Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

e-mail karşılığı
e-posta
28%
 28%  [ 30 ]
elmek
10%
 10%  [ 11 ]
e-mek
31%
 31%  [ 34 ]
başka
12%
 12%  [ 13 ]
 17%  [ 19 ]
Toplam Oylar : 107

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim iletideki ısrarımın tek nedeni Türkçe oluşu. Ha Arapça ha İngilizce. Yabancı olduktan sonra benim için farkı yok. Biri daha çok dilimizde kullanılmış diye özel bir gönül bağım yok. Evin oğlu varken komşunun çocuğuna gerek yok bence.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 39
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de iletiyi kullanıyorum. Ancak ileti mesajın karşılığı. Ben biraz daha özel olsun diye ağ ileti, ağ üstü ileti ya da ağ ortamında ileti diye kullanıyorum.

Bildirme yazısı, mesaj.

1 . Bir devlet büyüğünün, bir sorumlunun belirli bir olay veya durum dolayısıyla ilgililere gönderdiği bildiri.
2 . mecaz Yazı veya sözle verilen, gönderilen bilgi, bildirme yazısı, ileti:
"Kendisi ile bir mesaj yollamak istiyorum."- F. R. Atay.
3 . mecaz Yazı veya sözle anlatılması amaçlanan duygu, düşünce.

En son Ben koyun muyum? tarafından Çrş Ekm26, 2005 10:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterBen koyun muyum? tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez demişki:
Benim iletideki ısrarımın tek nedeni Türkçe oluşu. Ha Arapça ha İngilizce. Yabancı olduktan sonra benim için farkı yok. Biri daha çok dilimizde kullanılmış diye özel bir gönül bağım yok. Evin oğlu varken komşunun çocuğuna gerek yok bence.

Sayın Çömez'e katılıyorum.

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben tercihimi e-postadan yana kullanıyorum. Çünkü: elektronik ve posta kelimeleri her ne kadar yabancı olsada günümüzde Türkçe'ye daha yakın çağrışımlarda bulunuyor. E_mek kelimesine daha soğuk bakıyorum. E mail sözünden kurtulalımda e-mek ya da e-posta dan hangisinin kullanılması gerektiğine zamanla karar verelim
Kullanıcı kimliğini göstermustafa tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
TAHSİN HOCAM SİZE KATILDIĞIM NOKTALAR VAR.SAYGI DUYUYORUM.BEN Very Happy İLETİ Very Happy İSMİNİN DAHA KULLANIŞLI OLACAĞINA İNANIYORUM.
Kullanıcı kimliğini göstersu zambağı tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Elektronik posta
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar,

Neden "elektronik" sözcüğünü kısaltma ihtiyacı duyduğumuzu da ben anlayamıyorum.

"Elektronik" --> "e"

Oyum "e-posta" şıkkına idi. Fakat ben "elektronik posta" diye uzun uzun söylemeyi yeğliyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterSaruhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 165
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet... Evet diyorum ve gönülden destekliyorum... " e-mek " sonsuza kadar kalması dileği ile... Çok uyumlu ve anlamlı buluyorum... Türkçemizle özdeşiyor... Sonuçta da bir emek harcanıyor. Çok uyumlu... Hem de anlamlı... Teşekkürler... Halkın sesine-görüşüne saygı gösteren sayın Tahsin MELAN a... Teşekkürler... Bizim, hazırlamış olduğumuz bu site de " e-mek "imiz daha büyük olacaktır... Tebrikler size... TEBRİKLER...

Bildiriler: 11
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence kullanilabilirlik açısından en uygunu e-posta.E-posta yerine yeni bir kelime aramak için önce elektronik kelimesi yerine bir kelime aramalıyız.Zira e-postadaki e elektronik in e sidir.

En son ugurdoktor tarafından Sal Ekm10, 2006 11:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterugurdoktor tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın ugurdoktor, sayenizde "e"nin elektronik olduğunu öğrendik. Teşekkür ederiz!!!

Yazım kurallarını görmezden gelmek bizlere yakışmaz. Bu nedenle lütfen biraz özen gösterin ki talkını verip salkımı yutanlardan olmayalım.

Lütfen bildirileri doğru dürüst okumadan laf olsun diye yazışmalarla bölümleri karalamayalım.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Türk Dil Kurumu'nun bulduğu "elmek" güzel bir karşılık Idea
Kullanıcı kimliğini gösterveyselpolater tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderYIMMSNMICQ
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 114
Alıntıyla Cevap Gönder
Çok ilginç bir konu bu arkada?lar!
Elektronik Türkçe de?il!
Mektup Türkçe de?il!
GDK ne yapyyor? (TDK)
ELMEK Türkçe mi olmu? oluyor? Alty tabansyz,üstü kapaksyz, cyscybyldak, köksüz,..
Posta/mektup sözlerine de kar?ylyk bulanaca bence "sayysal posta" ya da BSP (BilgiSayar Postasy)..,BSM (BilgiSayar Mektubu) ya da a-ileti (A? Yleti-si) denmeli?
(Bu da "geçici" bir süreli?ine; en azyndan "imeyil ,imeyille?elim...dememek için)
Usunuzda bulunsun.
?en kalyn

Bildiriler: 274
Alıntıyla Cevap Gönder
Ağ iletisi bence uyar. Genel ağ/ ağ eli dediğimiz sunucuya bağlanırken bilgisayar kurulumu kendiliğinden şöyle diyor: "Bilgisayarınız ağ üzerine kaydediliyor." Bilgisayar ağa bağlanmadan bu iletiyi gönderemiyoruz. Bu durumda ağ iletisi veya ağıl ileti denilebilir.

Elmek e gelince, yıllar sonra bu sözün kökenini incelemeye kalksam

1. İlmik ile bağlantı ararım, acaba bu irmik gibi yenen bir nenğ midir diye sorabilirim.
2. Elemek ile bağlantı kurmaya çalışırım ancak el+em... gibi bir açılım yapmak gereğinde kalırım, saçmalarım.
3. Bu sözcüğü "eliğ(el)"den türemiş sayabilirim, ancak elmek diye bir kılgı köküne ulaşamam.
4. İlişmek, takılmak... anlamlarına gelen ılın- ile bağlantı ararım. Ama ılın- daki dönüşlülüğü bulamadığım için uğraşımı yok sayarım.

Bilmediğim bir nen varsa da bilen birinin açıklaması için beklerim.
Yanılmışsam özür diler öğreteni kutlarım.

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Oyumu ileti olarak kullanmıştım; ama ağ ileti şimdi daha uygun geliyor dilime. Bundan böyle ağ ileti olarak kullanacağım (daha güzelini bulursanız, onu da düşünürüz).
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Kimi kez ag yazisma, ag yazismaligi sozlerini kullaniyor olsam da, ag ileti benim de gozdemdir. Turetimlerin dilin oz olanaklari kullanilmak yoluyla yapilmasi gerektigini daha once belirtmisimdir.

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
Ynsanlara e-posta dedirene kadar bile ne çekiyoruz?
e-posta ve ileti kullanyyorum ben de... e-mek bence de güzel. elmek gibi yorucu ve anlamsyz da gelmiyor kula?a....

Yleti dedi?imde insanlar anlamyyor , e-posta ?eklinde açyklama yapma gere?i duyuyorum. Nasyl olacak hocam, biz bile anla?amyyoruz sanyrym?

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
6. sayfa (Toplam 8 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2