Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Yiyor mu Yiyiyor mu
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar merhaba

Türkçe'de bu iki kelimeyi de kullanıyoruz. Hangisinin doğru olduğunu merak ettim. Belki ikiside doğrudur. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini bizimle paylaşırlarsa memnun olurum.

Teşekkürler...
Kullanıcı kimliğini gösterhicri tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Sözcük kökü: ye (=yi [eski]) Buradan yola çıkarsak gelen kökler oldukça açıktır:

(yi=) ye-mek
yi-yor

Sanırım yeterince açık
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Çömez;
Ymla Kylavuzuna bakarsanyz yiyim diye bir kelime var. Mesela giyim-giyiyor, ?eklinde oluyorsa yiyim-yiyiyor ?eklinde neden olmasyn. Hem "yiyiyor"-u da kullanyyoruz. Acaba yanly? my?
Kullanıcı kimliğini gösterhicri tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Eğer kallanıyorsanız vaz geçmenizi salık veriyorum. İki sözcüğün ses yapısı -birbirine benzese de- ayrıdır. Biri "giy" diğeri "ye" (yi). Sondaki ünlü-ünsüz ayrımına dikkat edin. Eğer YE değil de YEY olmuş olsaydı hakkınız var diyebilrdim.

giy i yor um
giy i yor sun
giy i yor

yi yor um
yi yor sun
yi yor

sevgilerle...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Çömez te?ekkürler. Açyklamalarynyz baya aydynlatycy oldu. Son olarak ?unu sormak istiyorum. Yiyiyorum kesinlikle yanly? bir kullanym türü mü? Yoksa do?rulu?u kabul edilebilir mi?
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
1. Bildirme eki (i)yor
2. Şimdiki zaman eki (i)yor

Görüldüğü üzere her ikisi de (i)yor olarak gösterilmiştir. Bununla birlikte sitemizde daha önce de kısaca görüşülen bu konu neden bu kadar ısrarla gündeme geliyor diye düşünüp ağ üzerinde tarama yaptığımda 16.100 adet sonuç çıktı. Pek çok kişi yiyiyor olarak kullanmış. Nasıl böyle yayıldı anlayamadım. Kullanımı elbette yanlıştır. Bunu bu durumuyla ne sözlüklerde ne de yazım kılavuzlarında bulabilirsiniz.

Şimdiki zaman eki -(i)yor, ünlü ile biten eylemlere "-yor", ünsüzle biten eylemlere "-iyor" biçiminde gelir. Bu ekin eşbiçimliği yoktur.

yi yor
di yor

giy iyor
.....

"ye" kökünden türetilmiş diğer sözcükler ise:
yiyecek
yiyici
yiyicilik
yiyim
yiyimli
yiyinti
yiyip
yiyor

olarak sıralanabilir.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez çok teşekkür ediyorum. Cevaplarınız gerçekten aydınlatıcı oldu.
Almanyadaki tukca
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 8
Alıntıyla Cevap Gönder
ben bir real schule schülerim ve 9 klasse ye gidiyorum okulum gayet schön duyduguma göre 6 millionen euro ya yapilmis bana göre cook teuer ama iste devlet steuer paralari ile aldigi parayi yatiriyor bizim icin

maalesef bizim Almanyadaki türkcemiz böyle

Http://DieWahreReligion.De.Tc
Kullanıcı kimliğini gösterOsmanliTorunu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 8
Alıntıyla Cevap Gönder
iste bizim genclerin almanyadaki durumu yukarida

Http://DieWahreReligion.De.Tc
Kullanıcı kimliğini gösterOsmanliTorunu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Çocukta anadil yapılanması beynin çok özel bir bölümünde olur. Sonradan öğrenilen yabancı dillerse beynin başka bir bölümünde işlenir. Anadil veya öğrenilen diğer yabancı diller konuşulurken bu iki birim birbiriyle iletişim içinde bulunursa mükemmel bir yabancı dil ve mükemmel bir anadil konuşmuş olursunuz.

Anadil yapılanması tamamlanmadan veya anadilini tam olarak öğrenmeden yabancı bir dil öğrenmeye başlarsanız, beynin yabancı dillerle ilgili bölümü açılmaz. Hem yabancı diller hem de anadiliniz aynı birimde işlenir. İşte bu dilinizde karmaşaya neden olur. Sizin de verdiğiniz örnekte bu açıkça görülmektedir. Hâlâ insanlarımız anaokulundaki çocuklarına neden ısrarla yabancı dil öğretmeye çalışırlar anlayamıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
De?erli gönülda?lar,

Bu konu daha önceleri bu adreste http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=966 sözkonusu edilmi?ti. Y?leyece?imiz konular anasayfada bulunan "Arama" seçene?i kullanylarak, daha önce i?lenip i?lenmedi?i ara?tyrylmy? olunsa, tekrar tekrar ba?lyk açmaya gerek olmayacak ve yazy?maly?ymyz gereksiz ba?lyklarla kirletilmemi? (kalabalykla?tyrylmamy?) olacaktyr.

Saygylarymla.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Yiyor mu Yiyiyor mu
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2