Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

"Tsunami" için Karşılık
Depreşim Dalgaları
41%
 41%  [ 24 ]
Kıyıyutan
43%
 43%  [ 25 ]
Canavar Dalga
5%
 5%  [ 3 ]
Tosun Abi (Tosunabi)
10%
 10%  [ 6 ]
Toplam Oylar : 58

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Ku?kusuz sayyn Ertol, depre?mek eylemli?inin sözlük anlamynyn depremle ilgisi yoktur, nüksetmek olarak açyklanyr. Ancak, kök ve ekin i?levine bakarsak kar?ylykly olarak (dolayysyyla da birden çok kez) depremek eyleminin gerçekle?mesidir depre?mek. Nüksetmek anlamynyn geli?mesi de, bu birden çok yeniden olu?tan kaynaklanmy?tyr.

?u bir gerçektir ki, deprem ve depre?im sözcükleri kökte? sözcüklerdir ve bu nedenle de, çok yakyn bir ses benzerli?ine iyedirler. Kanymca, bu kökte?lik ve ses benzerli?inden yararlanylmasy gerekmektedir.

Yzleyen sözcüklerden hangisi depremi ça?ry?tyryyor desem: depre?im, kyyyyutan, kyyylüp, tosunabi, canavar?

Esenlikler.

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın bensay,

Bu forumda okumak ve yazmak o kadar güzel ki... Dilimiz de sanki, bizlerle birlikte düşünüyor, ölçüp biçip kendisine yeni yeni birşeyler katmak istercesine idman yapıyormuş hissini bana veriyor. Ben kendi adıma şunu gördüm ki, insanların eğitiminde başarıyı yakalamanın yöntemi, kişileri ait olduğu olayların içine bırakıvermekle oluyormuş.

Ben burada Sayın Tahsin Bey'e ne kadar teşekkür etsek azdır diyorum. Büyük gayretleriye Dilimizin ve bizlerin hizmetine sunmuş olduğu bu sayfalar yoluyla bir araya geldiğimiz için.

Yeni, beyaz bir sayfa üzerine kendimizden ve isteyerek birşeyler karalıyoruz, bir diğer gönüldaşımızın istifadesi amaçlanarak. Bu yazılanlar kabul görür, görmez bu başka birşeydir. Ancak en azından düşünceye değer bulunduğu takdirde bizlere ve birbirimize bilgi aktarımı gerçekleşmiş oluyor.

Bu yazışmalığa girdiğimden buyana düşün ufkumun inanılmaz boyutlarda geliştiğini görmekteyim. Eğitimine devam eden gençlerimize ne kadar faydalı olacağı, onların düşün ufuklarını nekadar genişleteceğini Siz sayın gönüldaşlarımın takdirine bırakıyorum. İnşallah farkına vardığım bu gelişim ortak değerimiz olan Dilimizin gelişmesine de sebep olmuştur ve giderek büyüyerek amacına ulaşacaktır.

Yazdığınız her yazı benim açımdan çok değerlidir. Gelişimimiz için yazılarınızı, hiç bitmemecesine diğer gönüldaşlarımdan beklediğim gibi beklemekteyim.

Saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Ertol,

Sizinle duygudaş olduğumu belirtmemem olanaksız. Bu yazışmalığı benzerlerinden ayıran, daha üstün kılan bir bir özelliği var. O da; daha içten, sıcak, arkadaşçıl...olmasıdır. Bunun için başta sayın Melan olmak üzere bu yazışmalığın tüm katılımcılarına gönüldenliklerimi sunmayı bir borç bilirim.

Birbirimizi açmaza düşürmeyi değil de, bir duygudaşma (empati), iletişme, bilişme ve biliştirme süreci içerisinde açmazlarımızı el birliğiyle gidermeye çalışıyoruz, işte ben buna bayılıyorum...

Sevgilerimle.

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu duygu ve görüşe aynen katılıyorum. Bu dostluğu, desteği, yapıcılığı açık söylemek gerekirse hiç bir yerde göremedim. Beni çeken de bu oluyor. Her ne kadar yazmasam da kim ne yazmış diye görüşlerinizi merak edip uğramadan edemiyorum. Yalın, yapmacıksız, samimi hele hel son görünümüyle (Tahsin Hocamıza emeklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum) çok güzel bir ortamdayız. Umarım bunu gölgeleyenler çıkmaz.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Tosun Abi
EmreCAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Tosun Abi yaratıcı olmuş ama Smile
:) tosun abi mi?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
bence canavar dalga daha anla?ylyr

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz