Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
AMPUL
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Yaradan'ın esenliği üzerimize olsun gönüldaşlar,

Uzun bir aradan sonra yeni bir öneri ile karşınıza çıkmak istedim. Başlıktan anlaşılacağı üzere konu ampul. Bu Fransızca sözcüğün iki anlamı var. Ben ilki için bir öneride bulunacağım, hani şu karanlığı aydınlatmada/ışıtmada kullandığımız aygıt... Bizim bir "ısıtıcı" sözümüz var, aşağıdaki alıntı TDK Güncel Sözlükten:

ısıtıcı
isim, teknik

Bir nesnenin, genellikle bir akışkanın sıcaklığını, kullanmadan önce arttırmaya yarayan alet.

Neden, bir de "ışıtıcı" sözümüz olmasın?

Sevinçle kalın.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
ampul szöcüğü için 'ışınyuvar' karşılığını öneriyorum.
Kullanıcı kimliğini göstergüzeltürkçem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Ampul için yazdığınız şeyler üzerinde çalışılması gereken bir kelımedır.

Işımak: mastar hali bile bir emir sözcüğü olarak vardır.
IŞI -Işımaktan emirdir.
Öyleyse bu kelimeniz kökü IŞ olmalıdır,bu benım hipotezime örnektir.
Bu kökten-asıl kökten üretilecek kökleri bulalım ve ayrıca depo olarak dilin sahip olduğu olanakları da ortaya koyalım.

bIŞ
cIŞ
çIŞ
dIŞ
fIŞ
gIŞ
hIŞ
kIŞ
lIŞ
mIŞ
nIŞ
pIŞ
rIŞ
sIŞ
şIŞ,
tIŞ
vIŞ
yIŞ
Zış

Yukarıda yazdığım üretilmiş köklerden ancak dIŞ-fIŞ-kIŞ-mIŞ-vIŞ bu sözcükler kullanılıyor,ancak daha kullanılabilecek çok sayıda üretilmiş kök vardır.bunları Türkçenin ihtiyaç duyacağı her kavram ve ilişki için kullanabiliriz.bunlar üretilmiş köktür.
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Kök sessziden oluşan IŞ olduğuna göre buradan sesli ve kök olduğu için başa ve sona gelebilecek seslerle oluşabilecek 2.dereceden köklerin listge3si şu olmalıdır
IŞ-a-
IŞ-b
IŞ-c
IŞ-ç
IŞ-d
IŞ-f
IŞ-g
IŞ-ğ
IŞ-h
IŞ-ı
IŞ-i
IŞ-j
IŞ-k
IŞ-l
IŞ-m
IŞ-n
IŞ-o
IŞ-ö
IŞ-p
IŞ-r
IŞ-s
IŞ-ş
IŞ-t
IŞ-u
IŞ-v
IŞ-y
IŞ-z
Bu dizilişler ortaya bir liste çıkarmaktadır,bu liste mümkünler listesidir,bu listeden önce ki liste seslinin başına sessizi getirerek oluştırduğum bir listeydi,o da mümkünler listesinin 1. kısmıydı
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir önceki listede ĞIŞ ve JIŞ unutulmuş. Ekleyeyim dedim, eksik kalmasın...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Smile bu seslerin ilki ile türkçe kelime başlarmı acaba
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
İyi ya işte, ben de onu söylüyorum. Türkçe'nin kurallarını önemsediğiniz yok ki, ilk aklınıza geleni yazıyorsunuz. Madem önemsemeyeceğiz, Ğ ile de başlatmanın bir sakıncası yoktur diye düşündüm.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın mehmet bey
Hala aynı hatayı yapıyorsunuz,işaret ettiğim sorun Türkçenin kuralları değil Türkçenin kökenini araştırabilmek için bir yöntemdir,burada bir imkan araştırması yapabilmek için yöntem araştırıyoruz.Ama her seferinde aynı anşayışa çarpıyorum.
Bahsettiğiniz kurallar Türkçenin köklerini doğru olarak açıklamaya yetmiyor,
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Aradan yaklaşık altı yıl geçmiş, "ışıtıcı" olan önerimi "ışıtmaç" olarak değiştiriyorum.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2