Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
OZANLARIN DİLİ
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
OZANLARIN DİLİMİZE KATKISI

Sevgili dostlar.

En az bilimadamlarının dilimize katkısı kadar, halk arasında yetişen halk ozanlarının da büyük desteği
ve katkısı olmuştur.

Yöreden yöreye halkın güncel konuşma dilinden tutun da yaşam alışkanlığına kadar, geleneğinden çalışma biçimine kadar kullanılan kavram, deyim ve kelimeleri, arıların çiçek tozlarını taşıdığı gibi beldeden beldeye yaymaktalar ve Türkçemizin geniş bir bölge içinde ayakta durmasını sağlamaktadırlar.
Bunun yanısıra, sürekli olarak kendi dilimizdeki kelimeleri ve deyimleri kullanarak, eldili sözcüklerin dilimize girmesine karşı bir engel oluşturmaktadırlar.

Hattâ ve hattâ; dilimizin kaldıramayacağı ''uyduruk Türkçe'' türetimleri kullanmamakla doğal bir bekçi görevi üstlenmektedirler.

Bu nedenle, atalarımızdan başlayıp günümüze kadar gelen tüm halk ozanlarını sevgi ve rahmetle anıyor, hayatta olanlara da başarı ve sağlık diliyorum.

En önemli yanları da, birçoklarımızın güncel konuşma dilinde kullanmadığı veya bilmediği fiiil çekim kuralları ile şiirlere bambaşka bir renk ve ahenk vererek, dilimizin taze ve cıvıl-cıvıl kalmasını sağlamalarıdır.

Ben burada, fırsat buldukça bu tür kullanımları aktarmaya çalışacağım. Böylelikle de, şiir sanatımızın yaşatılmasına az da olsa sitemizde katkımız olsun istedim.

Bu arada sizlerin de örnek, katkı, soru, öneri ve eleştirilerini beklerim.

Saygı dolu selamlar

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2