Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz
Bist du kaleci?
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet, yanly? okumadynyz. Ben de bunu yazarken büyük bir zevkle yazmadym. Ama i?te görünen köy misali bir canly örnek.

Geçen hafta synyflar arasy futbol kar?yla?malary syrasynda iki ö?rencimin konu?malaryna kulak misafiri oluyorum ve bu cümleyi duyuyorum:
...
"Bist du kaleci?"
(Yani demek istiyor ki: Kaleci misin?.....

Bir arkada?ymyn e?i ve çocu?u (5 ya?ynda) arasynda geçen konu?ma:
-O?lum buraya gel!
-Nein kommuyom, kommuyom... (kommen: gel-)
.....

Ev ödevini yapmamy? bir ö?rencim yanyma gelip:
- Ö?retmenim hausaufgabemi (ev ödevimi) montag ( Pazartesi)günü versem olur mu? diye sordu. Ben de:
- Kesinlikle olmaz. Mutlaka pazartesi günü vermelisin. Yoksa almam. Diye cevap verince dersin sonuna kadar bana yalvaran gözlerle bakty. Yçimden ona acyyordum.
Aslynda onun suçu yoktu. Ama ortada bir gerçek vardy. Bu gerçek de çok acyydy. Kesinlikle bu gidi? sonucu, çok de?il 3 ku?ak sonra "Türkalman" çocuklarymyzla çok güzel bir Türk Alman ortakly?y gerçekle?tirmi? olaca?yz. Ylgililere bu müjdeyi vermekle gurur duyarym. Embarassed AB'ye giremeyece?iz gibi karamsar olanlar varsa bu ortaklyk sanyrym bir teselli kayna?y olabilir.

Bu kara mizah vari sözcükler, yurt dy?yndaki çocuk ve gençlerin dil sorununun ne düzeyde oldu?u konusunu, küçük de olsa sanyrym yansytmaya yetiyor.

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn hocam, yazynyzy ibretle okudum ve hayretler içinde kaldym. Aslynda pek ?a?yrmak da gerekmiyor. Anlady?ym kadaryyla siz Almanya ?artlaryndan söz ediyorsunuz. Ynanyn Türkiye'deki çocuklarda kary?yk konu?maya ba?ladylar. Bunun sebebi bence bilgisayar, elektronik. O konudaki sözcükler hep Yngilizce. Bazen bilgisayar ba?ynda konu?an çocuklarymy anlayamyyorum.

Geçen gün o?lum "Baba bilgisayaryn startyna basar mysyn?" demez mi? O?lum ne starty demeye kalmady tüm ev halky bana gülmeye ba?lady. Yani anlayaca?ynyz bir STAR yüzünden cahil durumuna dü?tüm.

Saygylar
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
ağlanacak halimize gülersek böyle olur...! Embarassed
Kullanıcı kimliğini gösterOnLy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
"EVY BABY!" Faciasy

Temizlik ürünlerinin en eski markalaryndan EVYAP’yn reklamyny görmü?sünüzdür.Bir görüntünün içinden ba?ka bir görüntüye geçen ilgi çekici, kendisini izlettiren bir reklam.

EVYAP,yyllaryn güvenilir markasy.106 ülkede Türk markasynyn adyny duyuran ?irket.

Geçen gün yine kar?yla?ty?ym bu reklamy ilgiyle izlerken,son bölümünün de?i?ti?ini fark ettim.
Yeni bir ürünün tanytymy yapylyyordu.Bir çocuk bezi.Ady da “EVY BABY”

Ynanmak istemedim.Ystemiyorum.Ne oluyor bunlara yahu?Bir ad yabancyla?masydyr,almy? ba?yny gidiyor.Bu her zaman vardy.Ama,son birkaç yyldyr,özellikle de mobilya kesiminde ba?layan bir ürün ady yabancyla?masy mikrop gibi her yere yayylyyor.

Ülker,Piyale derken ?imdi de EVYAP ürünlerinde.

EVYAP kelimesindeki “AP” bölümünü çykartmy?lar. Niçin?”BABY” kelimesiyle uyakly olsun diye.”Orasy tamam;ama BABY de nereden geldi?” demeyin.O da bir türlü bastyramadyklary yabancy dil hayranly?ynyn dy?avurumundan ba?ka bir ?ey de?il.
Türkçeye ihanet etme içgüdüsünün parasal görünümü!

EVY BABY!

Güvenerek ve severek aldy?ymyz DURU sabunlary da EVYAP ürünü.Bir sabun markasy için ”Duru” ne kadar güzel bir kelime.Daha iyisi olamazdy her halde.Ama…”Duru”yu bulan EVYAP,çok daha iyilerini yapabilecekken,EVY BABY’i çykardy kar?ymyza. ”Duru”lu?unu yitirdi.Çok yazyk.

Eski ve köklü markalar kendisini yenileyince bunlara bir haller oluyor.Alçakgönüllü,Türkçeye ihanet etmeyen ve bize bizi anymsatan sözler,adlar gidiyor,yerine yabancy dil özentisi geliyor.

Yerli markalaryn kendisini yenilemesine ve yabancy rakipleriyle ba?a ba? yary?masyna sevinelim mi,üzülelim mi,anlayamadyk.

EVY BABY!Kim için ürettiniz ki bunu?Türkiye’de “bebe”ler,”bebek”ler var.”Baby”ler yok.O halde gidin Yngiliz televizyonlarynda gösterin bu ürününüzü.Türkiye’de “baby” ne arasyn?
Her zaman oldu?u gibi,yine güzel bir savsözü ihmal etmi?ler.Buyurun EVYciler,tam size göre:
EVY BABY
VERY HAPPY
EVY BABY
VERY FUNNY
...
Me?er bu ürünün bir reklamy daha varmy?.Üstelik günlerdir yayymlanmaktaymy?.Ben yeni fark ettim.Yki küçük çocuk EVY BABY’i test ediyor.Ondan sonra da ?öyle diyorlar : “Evy baby hüüüp-peeer!” (Yanly? anlamadyysam.)
Ana dilini yeni yeni ö?renen,tam da ana dili sevgisi kazanma ya?yndaki küçücük çocuklara “Evy baby,hüüüp-peeer” dedirttiler ya!Artyk ne diyelim ki bunlara?Kökten yeti?tiriyorlar anla?ylan.

“Hüüüp”lettikleri ?ey aslynda güzelim Türkçe sevgisi.Ana diline güven duygusu...Yyllaryn deneyimiyle kazandyklary saygynlyklary…

Hüüüp!

Geriye ne kaldy “hüüp”letmeden sonra?Tabii ki her zamanki ?eyler : Gösteri?,özenti,para kazanma hyrsynyn dayanylmaz hafifli?i…

Hüüüp!

Birkaç ?eyi daha yanly?lykla “hüüüp”letiverdiler. Neleri mi?”Duru”luklaryny,bizim gibi Türkçe severlerin güvenlerini…

Bu i?in sonu nereye varacak?Daha kaç Türk markasy bunu yapacak?Bir insany,kendi öz diline bu kadar yabancyla?tyran ?ey nedir?BABY yazyyor diye daha fazla ürün mü satacaklar?

"Yangyn vaaaar!Türkçede yangyn vaaaar!" diye ba?yrsam,duyan,ko?an olur mu acaba?

Karamano?lu Mehmet bey!!!Nerelerdesin?

Ozan Aydyn
Kullanıcı kimliğini gösterOzan Aydin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
YABANCI MARKALARA KARŞI MÜCADELE EDELİM.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli Dilseverler, daha önce Piyale firmasının yabancı isim kullandığını burada okumuştum. Kınayalım deniyordu o yazıda. Bende kınadım ve Duyarlı davranan Piyale firması bir cevabi yazı yollamış.

"SAYİN TUKETİCİMİZ,

Sabanci Grubu'na gostermis oldugunuz ilgi icin tesekkur ederiz.

Piyale urunlerine ait hangi marka icin oneride bulundugunuzu iletmenizi rica
edecegiz. Konu hakkinda gerekli bilgilendirme sahsiniza yapilacaktir.

Bilgilerinize Sunariz,
GidaSA Tuketici Servisi

-----Original Message-----
From: ert ol [mailto:ertol_7@hotmail.com]
Sent: Friday, September 30, 2005 3:56 AM
To: GıdaSAInfo
Subject: Piyale markasının Yabancı isimli ürünlerini kınama Hk.

Sizleri ürünlerinize vermiş yabancı isimlerden dolayı kınıyorum. Bir Türk
firmasının pırıl pırıl Türkçe kelimeler varken yabancı kelimeleri
seçmesindeki mantığı anlayamıyorum. Ulusal olamayan uluslararası olamaz.
Bundan böyle yabancı isimli Piyale ürünü boğazımdan geçemeyecektir. Lütfen
bu konularda yeni çıkacak ürünlerde duyarlı olun."

Konu ile ilgili ne gibi bir çalışma yapabiliriz. Bu hususta öneriler bekliyorum. Bir hayli güzel fikirler çıkacağına inanıyorum. Tabiiki konumuz dışı denmezse!
Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın ERTOL bu güzel girişiminizden dolayı sitemiz adına sizi kutluyorum. Sanırım PİYALE'nin bu ürünleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bunu açıklayacaklardır. Bu işlem bittikten sonra gerekirse buradan doğrudan bir bağlantı ile PİYALE'ye iletilerimizi gönderebiliriz. Önemli olan bu bağlantıyı kurmuş olmak.

Teşekkürler.

En son Tahsin MELAN tarafından Prş Ekm06, 2005 02:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Melan demiş ki:
Sayın ERTOL bu güzel girişiminizden dolayı sitemiz adına sizi kutluyorum. Sanırım PİYALE'nin bu ürünleri hakkında bilgisi olan arkadaşlar bunu açıklayacaklardır. Bu işlem bittikten sonra gerekirse buradan doğrudan bir bağlantı ile PİYALE'ye iletilerimizi gönderebiliriz. Önemli olan bu bağlantıyı kurmuş olmak.

Teşekkürler.

NOT: SAyın ERTOL BİLDİRİ KUTUnuzu lütfen okuyunuz. Özel bir ileti var. :D

Abiler, ablalar, teyzeler, hanımlar, baylar, pazarcılar lütfen......

Ben makarnayı çok severim hem ATLI HEM PİYADE......

İsim buluma işini bana verin, onlara ben
ATTA
bulurum
TATTA

harfiyeten iletin lürfen.

Selamlar

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
PYYALE YLE YLGYLY BÖLÜME TA?INMI?TIR

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=16
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Bist du kaleci?
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz  
Yeni Sayfa 2