Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Kayseri'de Mavi Sürgün dergisi çıktı
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 26 Eyl 2005
Bildiriler: 408
Şehir: KAYSERİ
Alıntıyla Cevap Gönder
“Mavi Sürgün” dergisinin 2. sayısı
Mavi Sürgün dergisinin 2. sayısı çıktı. Bu vesile ile Kayseri’de bir ekol olma yolunda ilerleyen dostlarıma, özellikle Hasan Gürpınar, İsmail Adil Şahin ve Nurkal Kumsuz başta olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.
Bazıları edebiyatta dergiciliğin mantığını çok iyi çözemeyebilirler. Lakin bizler, öyle düşünenlerden değiliz. Türk Edebiyatında dergi konusu başlı başına bir inceleme ve tez konusudur. Ben hafızamı şöyle bir yoklayınca, aslında önceden bir fen dergisi olmasına rağmen, Tevfik Fikret’in başına geçmesine büyük bir edebiyat dergisine dönüşen Servet-i Fünun, dergiciliğin bir edebiyat akımı için ne derece önemli olduğunu ilk kez göstermiştir. Milli Edebiyat hareketinin öncüleri olarak ise yine Ömer Seyfettin’in Selanik’te çıkardığı “Genç Kalemler” dergisi ile İstanbul’da yayınlanan Türk Yurdu unutulmazlar arasındaki yerini almışlardır.
Türk Edebiyatının son dönemlerine baktığımızda ise bir Hisar dergisini, Ahmet Kabaklı’nın çıkardığı Türk Edebiyatı dergisini, Atilla İlhan’ın Mavi dergisini, Varlık, Somut, Milliyet Sanat gibi daha birçok derginin önemli işlevler gördüğüne şahit olmaktayız.
Kayseri’de ise yılların Erciyes’i artık bir tecrübe abidesi olarak dururken bir zamanlar Kayseri’de önemli bir çizgi tutturmuş olan Kültür ve Sanat, Ozanca, Hakimiyet Sanat gibi dergiler, Kayseri’nin kültür ve sanat tarihindeki yerlerini almışlardır.
Bugün bu çizgide bir “ekol dergi” olma yolunda cesur ve sağlam adımlarla ilerleyen dergi ise Berceste’dir.
Mavi Sürgün, ikinci sayısıyla tutarlı ve istikrarlı bir yol izleyeceğini gösterdi. Derginin tarzı ise yavaş yavaş oturacaktır. Önemli olan uzun soluklu olmak, sanatta ve edebiyatta belli ekoller yakalamak, belli çizgileri tutturmak olmalıdır. Bu noktadan baktığımda bunu başarabilecek güce sahip olduklarına inanıyorum. Çünkü, şu an Kayseri’de gerçek bir değer olan İsmail Adil Şahin, derginin sahibi olarak görülürken yayın danışmanlığını da güçlü bir edebiyatçı olan arkadaşımız Nurkal Kumsuz üstlenmiş durumdalar. Kıymetli Hasan Gürpınar ise Genel Yayın Yönetmeni olarak lokomotif görevini üstlenmiş durumdadır.
Nurkal Bey, ikinci sayıda derginin adında yer alan “mavi” rengi ele almış ve edebiyatımızda mavi rengin edebiyatçılarımız tarafından nasıl işlendiğine dair güzel örnekler toplamış. Belli ilk sayılarda “neden çıkıyoruz”, “neden varız”, “niye kendimize mavi sürgün” dedik gibi açıklamaların olması gayet normal gözüküyor. Bu “ekol dergi”lerde olması gereken bir durumdur. Aslında en güzeli bir “sanat anlayışı” belirlemektir ve bununla ilgili bir bildirge yayınlamaktır ama sanırım bunun için zamana ihtiyaç vardır.
Dergide İsmail Adil Şahin Hocanın o nefis şiirini, Beyaz Ölüm (Sarıkamış), okumanın keyfine bir kez daha vardım. Hele son beyti yüreğimi yakıp küle çevirmişti:
“Şu dağlar var ya, dağlar; Sarıkamış dağları
Bu dağın şehitleri, kıskandırır sağları”
Diyordu büyük usta.
Güçlü şairlerimizden Adnan Büyükbaş’ın son yıllarda nesir alanına da ciddi bir şekilde eğilmesi gerçekten güzel eserler okumamıza vesile oluyor. Şairin yazarlık vasfı da son yıllarda oldukça ciddi örneklerle ortaya çıkmış bulunuyor.
Dr. Beyhan Asma’nın “Ruslar ve Türkler Üzerine 20. YY Değerlendirmesi” incelemesi, Murtaza Ekici’nin şiiri “Zalim”, Ziya Şahin’in “Gibisin” şiiri, S.Burhanettin Akbaş’ın “Şeker Ahmet” isimli yazısı, Ali Rıza Navruz’un “Aşk” şiiri, Hasan Gürpınar’ın “Tutsak Duygular” isimli şiiri, Burhan Gümüş’ün “Somuncu Baba” şiiri, Sait Özler’in “Behçet Kemal Çağlar ve şiiri” isimli incelemesi, Ali Akdemir’in “Hasbahçe” isimli kitap inceleme yazısı, fotoğraf müzesi üzerine Avukat Altuğ Oymak’la yapılan söyleşi, Sanat haberleri, Hasan Gürpınar’ın tiryakilik yapacak olan dizi karikatürleri “İncili Çavuş” ile “Kendini KON aynasında görenler” derginin sayfalarında yer alıyor.
Dergiye yönelik birkaç eleştirim ise daha çok derginin tasarımı ve dizgisi ile ilgilidir. Yazıların başlıklarının ve yazı karakterlerinin daha okunaklı, daha anlaşılır olmasını diliyorum. Özellikle yazı başlıklarının da daha büyük ve anlaşılır olması ve her sayfada aynı stilin uygulanması gerekir. İnşallah bu durum ileriki sayılarda düzeltilir.
Mavi Sürgün dergisinin Kayseri’nin kültür ve sanat hayatına büyük katkılar sağlayacağına inanıyor, emeği geçen bütün arkadaşlarımı bir kez daha kutluyorum.

Adres: Sahabiye Mahallesi M. Yıldırım cad. Sancak Apt. Kat: 5, No: 1/ 14 KAYSERİ
bilgi@mavisurgun.com
Tel: 0.352. 222 13 83

_________________
Ne mutlu Türkçe konuşana
Kullanıcı kimliğini gösterS.Burhanettin AKBAŞ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Kayseri'de Mavi Sürgün dergisi çıktı
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2