Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

AVRO MU ? EURO MU ? Hangisini kullanmalyyyz ?
Avro
46%
 46%  [ 31 ]
Euro
7%
 7%  [ 5 ]
Avru
40%
 40%  [ 27 ]
Yuro
4%
 4%  [ 3 ]
Oyro (Almanca söyleniş)
0%
 0%  [ 0 ]
Öro (Fransızca söyleniş)
0%
 0%  [ 0 ]
Toplam Oylar : 66

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Herkese merhabalar ben aranyza yeni katyldym...

Bi?iy aklyma takyldy burda gündeme getirmek istedim.. EURO nun Türkçesi AVRO olarak de?i?tirildimi ? De?i?tirildi ise neden medyada açyklanmyyo ?
Sizce yuro olarakmy yoksa (avro) olarakmy okumalyyyz Euroyu?

Cevaplarsanyz sevinirim Smile

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Avro mu? Yuro mu? Öro mu?

Türk Dil Kurumu (TDK), Euro için " Avro "yu sözlü?e aldy. Merkez Bankasy ise "Uluslararasy kullanymy dikkate almak gerek" görü?ünde ?.

Avrupa ortak para birimi Euro için Türk Dil Kurumu (TDK) " Avro "yu önerdi. TDK, Avro sözcü?üne Türkçe sözlükte de yer verdi. Euro, günlük dilde Yngilizce telaffuzu ile "Yuro" biçimde kullanylyyor. Ancak Yngiltere, Avrupa ortak para birimi kapsamynda bulunmuyor. Euro, Fransyzca kullanymda "Öro" olarak telaffuz ediliyor. Halk arasynda "Öro" vurgusunun "Yuro"ya göre daha az oldu?u görülüyor.

KUR LYSTELERY YURO DYYOR
Merkez Bankasy yönetimi ise kur listesinde "Euro"yu tercih ediyor. Banka yetkilileri, "Dünya kullanymyna göre hareket etmek gerek" görü?ünü ta?yyor. Buna kar?yn, TDK'nyn önerdi?i Avro 'nun, konu?malarda kullanylabilece?i, halkyn benimseme derecesine göre yaygynlyk kazanaca?yny belirtiliyor.

Avrupa Birli?i (AB) süreci henüz ba?lamadan ortak para biriminin okunu?u tarty?ma konusu olmaya ba?lady. En çok kullanylan okunu? ?ekilleri 'yuro' ve 'öro'. Ayryca 'oyro' da kar?yla?ylan di?er okunu? ?ekillerinden.

ORTAK OKUNU? YOK
Türkçe'de ise nasyl okundu?u ile ilgili ortak bir anlayy? bulunmuyor. Euro'nun kar?yly?y olarak ' Avro ' belirtilse de 1998 yylynda önerilen kelimenin kabul görmedi?i belirtiliyor. AB'ye yeni üye olan ülkelerde de ayny sorun ya?anmy?ty. 2004 yyly Eylül ayynda alynan karar gere?i Euro'nun ortak telaffuzu istendi. Ancak farkly okunmalara rastlamak mümkün. Yazym için de Yunan alfabesi dy?ynda istisna yok

Kaynak: SABAH GAZETESY
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Avro
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Elbette Avro. TDK nın bu uyarısını bence sadece Radikal gazetesi dikkate almış. Bütün köşe yazarlarından tutun ekonomi sayfalarına kadar her "euro" dan bahsedişlerinde her zaman Avro yazıyorlar. Bu konuda hassas davranan tüm yayın kuruluşlarına teşekkür ediyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Avro ile ilgili Radikal Gazetesinde 21.01.2005 tarihinde Hakky Devrim "Dil Yâresi" adly kö?esinde ?unlary yazmy?tyr.Bilgilerinize..

Bu «AVRO» kelimesinin Yunanca'da «yumurta» anlamyna geldi?ini bilir misiniz? Tynysy bile Rumca. Halk dili benimser mi dersiniz?
– Çe?itli teklifler arasynda en iyisi bu gibi geldi bizlere.
Ben «Avra»dan yanaydym; «avrat»y ça?ry?tyryr diye itiraz edildi. Bence euro yazyp «öro» veya «yuro» okumaktan iyidir.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Türkiye'ye geldi?imde ne diyece?imi ?a?yryyorum. Buradaki (Almanya)aly?kanlyk gere?i oyro diyorum. Herkes yüzüme garip garip bakyyor. (Hani yuro demiyorum, cahilim ya) Onlar gibi yuro demeye çaly?yyorum. Buna da aly?kyn olmady?ymdan bana çok ters geliyor. Olmasy gereken gibi Türkçe okunu?uyla E-U-RO diye seslendirmek istiyorum. Normal olan ?ey çok garip bir ?ekle bürünüyor. Kysacasy her halimle cahilli?im ortaya çykyyor (!).

E?er TDK avro diyorsa birliktelik için kabul diyorum. Kullanmaya çaly?aca?ym. Ama kafamy kurcalayan bir ?eyi de sizlerle payla?madan edemeyece?im.

Bir çykarym yapmak istiyorum: EURO sözcü?ünü Europe sözcü?ünün ilk iki hecesinden olu?turduklary ortadadyr (EUROPE). Ayny yoldan çykarsak biz "Europe"ya dilimizde AVRUPA demiyor muyuz? O halde e?er onlaryn izinden giderek benzetme yapmak gerekirse sonuçta ilk iki hece yani "AVRU" olmasy gerekmez mi?

AVRO derken sondaki "O" harfini bir türlü çözemedim. Acaba nereden geldi? E?er i?in ba?ka boyutunu bilen varsa payla?ymyny rica ederim. Yoksa bildi?im AVRUPA de?i?ti AVROPA oldu da benim mi haberim yok?

Saygylarymla

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 23
Alıntıyla Cevap Gönder
OYUMU AVRODAN YANA KULLANDIM ANCAK BUNU EUROYU KABUL ETMEDİĞİM İÇİN TERCİH ETTİM. ANCAK SORMACAYA(ANKETE) YALNIZCA AVRO KONULMAMALI "AVRO-AVRU" ŞEKLİNDE BİR SEÇENEK OLMALI AVRO VE AVRU BİRBİRLERİNE ÇOK YAKIN VE İKİSİDE KULLANILABİLİR İKİSİNİN KULLANIMI BİR SEÇENEK OLARAK ÖNERİLMELİDİR (BENCE GÜZEL OLANI AVRUDUR). SORMACANIN YENİDEN BU ŞEKİLDE DÜZENLENMESİ MÜMKÜNMÜ
Kullanıcı kimliğini gösterBarışDEÜ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Barış Bey, önerinizde çok haklısınız. Uğur Bey bu sormacayı başlatırken iki seçenek vermişti. AVRU ile ilgili yazımı yazarken üçüncü secenek olarak bunu eklemeyi düşünmnüştüm ama unutmuşum. Uyarınız için teşekkür ederim. Eklemeyi yaptım ama maaalesef oyumu daha önce kullandığım için kendi sözcüğüme şans veremiyorum. Smile

Saygılarımla

Bildiriler: 46
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu konuda focus dergisini tebrik ediyorum.

Tüm medya kuruluşları "euro" kullanırken, Focus Ocak 2005 sayısında "avro" sözcüğünün kullanıldığını gördüm.

Çok hoşuma gitti. Açıkcası daha önce www.dilimiz.com da bu sözcüğün tartışıldığını görmesem "avro" ne diye düşünüp duracaktım. Smile

Konu ile alakalı olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim

Saygılarımla
irfaN
Kullanıcı kimliğini gösterirfaN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Yrfan Beyin dedi?i gibi ben de AVRO deyince çok ?a?yrmy? hiç anlamamy?tym. Buradaki açyklanmasy gerçekten bizim için bir kazanç oldu.

Sayyn hocamyzyn açyklamalary gerçekten mantykly. Neden AVRO? Son harf beni de ?a?yrtty. Ama AVRU mantykly ve kavram içeri?ine %100 uyumlu.

Allah hepinize bol bol AVRU Smile 'lar versin. (Tabii YTL olarak. Paramyza saygy.

Hazyr konu açylmy?ken DOLAR ve AVRU ile etiket yazan, ürün bedelini belirleyenleri kynyyorum. Herkesi paramyza, kendimize güvene ve saygyya davet ediyorum.

Herkese saygy
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence de AVRU daha mantıklı.
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
10.02.2005 - Radikal Gazetesinden Alıntıdır.

TDK'nın önerisi üzerine euro'yu ilk olarak 'avro' diye kullanan Radikal'den sonra A.A. ve Zaman gazetesi de bu yönde karar aldı.

Türk Dil Kurumu'nun (TDK), Avrupa Birliği ortak para birimi euro'nun Türkçede 'avro' olarak kullanımını önermesinin ardından ilk olarak Radikal gazetesinde başlatılan uygulamaya Anadolu Ajansı (A.A.) ve ardından Zaman gazetesi de katıldı. A.A., 3 Şubat'tan itibaren haberlerinde euro'yu avro olarak kullanmaya başladı. A.A. Ekonomi Sevisi Müdürü Mehmet Ali Balo, geçen hafta yapılan servis müdürleri toplantısında konunun ele alındığını belirterek, şunları söyledi:
"Uzun bir süredir 'Mortgage, CEO ve euro' gibi bazı yabancı kelimelerin Türkçe kullanımını araştırıyorduk. TDK'nın 'tutulu satış' olarak önerdiği mortgage konut piyasasında benimsenmedi.
O nedenle uygun koşullu, uzun vadeli konut kredisini kullanıyoruz. 'CEO' için ise henüz karşılık bulunmadı. Ama avro konusunda net bir tavrımız oldu. TDK'nın belirlemesi çerçevesinde avro kullanmaya karar verdik ve uygulamaya da hemen başladık. Biz avro diyoruz ama bazı gazeteler bunu yine 'euro' olarak kullanmaya devam ediyor. Radikal de örnek oldu benim için. A.A. olarak, Türk medyası olarak Türkçe sözcük kullanmamız gerektiği düşüncesindeyiz."
Zaman gazetesi de geçen hafta 'euro' yerine 'avro' kullanmaya başladı. Gazetenin TDK'nın belirlemesi ve A.A.'nın da 'avro' sözcüğünü kullanmaya başlaması üzerine bu kararı aldığı öğrenildi.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence avro eniyisi fakat avrupara daha da güzel
bu evler için kıdımkonut diyelim.
Bu önerimin ne demek olduğunu açıklayayım.
Evi satınalacaksınız uzun vadade azar azar ödeyeceksiniz.
Türkçede kıdım kıdım ödemek diye bir deyim vardır.
Öyleyse bu evlerin konutların adını kıdımkonut koyalım . Bu önerime ne dersiniz.
Türkçe konuşulan bütün ülkelerde radyo radyo olarak alınmıştır. En güzel Türkçe ismi bulanlar kırgızlardır.
onlar radyoya ünaldı diyorlar.
ün: ünnemek veya ünlemek kökünden türetilmiş.
Bir de e- mail de kullanılan @ harfimiz var. eti, atı bir tarafa bırakalım bu aya topal 'a' diyelim. Ayağı mail gönderirken düşüp kırılmış Smile Bastonlu geziyor.
Kullanıcı kimliğini gösterRecep tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan,

Özel Bülten'den bize yönlendirilen e-posta'nızı aldım.
İlginiz ve duyarlılığınız için, öncelikle teşekkürler.

Karşılığının ne olması gerektiğini tartıştığımız ceo, mortgage, e-mail, euro gibi bazı kelimeler vardı.
Bir haftalık değerlendirme toplantısında, sizin de işaret buyurduğunuz üzerine ''dilde birlik adına'' TDK'nın
önerdiği Euro kelimesi yerine Avro'ya geçmeye karar verdik.
Neden Avro sorunuza gelince, kelimenin hangi kıstasa göre oluşturulduğunu ben de merak ettim.
Size yanıt vermem bu açıdan biraz gecikti Kusura bakmayın. TDK yetkilileri ile görüştüm.
Bize aktardıklarına göre,
Euro kelimesinin o ülke dilinde nasıl söylendiğinden hareket edilmiş, bizde Avrupa dendiğinden, ilk üç ses grubu
olarak avr alınmış, buna Euro para birimini ifade eden ''o''sesi eklenmiş ve böylece Avro adı ortaya çıkmış.

Ayrıca bu örneği destekler biçimde para birimini ifade eden ''o'' sesinin eklendiği, AB ülkelerindeki örnekler çok.
Euro, bazı AB ülkelerinde Almanya'da oyro, Fransa'da öro, İngiltere'de yuro, İtalya'da yuro,
İspanya'da yuro, Letonya'da eiro, Hollanda'da yuro, Avusturya'da oyro,
Belçika öro, Portekiz'de yuro olarak okunuyor.

Sanırım bu yönüyle ''o' sesinin Türkçe'ye uygun olup olmadığına bakılmamış. ''O'' sesi gelmemesi gerektiğini
savunanlar olduğunu biliyoruz.
Takdir edersiniz, biz avru mu avro mu tartışmasına girmiyoruz. TDK'nın belirlediği şekliyle
bu kelimeyi kullanıyoruz. Çalışmalarınızda başarılar.

Saygılarımla,

Mehmet Ali Balo

A.A Ekonomi Haberleri Müdürü
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Ali Balo tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Balo,

Cevabynyz bizi son derece memnun etmi?tir. Konuya olan hassasiyetiniz i?inizin aynasy olarak yansymy?tyr. Durumun sizin yapty?ynyz açyklama do?rultusunda oldu?unu biliyordum. Buna ra?men bir ?eylerin ters gitti?ine inandy?ym için sizi acizana uyarmak istemi?tim.

Konuya gelince. Yapty?ym ara?tyrma ve soru?turmalar sonucu kesinlikle TDK'nin "o" harfi ile ilgili yorumuna benzer bir bilgiye raslayamadym. Almanlar (Ö?retmen arkada?larym) bunu gülerek kar?ylady. Acaba biz onlardan daha my iyi biliyoruz da onlar kendi dilleri ile ilgili bir kuraldan bihaber acaba?

EURO ile ilgili yaptyklary açyklama yukaryda yapty?ym açyklamanyn ta kendisidir. Yani gerek Yngilizce (EUROPE) gerek Almanca, Ytalyanca, Yspanyolca (EUROPA) ve gerekse Fransyzca (EUROPE) yazymlarynyn kysaltylmy?y, ilk iki hecesi dikkate alynarak ortaya çykarylmy? bir isimdir. Bunun aksi bir açyklama söz konusu de?ildir.

Bu durumda yine yukaryda dedi?im gibi e?er ayny varsayymdan yola çykarsak, yani AVRUPA dedi?imiz sözcü?ün ilk iki hecesini ele alyrsak AVRU dememiz en mantyklysydyr.

Bunu daha önce TDK'ye yazmy?tym. Sanyrym i? yo?unlu?undan syra gelmedi. ?imdi tekrar yazaca?ym. Zararyn neresinden dönülürse kârdyr. E?er yanylyyorsam aksinin ispatyny rica edece?im.

Ama ysrarla diyorum ki bizim dilimiz EURO'yu oldu?u gibi söyleyemiyorsa dilde birlik adyna kerhen de olsa AVRU demek zorundadyr.

Saygylarymla

En son Tahsin MELAN tarafından Çrş Nis26, 2006 00:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 32
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Beye kesinlikle katylyyorum. TDK'nin yapmy? oldu?u açyklamaya bir anlam veremedim. Çok merak ediyorum acaba bunu yani "o" ile ilgili açyklamayy kim söylemi? veya nerede böyle bir bilgi var? Bunun açyklanmasynda yarar var. E?er öyleyse biz de ö?renmi? oluruz.

Umarym TDK bu açyklamayy yapacaktyr.
Kullanıcı kimliğini gösterSalih Yalcin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2