Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk'ü Anlatan Türküler
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Türk’ü Anlatan Türküler (ATV / ANADOLU ATEŞİ'ne övgü)

Cumartesi akşamları beni TV başından hiç bir güç kaldıramıyor. Peki, benim onun başından ayrılmama izin vermeyen güç ne? ANADOLU ATEŞİ. Yaklaşık 3 saatlik bir kültür ziyafeti. Dikkat ederseniz türkü demiyorum. İşte budur bir milletin aynası. Hani derler ya insanın taaa bağrından kopup gelen duyguların yansıması. Bugünü iple çekiyorum. Bu akşamı da hem dinlenme, hem çoşma, hem de ağlama, evet yanlış okumadınız ağlama günü ilan ettim. Nağmeler döküldükçe, boğazıma dizilen ve tarifi imkânsız duyguların girdabına kapılınca salıveriyorum kendimi. Ben de insanım. Duygularım var herkes gibi. Ağlamaktan utanmadığım gibi dahası var: Bundan onur duyuyorum. Üstelik bu öylesi bir onur ki insanın -hani derler ya titreyip kendine geldiği- aslını, doruk noktasını keşfettiği bir onur.

ATV’yi bu başarılı yapımdan dolayı kutluyorum. Kurul (Jüri dediklerine bakmayın) ve sunucusunun birlikteliğinden, saygınlığından tutun da saz heyetinin namelere hayat verişi, okuyucu, sanatçı adayların yüreklerinin sesini yansıtması, hele hele saygıda, sevgide, edepte örnek kişilikleriyle buram buram Anadolu insanını yansıtması gerçekten övgülerin en yücesine layıktır. Özlediğim, imrendiğim tüm güzellikleri görüyor, yaşıyorum. Bütün bunların üstüne bir de vatandan, sevdiklerinizden uzak olmanın hasretliğini katın. Sonra da duygularımın yoğunluğu nedeniyle ağlamamdan dolayı bıyık altından gülebiliyorsanız gülün.

Savaş Ay’ın abilik sevecenliği ve sıcaklığıyla yaklaşımı, Arif Sağ’ın bilimsel otoritesinin yanı sıra sergilediği babacan tavrı millet olarak özlemini çektiğimiz bize özgü değerler değil mi? Umarım bu kişileri izleyenler, yarışmacılarla dalga geçerek bencilliklerini tatmine çalışan kişilere örnek olur ve utanma duygularını canlandırır. Sunucu olarak Cem Davran tiyatroculuğun, sanatçılığın verdiği tüm vasıflara haiz bir sergileme yapıyor, taşları yerli yerinde kullanarak söz sanatının ustalığını sergiliyor. Şaka, takılma ama kırıcı olmadan, hakarete yeltenmeden. Hele hele acizliklerinden dara düşenlerin sarıldığı bel altına inmeden. İki günlük manken sunuculara duyurulur. İşte size bedava canlı ders. İzleyin de bari adınızı doğru söylemeye çalışın.

Anadolu insanının ne olduğunu unutturmaya çalışanlar, bu değer yargılarını görmemezlikten gelerek, gerek diliyle gerekse onun bunun içeriksiz kültür artıklarıyla entelleşmeye çalışanlar. Rica ediyorum izleyin bu programı. İzleyin ki kültür neymiş, müzik neymiş, dil neyniş kısacası bizi biz yapan hasletler nelermiş görün. Biliyorum sizler pop mudur, hop mudur her neyse onun yıldızları (Star demeyeceğim) ile ilgilenir, kültürel etkinlikler yaparsınız. Bu tür, onca yarışma yapıldı var mı aklınızda kalanı? Var mı topluma kazandırdığınız, toplumun değer yargılarını yansıtanı? Boşuna aramayın. Bulamazsınız. “Bir hışımla geldi, geçti peh, peh peh…”

Aslında o tür program fırtınası başlatan bu kişilere bir teşekkür borcum var. Eğer onlar bu yarşma olayını başlatmasalardı sanırım ATV böylesi bir program yapmazdı. Teşekkürler onun bunun kültürüne hizmet etmeye çabalarken Anadolu kültürünün bir kez daha çoşup varlığını göstermesine zemin hazırlayanlara.

İlk zamanlar benzeri programlardan farkı olmaz diye izleyemediğim ve şimdi büyük pişmanlıklar duymama sebep olan bu yayın haftaya (15 Ocak) bitiyor. Eğer bugüne kadar bu programı izlemediyseniz çok büyük bir kaybınız oldu diyebilirim. Birincisinin kim olacağı hiç önemli değil. Önemli olan onları dinlemek. Türkü zevkini yaşamak. Bu son fırsattır, kaçırmayın derim. Burada kazanan kişisel olarak A veya B bilemediniz C bile olsa sonuçta esas kazanç Türk kültürü adına olmuştur. Her yaş grubuna seslenerek türkülere, unutturulmaya çalışılan değeri kazandırılmıştır. Kısacası, kazanan Türk’ü anlatan türküler olmuştur.

Saygılarımla

En son Tahsin MELAN tarafından Pzr Oca09, 2005 16:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 10 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 28
Alıntıyla Cevap Gönder
Uzun bir süreden sonra merhaba arkadaşlar.

İlk girdim ve yine dilimiz sitesinin şanına yakışır bir yazı ile karşılaştım. Keşke herkes sizin kadar duyarlı olabilse, keşke bende sizin gibi bu olayları canı gönülden dolu dolu hissedebilsem. Hissediyorum ama sizin yazınızdaki coşku, ateş benim hiç bir şey hissetmediğimi ortaya koyuyor. Doğru konuşmayı seven birisiyim, Hocamın yazıları beni çok etkiliyor açıkcası.

Açıkcası bu programı hiç izlemedim. tabi şöyle bir durumda var televizyon izlemiyorum ama bu programı çok merka ettim yazınızdan sonra. Cumartesi günü dediğiniz saatte kumandayı esir alacağım Very Happy .

Cümleten iyi çalışmalar.

Not: Derslerin ve bazı işlerin yoğunluğu nedeniyle aranızdan belli bir sürede ayrı kalmak benim için zor oldu.
Kullanıcı kimliğini gösterHasan AYDIN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey açık söylemek gerekirse Hasan Beyinde dediği gibi beni mest ettiniz. İnanın sanki içimden geçenleri söylemişsiniz. Hele "Nağmeler döküldükçe, boğazıma dizilen ve tarifi imkânsız duyguların girdabına kapılınca salıveriyorum kendimi. bu söz tam benim anlatmak isteyipde tarif edemediğim bir şeydi. Elinize ağzınıza sağlık.

Bu programa gelince gerçekten son zamanlarda zevkle izlediğim en güzel program. Ne desem Tahsin bey söylenecekleri söylemiş?

Hürmetlerimle
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 32
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan hepimizin duygularına tercüman olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bu program hakkında söylediklerinizin hepsinin altına imzamı atıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterSalih Yalcin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Babam türküleri çok seviyordu ama ben o kadar dinlemiyordum. Bunu babamla ben de izledim onun bu tutkusunu şimdi daha iyi anlıyorum. Bizim ne güzelliklerimiz varmış. Artık arabada babama kaseti değiştirelim demeyeceğim. Smile
Kullanıcı kimliğini gösterŞebnem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Türkü seven dostlar. Yukarıda adını ettiğim programda seslendirilmiş en az 15 parça şu anda dost sitemiz MP3 ARŞİVİ ( http://www.mp3arsivim.com ) tarafından bizlere müzik ziyafeti çekmek üzere arşivlerine eklemiş. ANADOLU ATEŞİ sanatçı adı sıralamasıyla bunları kolayca indirip dinleyebilirsiniz.

Özel bir türkü var ki onu mutlaka dinlemenizi öneririm.
Bu bir uzun hava. Yarışmacılardan geçen hafta 3. olan Devrim Kaya seslendiriyor.

Ünlü Üstad Hafız Burhan'ın seslendirdiği ve adıyla anımsanan bu eseri (YEŞİL KURBAĞALAR) daha önce cızırtılı plaklardan onun sesinden dinlemenin zevkini yaşardım. Ama şu an aynı duyguları Devrim KAYA ile yaşamak mümkün. Ağzına sağlık, Allah nazardan esirgesin DEVRİM KAYA. Seni bize kazandırarak bu güzel eserleri de tekrar gün ışığına çıkarmaya vesile olanları da tekrar kutluyorum.

Tüm eserlerin aynı güzellikte yorumlandığını görecek bu konuya neden bu derece eğildiğimi sanırım anlayacaksınız.

Bize bu bu güzel eserleri edinme olanağı sağlayan MP3 ARŞİVİ dostlarımıza da sonsuz TEŞEKKÜRLER.

En son Tahsin MELAN tarafından Çrş Oca12, 2005 23:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,

Asıl biz teşekkür ederiz. Sayenizde böyle değerleri eserleri arşivimize ekledik. Programı izleyemediğimizden bunları öğrenme şansımız çok sonra olacaktı. Uyarınız için tekrar teşekkür ediyorum. Tüm türkü seven arkadaşlarımızı www.mp3arsivim.com 'a davet ediyorum.

Saygılarımla...
Herkese kolay gelsin...
Kullanıcı kimliğini göstercebrail tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 24
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostum, bu program benim için de liste başı bir şölen niteliğinde. Cumartesileri hayat duruyor. Ben senin yaptığın gibi ağlamaların özlemlerin yanına rakıyı da katık yapıyorum. Müthiş program müthiş sesler. Zaten türkü hastasıyım. Tabi senin farkın gurbette olman. Türküyü tanıyan bir insan merak ederim her zaman nasıl sadece pop dinler değil mi? Az sözle, süssüz ezgilerle ne güzel bir dünya analtılıyor. İnsan Bedri Rahmi hesabı, bir türkü duysa şairliğinden utanıyor.

DİLİMİZİ KORUYALIM sitesi neredeyse dergi durumuna gelmiş. Çok profesyonelce. Bravo vallahi kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterMuzaffer Sungur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Gönülden çalıp söylenen türküler kadar güzel yazı

Sevgili Tahsin,

Konu ismini "Gönülden çalıp söylenen türküler kadar güzel yazı" olarak verdim. İçimdem böyle geldi. İnanıyorum ki sen de yazını yazarken içinden geldiği gibi kaleme almışsın. Güzel bir kültür ziyafeti ancak bu kadar iyi bir yazıyla kaleme alınabilirdi. Hem türkülerimize ve hem de yazıya gösterdiğin hassasiyet için seni kutluyorum. Eline, diline sağlık.
Kullanıcı kimliğini gösterKadir Melan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten çok güzel bir programdı. Hele YEŞİL KURBAĞALAR çocukluk yıllarıma götürdü. MP3 ARŞİVİ yetkililerine bu türküleri bize ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey, inanın ben bu programı ilk kez sizden duyuyorum, anlatma üslubunuz beni onca işimi yarıda bıraktırıp televizyon başına geçmeme bir sebep. Bu programa vakit ayırmaya çalışacağım.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 34
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam, umarım bu hitap şeklime kızmazsınız! Gözünüz aydın olsun,"ANADOLU ATEŞİ"geri döndü. Dönüşü muhteşem oldu mu bilemiyorum ama "ANADOLU RÜZĞARI" adı altında TGRT televizyonun da yayına başladığına dün akşam şahit oldum. Umarım bu siz ve türkü dostlarını sevindirir.

Benim tercihim kesinlikle Türk Musikisi fakat Türk Halk Müziğine de ayrı bir hayranlığım var.Biz Sanat Müziği sevenlere henüz böyle bir proğram düşünmemişler. Ama en kısa zamanda bunada bir çare bulacaklarını düşünüyorum.

NOT: MP3 ARŞİVİ'ni oluşturan dostlarımıza da buradan seslenmek istiyorum.Umarım kulak verirsiniz. Hani diyorum biz Sanat Müziği sevenlere de bir kaç Sanat Müziği şarkılarından eklerseniz, Sanıyorum benim gibi Sanat Müziği seven dostlarınızı da mutlu etmiş olursunuz sevgiler.......

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu güzel haber için teşekkürler Kader Hanım. Umarım bu program da bir önceki düzeyi tutturur.

Bir ara TRT'nin Türk sanat müziği dalında böylesi bir programı hazırladığını duymuştum ama bir türlü rastlayamadım. İnşallah diyelim, en kısa zamanda böylesi bir programı izleme şansımız olur.

MP3 Arşivi sitesini hazırlayan dostlarımızın şu günlerde fazla uğraşamadıklarını biliyorum. Bunda, derslerinin yoğunluğu ve MP3 olayının biraz sıkıntılara neden olması da etken. Yine de görüştüğümde bu isteğinizi aktaracağım.

Saygılarımla

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
http://www.turkmusikisi.com bağlantısı konuyla ilgili gereksinimlerinizi karşılayabilir. Bir kez göz atmanızı öneririm.

Ağ sayfasının altında bilgisayarınıza indirebileceğiniz güzel programlar ve dosyalar var.

Bildiriler: 34
Alıntıyla Cevap Gönder
Ozan bey,
Söylediğiniz gibi Siteye göz attım. Neden böyle bir şeyi kendim düşünmediğim içinde kendime çok kızdım. Sitede aradığım her şey var. Repertuar'dan Nazariyat'a, Bestecisin'den Usulü'ne kadar her şeyi bula bildim. Siteye kayıt bile oldum sayenizde,
Teşekkür ediyorum Ozan bey.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2