Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
YABANCI KELYMELER
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
De?erli Abilerim,
Anlamady?ym mevzu ?u;madem biz mega,star,marjinal gibi kelimeleri kullanmayy uygun bulmuyoruz,o zaman niçin bu tür sözcükler Türkçe sözlüklerimizde var?Madem Türkçe sözlük diyoruz,o zaman Türkçe kelimeler olsun.Öztürkçe demiyorum.En azyndan temiz Türkçe olsun.Bu konuda beni aydynlatyrsanyz sevinirim.
Saygylarymla...

Namus bize ar olsun...
Kullanıcı kimliğini gösterFaruk_23 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Faruk Bey, gerçekten güzel bir konuya parmak bastynyz. Ke?ke dedi?iniz gibi Türkçe sözlükte temiz, Türkçe sözcükler yer alsa. Adyna yaky?yr bir sözlük olsa. Ama malesef sözlü?ün içinde Türkçe olmayan sözcükler de mevcut.

Ben önceden bu konuda ?öyle dü?ünürdüm. "Bu sözlü?ü hazyrlayan kim? Türk Dil Kurumu. Peki Türk Dil Kurumu neye göre bu sözlü?ü hazyrlyyor? Türk halkyna göre. O zaman Türk Dil Kurumu sözlük hazyrlady?y halkyn diline girmi? kelimeleri sözlü?e eklemek zorunda. Çünkü bu kurum halky yansytyyor ve onun kullandy?y dile ba?ly olmak zorunda." diye dü?ünürdüm.

Ama ?imdi böyle dü?ünmüyorum. Özellikle ?u Petrol Ofisi'nin son reklamyndan sonra görü?lerim de?i?ti. Çünkü bu reklam metninde yabancy bir kelime geçiyor ve bu kelimeye Türk Dil Kurumu onay veriyor. Bu gerçekten üzücü bir olay.

Saygylar.
YABANCI KELİMELER
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2