Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Nevruz
Site Sorumlusu

Kayıt: 29 Ekm 2004
Bildiriler: 1514
Şehir: Frankfurt
Alıntıyla Cevap Gönder
NEVRUZNevruz, Farsça “Yeni Gün” anlamına gelir. Baharın gelişini, tabiatın uyanışını simgeleyen Nevruz; her yıl 21 Mart’ta kutlanır.

Nevruz, 12 hayvanlı Türk takviminde belirtilen Türklerin ilk millî bayramıdır. Çin kaynaklarında; Hunların milattan yüzlerce yıl önce 21 Mart’ta hazırladıkları yemeklerle kırlara çıktıkları, bahar şenlikleri yaptıkları görülmektedir. Uygurların Nevruz kutlamalarını tasvir ettikleri tablolar bulunmaktadır. Osmanlıların ise “Sultan-ı Nevruz” adı altında bizzat padişahın katılımıyla törenler yaptıkları bilinmektedir. Yakın çağımızda da, Atatürk’ün Nevruz şenlikleri düzenlettiği ve kendisinin de katıldığı bilinmektedir.

Nevruz, özbeöz bir Türk bayramıdır. Temeli beş bin yıllık Türk tarihiyle bir olan Nevruz; Türklerde bir tabiat, varoluş, diriliş bayramı olarak algılanmıştır. Bunun içindir ki Nevruz’un diğer bir adı da Ergenekon’dur. Nevruz’un diğer bir adının Ergenekon olmasının nedeni, Türklerin 400 yıl boyunca dört tarafı yüksek dağlarla kaplı bir vadide sıkışıp daha sonra dağları aşıp hürriyetlerine kavuşması, yeniden dirilmesi olayına benzetilmesindendir. Tıpkı toprağın yağmurlarla ıslanıp sonra üzerinin karla kaplanıp kısa bir ölüm uykusuna yatması ve daha sonra baharın (Nevruz’un) gelmesiyle yeniden canlanıp, dirilmesi gibi.

Nevruz Gününün Diğer İsimleri

•Farsca’da Nevruz “Yeni Gün” olarak geçer. Orta Anadolu bölgesinde “Mart Dokuzu” ismi ile anılır. Geceyle gündüzün eşit olduğu gün yani 22 Mart, Rumi takvimde 9 Mart gününe denk gelir. Ergenekon destanımıza göre istiklanin kazanıldığı gün olarak bilinir Nevruz günü.
•Anadoluda Nevruz gününün farklı isimleri vardır. Bunlar; Mart Bozumu, Mart Dokuzu, Nevruz Sultan ve Sultan-ı Nevruz şeklindedir.

Hazreti Ali’nin Doğum Günü

•Bildiğimiz gibi Türkler Müslümanlıktan önce Gök Tanrı’ya inanırlardı ve Müslümanlığın yayılmasıyla bizimde İslam dinini seçmemiz sonrasında Nevruz günü Hz. Ali’nin doğum tarihi ile aynı güne dek gelmiştir. Dolayısıyla İslamiyetten sonra Türkler Nevruz gününü dinî bir gün olarak da kutlamaya başlamıştır.

Nevruz Bayramı Nasıl Kutlanır?

•İnsanlar gruplar halinde toplanır ve baharın gelişini kutlamak amacıyla mesire yerlerine giderler.
•Nevruz günlerinde yeşillik yerlerde eğlenceler yapılır. Bu yerlerde maniler, şiirler söylenir. Baharın ilk açan çiçekleri toplanır.
•Nevruz günleri dinî bir özellik de taşıdığı için türbeler ziyaret edilir.
•Erken saatte kalkılarak, yıkanılır ve temiz elbiseler giyinir.
•Bolluk ve bereket için Allah’a dua edilir ve soğan kabuğu ile boyanmış yumurtalar pişirilip kapıya gelen çocuklara verilir.
•Nevruz’dan 1 gün önceye baca-baca ismi verilir.
•Yüksek bir yerde ateş yakılır ve üstünden atlanır. Bu şekilde baharın geldiğinin haberi verilir…

Kapıya gelen çocukların söylediği Nevruz manisi:

Nevruz Nevruz bahara
Güller güller nahara
Nağçamızda gül olsun
Gül olsun, bülbül olsun…

Nevruz Bayramını Genelde Kimler Kutlar?

Anadolu Türkleri
Azeri Türkleri
Balkan Türkleri
Kazak Türkleri
Kırgız Türkleri
Özbek Türkleri
Tatar Türkleri
Türkmen Türkleri
Uygur Türkleri

_________________
BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ DİLİMİZ İÇİN. tm
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Nevruz
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2