Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
TRT HAVA DURUMU
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 12
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Tahsin MELAN,

TRT'nin Hava Durumu'nda şehir adları Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş şeklinde yazılmaktadır. Ancak Türk Dil Kurumunun İmlâ Kılavuzu'nda: "Şehirlere sonradan verilmiş olan unvanlar ayrı yazılır: Gazi Antep, Gazi Magosa, Kahraman Maraş, Şanlı Urfa" denilmektedir. TRT'ye iki kez e-mektup gönderdim (trthaber@trt.net.tr). Ancak hiç cevap alamadım. Bir e-mektuba cevap vermek bu kadar mı zor çok merak ediyorum. Bu tür bir yazım ( Gaziantep ) gerçektende göz tırmalıyor. Nasıl Gazi ünvanını almadan önce "antep" yazılması yanlışsa Gaziantep yazılması da bir o kadar yanlıştır.

Sevgi ve saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösteraltindals tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
gençyazılım
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar,

Bildiğim kadarıyla bu uygulamayı TRT yapmıyor. TRT'nin bilgisunardaki sitesinde gördüğünüz Hava Durumunu Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü veriyor. http://www.meteor.gov.tr/ sitesinde yayınlanan kodları alarak herkes kendi sitesine koyabiliyor. Mesela bu bizim sitemizde de var: http://www.turkcesevdalilari.com/Sayfa_Modul.asp?nedir=modul&isim=Havadurumu

Sanırım konuyla ilgili bu adresle iletişim kurarsanız size bilgi vereceklerdir. (İnşallah) istatistik@meteor.gov.tr

Girişiminizde inşallah başarılı olursunuz.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Dikkat edilmesi gereken bir husus, bu illerin adlarının kanunlarda nasıl geçtiğidir. Bildiğim kadarıyla bu illerin adlarına, bahsi geçen sıfatlar kanunla eklenmişti. Daha sonra başka kanunlarla düzeltilmediyse bu kanunlarda isim nasıl geçiyorsa öyle kullanılmalıdır.

Mesela aslında ismi Uşşak olan ilimizin adı Uşak olarak kabul edilmiş olduğu için, böyle kullanılıyor. Bir ara bunu eski haline getirmek için bir kanun hazırlanıyor olduğunu okumuştum ama sonra ne oldu bilmiyorum.

Yine kişi adları için nüfus cüzdanında yazılı olan isim esas alınmaktadır.
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Teşekkürler gençyazılım. Bundan hiç haberim yoktu. Meteorolojinin sitesine girip bilgi@meteor.gov.tr'ye e-mektup attım. İnşallah olumlu bir cevap alırım.

Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın altındals, sizin sorunuzdan sonra araştırma yaparken buraya da yazmıştım ama henüz cevap vermediler. Bu nedenle de geç cevap verdiğim için özür dilerim.

İmlâ Kılavuzu, dediğiniz yazım şeklini öneriyor ama bu tür isimlerde birleşik yazılma eğilimi gittikçe ağırlık kazanmaya başlamış durumda. Sanırım yakında TDK'de bu yazım şeklini önerecektir diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Tahsin MELAN,

Göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederim. Bu şehir adlarının ayrı yazıldığını hiç görmedim. Bu da sizin görüşünüzü desteklemektedir. Ben de sizin görüşünüze katılıyorum. Ancak şayet gelirse Meteoroloji'den gelecek cevabı da merak ediyorum. Cevap geldiğinde sizlerle paylaşacağım.

Saygılarımla

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar,

E-mektup yolu ile yaptığım başvuruya cevap gelmedi. Bunun üzerine kurumun sayfasındaki bilgi edinme formunu doldurarak başvuru yaptım. Gelen cevap aşağıdadır:

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğiniz bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.

Sayın Altındal ilginize teşekkür ederiz. Bu konu ile ilgili olarak Genel Müdürlüğümüz ilgili kuruluşlarla irtibata geçerek doğru yazımla ilgili kendi sitesindeki yazılım ve proğramları düzeltme yoluna gidecekttir. Bilgilerinize

Bileşik özel adlar
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Bildiğiniz gibi TDK zaman zaman birbirine tutarsız kuralları işletmeye çalışmaktadır. Yazım konusunda TDK'ye güvenmek pek de kolay değil. Bu konuda en tutarlı davranan yine Dil Derneği diye biliyorum. işte size bir alıntı:

Dil Derneği Yazım (Dikkat! imlâ değil YAZIM) Klavuzu, 5. Baskı, sayfa 33

3.5.2 Bileşik Özel Adlar

1. İki ya da daha çok sözcükten oluşmuş yerleşim merkezlerinin adı bitişik yazılır. İl, ilçe, bucak, köy adları, devlet kuruluşlarınca benimsenmiş, kalıplaşmış biçimleriyle yazılır. Bu yazım biçimi de genellikle bitişik yazma geleneğine uyar;

Acıpayam
Alibeyköy
...
Kahramanmaraş
...
Eskişehir
...

Sevgili arkadaşlar; bence gönderdiğiniz mektupları geri alın ve başka bir yanlışlığın veya yazımdaki ayrılığın, tutarsızlığın yaygınlaşmasına engel olun. Bundan sonraki yazım sorunlarınızda Dil Derneğinin yazım klavuzuna başvurursanız daha tutarlı bir yol izlemiş olursunuz. Bu benim düşüncem. Herkese saygılar, sevgiler.
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
TRT HAVA DURUMU
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2