Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
KÜLTÜR BAKANLI?ININ YABANCI DYL SEVDASI
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Kültür ve Turizm Bakanly?y'nyn sitesine girdi?inizde kar?ynyza çykan görüntü çok ilginç. Bir o kadar da dü?ündürücü ve utandyrycy. Kendi dilimizden utanyyor olmalyyyz ki bizi maalesef Türkçesi olmayan bir tanytym çizimi kar?ylyyor ve tüm ha?metiyle kültür yozla?masyna davet ediyor. Bakyn:

Ynanmayanlar ?u adresten görebilirler: http://www.goturkey.com/

Aslynda sitede de?i?ik dillerde de sunum yapylyyor. Önce, dil seçimiyle bu "Türkiye" ve altyndaki "Ho? Geldin" sözcüklerinin de o dilin kurallaryna göre verilmi? olaca?y aklyma geldi. Mantykly olany da buydu. Eh böyle yapylmaya çaly?ylmy?. Siteyi hangi dile çeviriyorsanyz -arada tutmayany olsa da- o dilde kar?ylanyyorsunuz. Türkçe sayfasyna tekrar döndüm. Olmuyor. Bekliyorum, Türkçe olarak bana da saygysyny göstersin, Ülkemin adyny dilimin yazym ?ekliyle sergilesin, kendi dilimde de "Ho? Geldin" desin. Umut yok.

Bu site her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanly?yna, üstelik hem de kültürümüzün bakanly?yna ait olmasyna ra?men kültürün temel ta?yny olu?turan dilini bilmiyor. Bir Yngilizi, Fransyzy, Yspanyolu, Araby hatta Japonu bile kendi dilinde kar?ylarken, anamyn ak sütü gibi helalim olan dilimle bana hitap etmiyor. Bana saygy duymuyor. Bu demektir ki beni adam yerine koymuyor. Kültürünü temsil etti?i bu millete, diline saygy duymuyor.

E?er bu makamyn yetkilileri bunu görüp ses çykarmyyorsa, bakkal Ahmet amcanyn dükkânyna yabancy sözcükten olu?an bir tabela asmasyna kim kyzabilir? Kimin buna hakky olabilir? Atamyn dedi?ince “Balyk ba?tan kokuyor.” Aslynda çok daha güzel bir atasözümüz var ama terbiyem müsaade etmiyor. Yine de zurnanyn içinden fysyldamadan geçemeyece?im. Hani derler ya “Ymam bilmem ne yaparsa, cemaat de bilmem ne yapar.”

Eyy imam olup bizi yönetenler. Ortaly?y kokuttu?unuz yeter. Duyun cemaatin sesini de bari dilimizi kirletmeyin.

Yazyklar olsun...

SÜRÇ-Ü LYSAN ETTYMSE (-ki etti?imi biliyorum- dilime sevdamdandyr hiddetim) AFFOLA

Unutmadan bir de site adynyzy anmadan geçmeyelim.

www.goturkey.com

Bunu sykylmadan, gö?sünü gere gere açyklayacak bir kültür bakanly?y görevlisi aranyyor. Ne olur cahilli?imizi ho? görsün ve neden GO ile TURKEY yazyldy?yny açyklasyn. ( Teknik nedenlerden dolayy "Ü" yazylmaz. Bunu biz de biliyoruz. Lütfen bunu geçin)

Haaa.. Unutmadan a?a?yda size küçük bir hediye sunuyorum. Bari bu hareketliyi oraya yerle?tirin. Hiç olmazsa di?er dillerin yany syra kendi dilimizden ülkemizin adyny görmü? oluruz. "Ho? geldiniz" demese de olur. Üstelik bununla çok daha güzel olaca?yny sanyyorum.

NOT: Bu camiada görev yapan ve konuya duyarlylyklaryny bildi?im de?erli dostlaryn beni anlayy?la kar?ylayacaklaryny umuyor , desteklerini bekliyorum.

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Nis08, 2006 02:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 8 kere değiştirildi.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 87
Alıntıyla Cevap Gönder
Çok isabetli bir değerlendirme ve de güzel bir çalışma.
Teşekkürler, tebrikler, selam ve sevgiler sevgili Tahsin MELAN.
Kullanıcı kimliğini gösterİsmet Barlioğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Melan, belki yüzlerce kişinin binlerce defa girdiği bu siteye bakış açınız ve değerlendirişinizle bakmanın ötesinde görmenin önemini bir kez daha hatırlattınız. Sizi tebrik ediyorum.

İnşallah yetkililer bunu görecek, duyacak ve dilimize vermedikleri saygıdan dolayı geç de olsa vaz geçip gerekeni yapacaklardır.

Ayrıca böyle bir bölümü açmış olmanıza çek memnun oldum. Çok isabetli bir çalışma.

Hürmetler
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Dikkat ediyor musunuz? Her ?ey bize ra?men kendi yolunda ilerliyor.

Benim bu gidi?e aklym ermiyor
Fukara halini kimse bilmiyor

Sanyrym bizim bir hükmümüz kalmamy?. Kemdimce uyandyrmaya çaly?ty?ym insanlar: "Sana ne be adam?" diyorlar...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez,

Deseler de "sana ne adam"
Belki olur bir nebze faydam
Çekeceğim hepsin sıgaya
Edeceğim yoluma devam

Saygılarımla

En son Tahsin MELAN tarafından Cum Nis07, 2006 16:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Alıntıyla Cevap Gönder
O halde bilin ki yanınızdaki kişilerden biri de benim Sayın Melan Smile
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan;

Bir Türkçe öğretmeni olarak çalışmalarınızı yürekten kutluyorum.Size saygılarımı sunuyorum.

Ben öğrencilerime elimden geldiği kadar Türkçe bilincini aşılamaya çalışıyorum. Kimse ümitsizliğe düşmesin. Gelecekte size, yetiştirdiğim ve yetiştireceğim öğrencilerin en az yarısı kadar Türkçe sevdalısı vaad ediyorum.

Saygılar...
Kullanıcı kimliğini gösterSema tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Sema,

Sizi kutluyorum. Ben de Sizler gibi öğretmenlerimiz oldukça, Dilimizin bu yozlaşmadan kurtarılacağına inancım daha da artıyor.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten inanılır gibi değil. Hocam sizi bu dikkatinizden ve güzel yorumunuzdan dolayı kutluyorum. Bizlere güzel bir ders verdiniz. Bu tür olayları görüp başımızı çevirip geçmemeli, üstüne gitmeliyiz.

İnşallah bu uyarı işe yarayacaktır.

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 28
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben Ankara'da yaşıyorum ve neredeyse her gün Turizm Bakanlığı binasının önünden geçiyorum. Bu yazıyı olduğu gibi bakanlığın önünde her gördüğümde hiçbir anlam veremiyorum ve ister istemez sinirleniyorum.

Sayfa adresi konusunda ise artık söyleyecek söz bulamıyorum. En azından "Turkiye" yazmak bu kadar zor mu, diye düşünüyorum, go kısmını ise tamamen gereksiz buluyorum.

Umarım en yakın zamanda bu yanlıştan dönülür ve bakanlığımızın sayfalarından başlamak üzere dilimize sahip çıkmayı öğreniriz.
Kullanıcı kimliğini gösterH.Çalik tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
TE?EKKÜRLER KÜLTÜR BAKANLI?IMIZA

Bizi utandyrmadynyz. Halktan biri olarak sizlere seslenenlere kulak verip halkyn haklyly?yny onayladynyz. Bu büyüklük yüce Türk milletinin onurudur. Bu onur hiç, ama hiç eksilmesin.

Konu ile ilgilenen ve sesimizi kulak ardy etmeyen, haklyly?ymyzy onurumuz bilip bizleri sevindiren yetkililere tüm dilimiz.com katylymcylary adyna saygylarymy sunuyorum.

TE?EKKÜRLER, selam size, bu i?i ciddiye alyp gerekenin yapylmasynda emek harcayan, katkysyny esirgemeyen bakanlyk görevlisi saygy de?er dostlar, adsyz kahramanlar.

Evet dil sevdalysy dostlar. Sesimize ses aldyk ve gerekenin yapyldy?yny gördük. Ba?ka ne isteyebiliriz ki?

Bitti utanç. Y?te sonuç burada. Tyklayyn a?a?ydaki ba?lantyyy ve doya doya seyredin.

www.kultur.gov.tr

Y?te olmasy gereken buydu: Vatanda?ynyn onuru olan diliyle vatanyn ady.

Ayryca bizlere yaky?mayan bir site ady olarak belirtti?imiz www.goturkey.com adly ba?lantynyn da devre dy?y oldu?unu görmenin mutlulu?unu ya?yyorum.

Sayyn ÇÖMEZ, ne demi?tiniz?
Alıntı:
Dikkat ediyor musunuz? Her ?ey bize ra?men kendi yolunda ilerliyor.

Derken, her ?eyin bize ra?men kendi yolunda ilerleyemeyece?ini bir kez daha gösterdik. Sizin gibi samimi, güvenen, inanan dostlar sa? olsun. Biz do?rulary söyledikçe, do?rularyn kyymetini bilenler bizlere kulak verecektir. Yeter ki saygynlyk ve dürüstlük olan de?erlerimize, bu güzelliklere sahip çykmasyny bilelim. yitirmeyelim.

Saygylarymla

---------------------------------

Sayyn HCALYK sizden bir ricam var: Lütfen bakanly?yn önündeki yazynyn (Anlamsyz dedi?iniz tabelanyn) de?i?ti?i mu?tusunu bizden esirgemeyin. Umarym o da, gereken yapylacak ve de?i?tirilecektir.

--------------------------

Ertu?rul Bey www.goturkey.com ba?lantysynyn Yngilizce olarak devrede oldu?unu bildirdi. Ama ben ne kadar denedimse de siteyi açamadym. Görü?lerinizi bekliyoruz.

En son Tahsin MELAN tarafından Prş May04, 2006 03:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Saygıdeğer, duyarlı davranan Kültür Bakanlığı mensupları,

Sizlere teşekkür ediyoruz. Hepimizin ortak sorunu olan, dilimizdeki yozlaşmaya karşı duyarlı davrandığınız için. İnşallah sizleri, özverili davranmayan diğer Bakanlıklar mensupları da örnek alırlar bundan böyle. Bütün çalışmalarınızda başarılar temenni ederim.

Saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu güzel haberi duymak çok güzel. Bu konuda emeği geçen, işi ciddiye alan geç de olsa yanlışın fark edilmesini büyük bir erdemlilikle kabul edip buradaki uyarıyı dikkate alanları candan tebrik ediyorum.

Bu konuda esas tebrik edilecek Sayın Tahsin Beydir. Her ne kadar kendisi bu tür sözlerden hoşlanmasa da ben yine yazacağım. İsterse o da yine silsin.
Konuyu ortaya çıkaran, konuyu işleyiş şekliyle, tatlı sert üslubuyla, saygısını yitirmeden gerekeni söyleyerek yetkilileri haberdar etmiştir. Aksi halde hala bakacak ama görmeyecektik. Teşekkürler hocam.
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Siteyi açamadım henüz; ama sözlerinize güvendiğim için doğruluğundan eminim. Bu nedenle ilk kez daha önce konuyla ilgili söylediğim o söz için seve seve utanıp başımı öne eğiyorum ve kıvançla olanları izliyorum. Yaşasın Dilimiz.com ailesi ve aile reisimiz Sayın Melan Very Happy
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Başta Tahsin Bey olmak üzere bu işte emeği geçen tüm üyelerimizi, bakanlık yetkililerini kutluyorum. "Küçük şey yoktur." diyerek attığımız adımların ne kadar büyük ve önemli sonuçlar verdiğini hep birlikte kıvançla izliyoruz. Adım adım, tek tek düzelecek her şey. Saygılar, sevgiler.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2