Sözlüğü’nde yer alan sözcükler, kayıtlara, TDK’nin olduğu kadar öğretmenlerin de çabalarıyla geçmiştir. Pek doğal, emek veren başkaları da olmuştur.

Bu arada ilginç bir şey, Sözlük’teki açıklamaya bakıyorum da, babamın da emeği geçen derlemelerden şu yukarıdaki ‘bıldır’ sözcüğüne ilişkin notta Tokat yok!... Oysa, ben bu sözcüğü bizim Tokat’tan bilirim. Kaderin cilvesi işte...

*
http://tdkterim.gov.tr/ttas/

Bildiriler: 135
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın İnal Bey,
Konu etmiş olduğunuz, ''bıldır'' sözcüğünü, biz Artvinliler'de, '' buldur' diye seslendirerek aynı anlamda kullanmaktayız.
Şen ve esen kalın.
Zafer Öztürk
Kullanıcı kimliğini gösterZafer Öztürk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2