Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dil Bilgisi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 15
Alıntıyla Cevap Gönder
Geçenlerde yapılan Dil Kurultayı'nda bir dil bilgisi hocası, dil bilgisi dersinin ilköğretim ve ortaöğretimde okutulmaması gerektiğini söyledi.Hatta daha ileri giderek üniversitelerde bile gereksiz olduğundan dem vurdu, dil bilgisinin.Bence bu bizim dilimizin yok olmasını daha da çabuklaştırır.Yabancı kelimeler birer damla hükmündeyse, dil bilgisinin öğretimden kaldırılması bence fırtına hükmündedir.Bizim dilimiz kurallarıyla var olan ender dillerdendir.Kurallar(Dil Bilgisi)çıkartıldığında dilimiz kabile dillerine döner inancındayım.Öz Türkçeciler herhalde dilimizi bu hâle getirmek istemezler.Bu yüzden Dil Bilgisi dersi bizim için yaşama gereksinimidir.Dil Bilgisi dersli mutlu günlere.
Kullanıcı kimliğini gösterMuhammet Ali tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Peki sevgili kardeşim, bu "zât-ı muhterem" ileri sürmüş olduğu tezine karşılık olarak ne gibi bir gerekçe ortaya koydu. Merakımı giderirsen sevinirim. Saygılar!
Kullanıcı kimliğini gösterkenyali tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
CEVABIM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 15
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu kişi bana göre ne yaptığını gayet iyi biliyor.Türk dilini dünya dilleri arasından çıkarmayı düşünüyor.Çünkü kuralsız bir dil dil değildir.Bu kurallar bütünü de ancak ilköğretimde öğretilir.Biz yine de biraz iyimser olalım ve onun dil bilgisi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünelim.Cevap yazdığınız için sonsuz teşekkürler, Türkçe Sevdalısı.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
İnsanların dili ne kadar kötü kullandıklarını gördükçe dil ile ilgili eğitimin iyileştirilmesi gerektiğini düşünürken, dil bilgisi dersinin kaldırılmasının önerilmesi bana çok garip geldi. Eğer şimdi de varken işe yaramadığı burdan belli derlerse şaşkınlığım daha da artacak. Olması iyi bir eğitim verildiği anlamına gelmiyor sonuçta. İyileştirilmeli, çok daha yoğun ve ciddi bir eğitim verilmeli, öncelikle herkese dil sevgisi, okuma sevgisi kazandırılmalı. Sadece dersle bu olmaz ama derssiz de herşey daha zor olur.

Saygılarımla,
Esra Seven
Kullanıcı kimliğini gösterE.S. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle herkese merhaba.Türkçe öğretmenliği bölümünde okuyan birisi olarak bu konu hakkında şunları söylemek istiyorum.İlerde Türkçe öğretmeni olacağım fakat öyle bir eğitim sistemimiz var ki malesef şuan Türkçe dışında herşeyi fazlasıyla görüyoruz.Yani dilbilgisini ilkokuldan beri düzenli olarak görmemize rağmen hala o kadar çok,bu yönde eksiğimiz var ki bir de bunu ilkokullarda kaldırırlarsa bizden sonrakilerin hali ne olur çok merak ediyorum doğrusu.Lütfen artık ANADİLİMİZLE uğraşmayı bıraksınlar.Yoksa öyle bir nesil yetişecek ki arkamızdan...........
VARIN BU CÜMLENİN GERİSİNİ SİZ TAMAMLAYIN ARTIK!

SAYGILARIMLA

http://www.turkcesevdalilari.com
Kullanıcı kimliğini gösterzeynep ç. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence o beyefendi bunları söylerken sanırım edebî bir sanat anlayışı içinde birilerine taş atmak istemiş. Bunun aksini düşünmek saflık sınırlarını da zorluyor. Hele ki işin içinde olan bir kişinin böyle bir laf sarf etmesi ... Mümkün değil.

Hadi gerçek olduğunu düşünelim. Zaten var olan (!) dil bilgisi dersleriyle veril(mey)enler sonucu pek çok kişi en basit yazım kurallarını bile uygulamaktan acizken böyle bir karar çıkarsa varın gerisini siz düşünün. Profesör de olunur, doktor da olunur. Ama yazım kurallarını bilmedikten sonra neye yarar? Maalesef bugün pek çok akademik düzeydeki bilim adamlarımız bile bu uygulamalardan yeterince nasibini almamıştır. Bu nedenle de gereken özeni gösterememektedirler. Herkes kendi branşını ön plana çıkarırken dil kullanımı, yazım kuralları hep arka plana atılmaktadır.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2