Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türkçenin Kontrol Formu
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 18 Oca 2005
Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Askerlik görevini yapan her Türk vatandaşı bilir ki bu meslekte hizmetlerin kalitesini artırmak; araç ve gereçlerin bakımlı, emniyetli ve çalışır durumda olmasını sağlamak için hemen her şeyin bir talimatı ve kontrol formu vardır.

Askerlikte her kişi ya da kurum, amir veya üst kurum denetleme heyetince denetlenir. Bu sayede disiplin, tertip, düzen; birlik ve beraberlik ile huzurlu ve başarılı bir çalışma ortamı sağlanmaya çalışılır.

Dil, toplumun iletişim aracı; birlik ve beraberliğin, huzur ve güvenliğin en temel ilacı; bilimsel, sosyal, ekonomik ve kültürel her alandaki gelişim ve ilerleyişin en vazgeçilmez kaynağı ve sonucudur.

Konfüçyüs diyor ki:

"Bir ülkenin yönetimini ele alsaydım, yapacağım ilk iş, hiç kuşkusuz dilini gözden geçirmek olurdu. Çünkü dil kusurlu ise, sözcükler düşünceyi iyi ifade edemez. Düşünce iyi ifade edilmezse, görevler ve hizmetler gereği gibi yapılamaz. Görev ve hizmetin gerektiği şekilde yapılamadığı yerlerde âdet, kural ve kültür bozulur. Âdet, kural ve kültür bozulursa adalet yanlış yollara sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. İşte bunun içindir ki, hiçbir şey dil kadar önemli değildir." (¹)

En küçük bir aile reisinden, cumhurbaşkanına kadar bütün yöneticiler bu gerçeğin ışığında; 1860'ta yayımlanan ilk Türkçe özel gazetedeki şinasî'nin şu beytini hatırlamalı ve tüm yönetilenlere dilin önemini kavratmalıdırlar.

"Değil mi Tanrı'nın ihsanı akıl ü kalb ü lisan
Bu lütfu etmelidir fikir ü şükür ü zikr insan."


İnsanı diğer yaratıklardan ayıran en belirgin özellik; aklını ve kalbini kullanarak düşünce ve duygularını yönetebilmesi ve dile getirmesidir.

Dil sayesinde düşünebilir, hissedebilir hatta hayal kurabiliriz. Düşünce ve duygu ufkumuz sözcük hazinemiz kadardır. Bu durumu Atatürk:

"Türkçe, Türk milletinin kalbidir, zihnidir." özlü sözüyle belirtiyor. Kalbimizin ve zihnimizin yani dilimizin her türlü tehlikeye karşı korunması; varlığımızın; sağlıklı, huzurlu ve onurlu yaşamımızın en temel şartı olduğu unutulmamalıdır.

Türk milleti olarak, varlığımızın ve güvenliğimizin en temel aracı olan dilimizi korumak, geliştirmek ve en yararlı bir şekilde kullanabilmek için kişi ve kurumlar olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirebiliyor muyuz ?

Türkçenin tarih boyunca varlığını sürdürmesi; gelişip, yayılması için emeği geçen Bilge Kağan'dan, Kaşgarlı Mahmut'a, Karamanoğlu Mehmet Bey'den, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bütün atalarımızın hatta henüz Türkçe'yle tanışmamış gelecek nesillerimizin bizi bu konuda denetleyeceğini düşünelim. Acaba bu sınavda ne kadar başarılı oluruz?

Bu konudaki merakınızı gidermek için Türkçenin Kontrol Formunu hazırladık. Dilin kişisel ve toplumsal boyutunu göz önünde bulundurarak derlediğimiz dil ile ilgili sorunları 63 adet soruya çevirdik. Eğer dilinize, dolaysıyla kendinize ayırabileceğiniz 30 dakikanız varsa, kendinizi sınamanızı öneriyoruz.

Lütfen aşağydaki bağlantıyı tıklayarak gerekli dosyaları indiriniz (veya açıp) gerekeni yapınız.

http://www.dilimiz.com/belgeler/turkceninkontrolformu1.doc


Bütün bu sorulara vicdanınızın sesine kulak vererek cevap verdiğinizde göreceğiniz manzara umarım sizi ürkütmez. Bu durumda; anarşiden, terörden, adaletsizlikten, pahalılıktan vb. toplumsal problemlerden şikayet etmemiz neye yarar? Okuyup okutamadıktan, konuşup dinletemedikten sonra; paylaşmanın sevinci, huzuru ve güvenliğinden nasıl söz edebilirsiniz?
Her şeye rağmen, umudumuzu yitirmeden, yurt sevgisi bilinci içinde hareketlerimize yön vermeliyiz. Unutmayalım ki:

Dilimiz bir; ulus, bayrak, yurt birdir
Bütün buzlar sevgi görünce erir.


Dr. Ali TAŞTEKİN


__________________
(¹) Atatürk ve Türk Dili Kronolojisi, KARANET, Gen. Kur. Bşk.lığı sayfası. Güncelleme tarihi 17.12.2003
Kullanıcı kimliğini gösteratastekin10 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türkçenin Kontrol Formu
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2