Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Bir Nokta Gözü Kör Etmeye Yetermiş
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir Nokta Gözü Kör Etmeye Yetermiş

Deyimler ve atasözlerimiz söz dağarcığımızın gülleridir, süsüdür. Konuşurken yavan ve sıkıcı olmaktan kurtarır. Elbette yerli yerinde kullanılması koşuluyla.

Dilimize bir deyim gibi yerleşmiş ama kullanımı pek yaygın olmayan bu sözü küçük bir anı eşliğinde gündeme getirmek istiyorum.

Bir dostumla söyleşi sırasında yeri gelmişken tam oraya uygun düşen "Bir nokta gözü kör etmeye yetermiş." sözünü söyleyiverdim. Ama dostumun bunu anlamadığını fark ettim. Bozuntuya vermeden söyleşimizi sürdürdük. Fakat onda bir huzursuzluk vardı. "Kafan bir şeye takıldı değil mi?" dedim. "Evet, şu söylediğin söze takıldım. Nasıl olur da bir nokta gözü kör eder çözemedim. Hele şunu açıklasana!" dedi. Meğer daha önce bu deyimi hiç duymamış.

"Eski harfleri, Osmanlıcayı biliyor musun?" dedim. "Valla çocukken camideki kursa gidiyordum, daha harflerin hepsini öğrenmeye fırsat kalmadan kurs bitti. Daha doğrusu benim için bitti. Derslerin çoğundan kaçtım. Ama -be beyli bala bula da bambul leyli bab bub- demesini öğrenmiştim." diyerek o günlerinin taklidini yaptığında epeyce gülüştük.

Dilimin döndüğünce anlatmaya başladım:
"Eski edebiyatta gör ile kör yazımının aynı olması, göz ile kör arasında bir nokta farkı olması pek çok konuda işlenmiş, çeşitli nüktelerin gerçekleşmesine yol açmıştır. Bu zarif ve anlamlı ifadelerin en bilineni Fuzuli’nin tahrir kâtiplerinden (yazman) şikâyet ettiği dizede görülür: Ol kâtip ki bir nokta düşürerek göz’ü kör eyler."

... Beni dinliyor ama hâlâ olayı çözemiyordu. Aslında suç onun değildi. Ben bir an kendimi sanki ders yaparcasına kaptırmıştım. Artık işi uzatmanın hiçbir anlamı yoktu. Elime kağıt kalem aldım ve yazarak anlatmaya başladım:

"Bak şimdi, Osmanlıca yazımıyla bu göz bu da kör" diyerek eski harflerle bu sözcükleri yazıp önüne sürdüm. Şimdi dikkatli bak ve bir nokta nasıl olur da gözü kör etmeye yetermiş sen söyle!" dedim.

Kağıdı eline aldı, şöyle bir inceledi. Sözcüklerin lezzetini çıkarırcasına uzata uzata "Ahaaaaaaaaaa şimdi anladııııııımmmmm. Valla öleceğim aklıma gelirdi de bunu düşünemezdim. Hay yaşayasın." diyordu. Bir taraftan da hoşnutluğunu yansıtıcı tavırlarıyla beni süzüyordu.

Şimdi, sanıyorum aynı soruyu soran genç dostlarımız olacaktır. Belki bunu ilk defa duyanlar da vardır. İşte bunu düşşşünerek sizin için de bir hazırlık yaptım. Lütfen aşağıdaki yazımları inceleyiniz. Bakalım siz de dostum gibi "Ahaaaaa şimdi anladııııımmm." diyecek misiniz?

Tahsin MELAN

Bu söz, değersiz, sıradan, basit gibi görülen şeylerin yeri geldiğinde çok büyük değer taşıdığını, önemsenilmesi gerektiğini vurgulamak amacıyla söylenmektedir.

En son Tahsin MELAN tarafından Pzr Ksm12, 2006 22:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi.

Bildiriler: 165
Alıntıyla Cevap Gönder
Ah...Sayın değerli hocam Tahsin MELAN ; İşte asıl benim anlatmak isteyipte, anlatamadığım bir konunun tam üstüne bastınız.Değerli bilgileri siteye-kitaba-kafaya yazmakla-indirmekle bitmiyor.Yoksa bunlarda, göçüp gittiğimizde de yok olup gidiyor.Önemli olan anama-babama,köylüme-çiftçime ve halkın çoğunluğuna anlayacağı bir dille bunu indirebilmek.Ne anlar benim anam-babam "dumur","duo","amiyane","piştov" dan.vs.vs....Sizler-bizler hala bazı kelimelerde tartışırken..
Saygılarımla...

Bildiriler: 106
Alıntıyla Cevap Gönder
Muhterem Cavit Bey, ne demek istediğinizi tam olarak anlamış değilim. Lakin bazı kelimeleri halkın anlamayacağını düşünüyorsunuz. Buna katılmıyorum. Kendini birazcık geliştirmek, diline sahip çıkmak isteyen özellikle okumayı seven birilerinin kullanımdaki sözcükleri anlamaması mümkün değildir. Ama siz yerinizde saymakla inat eder yenilikleri, yeni kelimeleri görmezden gelirseniz yapabilecek pek fazla bir şey olduğunu söyleyemem. Ben kendimden örnek vereyim. Yazılarımdan da fark edileceği gibi yaşım gereği olsa gerek eski sözcüklerimizi kullanıyorum. Bundan da gocunmuyor aksine gurur duyuyorum. Bunun yanı sıra soruları "yanıt"lamaktan çekinmiyorum. "Koşul"lar ne olursa olsun elimden geldiğince dilimi kendimce düzgün kullanmaya ve geliştirmeye çalışıyorum. Üstelik her gün dağarcığıma yeni bir sözcük katıyorum. Bu bana oldukça zevk veriyor. Diyeceksiniz ki "Kullanıyor musunuz?" Genellikle hayır. Ama en azından kullanıldığında, duyduğumda yadırgamıyorum. Kendimi dışlanmış hissetmiyorum. Bilmem anlatabildim mi?

Kişiler kendini geliştirmediği sürece toplumdan, çevresinden kopmaya mahkûmdur. Hele ki dilini sevmeyen, diline sahip çıkmayan kişiler bu sondan, dışlanmaktan kurtulamazlar.

Bir de tavsiyem olacak. Bunu daha önce de söylemiştim: Sözlük kullanma alışkanlığı kazanmanızı ve kazandırmanızı öneririm. Bu tavsiyeme gülen kişiler gördüm. "Ben Türküm, Türkçe sözlüğe ne hacet!" diyen, ulema geçinen echeller pek çok. Bu çok saçma bir düşüncedir. Bunu yapmak insana Türklüğünden hiçbir şey kaybettirmez. Dahası çok şey kazandırır. En azından kelime hazinesini geliştirir. Aksi takdirde 200-300 kelime içinde debelenir dururlar. Ondan sonra da neymiş efendim: Türkçe eğitim dili olabilecek düzeyde geniş kelime haznesine sahip değilmiş. Adamın ağzına biber sürerler. Hem de en acısından. Dili şişsin de bir daha dilime dil uzatamasın diye. Sen diline sahip çıkma, gereğini yerine getirme ondan sonra da gelişme bekle. Bir çiçeği, ağacı sulamazsanız, bakımını yapmazsanız sonuç nereye varır dersiniz?

Kıssadan hisse: Herkes hatayı kendinde arasın, diline sahip çıksın. Suç dilde, kelimelerde değil onu anlayabilme kapasitesindedir. Bu bağlamda işte size yukarıdaki güzel örnek. Ellerine sağlık Tahsin Bey. Bu kadar ustaca hikayeleştirdiğiniz bu söz için sizi kutluyorum. Eminim pek çok kişi bunun farkında bile değildi.

Adam tutmuş .... "yol güzergâhı" diyor. Bunu sunucu efendiye kalkıp işin doğrusunu öğretmezseniz bu yanlış elbette sürecek ve yerleşecektir. Bu zevat en azından sözlük kullanımı bilseydi hiç kimsenin uyarısına gerek kalmadan bu hatayı işlemezdi. Kendi kendine konuşsa gam yemem. Ne hali varsa görsün derim. Ama adam millete hitap ediyor. Bunun ne demek olduğunu nelere mal olacağını sanırım anlatmaya gerek yok. İşin aslını bilmeyenler bu kendini bilmez sunucunun yanlışını doğru belleyecektir. İşte size bir delinin kuyuya attığı taşın kırk değil kırklarca kişi tarafından çıkarılamayacağının kestirmeden örneği. Ama biz kim sözlükçülük kim? Televole kültürünün sonucu işte budur. 3-5 baldırı çıplağın haberleriyle ana haber saatlerini geçiştirmeyi adet edinen kültür anlayışı içinde daha ne beklenebilir ki? Elbette kişiliğimiz de dumura uğrayacaktır. İstenilen de budur. Bunun farkında olanlar maalesef toplumda kendini yalnız hissetmeye başlamıştır. Bu ezikliğe sürüklenmelerine sebep olunmuştur. Elin dilinden sözcükleri sıralayarak konuşmanın moda, kişilik üstünlüğü kabul gördüğü sürece bu millet millî değerlerini kaybetmeye mahkûmdur.

Allah hiç bir ulusa dilinin ve buna bağlı olarak kültürünün dumura uğratılmasını reva görmesin.

Hürmetlerimle

Dikkat: Özellikle bazı sözcükleri eski haliyle kullanıyorum. Zahmet olmazsa okuyucu baksın. Beni böyle yazmakla eleştirenler olabilir. Saçma sapan uyduruk sözcüklerle bana "yanıt" verebilir. Olsun buna da razıyım. Ne demişler "kişi kendin bilende evladır." Sayemde belki 3-5 kelimenin ne olduğunu öğrenecektir. Bunlar bizim kültürümüzdür. Ki bu kültür utanılacak değil şerefli bir geçmişten bizlere kalan ata yadigârıdır.
Kullanıcı kimliğini gösterZ. Şakiroğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn de?erli hocam; Türkiyedeki ?u acy gerçe?i ifade etmek isterim ki;E?itim seviyesi ortalamasynyn dü?üklü?ü ile birlikte okuma aly?kanly?ymyzyn hemen-hemen hiç olmady?y bir ortamda, hala ço?unluk bir kitle ile ileti?imde dahi zorlandy?ymyz ?u günümüzde, Türk dilimizin a?ylanmasyndaki çekilen güçlüklerde eklenince, yazyly?-okunu?-söyleyi? ve anlayy?ta ya?anan yanly?laryn düzeltilmesindeki sykyntylardan bahsetmek istedim.Özellikle yurt dy?ynda çaly?an ve izine geldikleri anayurdunda, Türkçe yazmayy byrakyn, konu?mayy dahi do?ru dürüst yapamayan Türk vatanda?larymyzyn acy tablosu hiç yüre?inizi syzlatma dymy ? Açyp-bakyp okusunlar,kendilerini e?itsinler, beni ilgilendirmez edasy ile yakla?ymyn do?ru olmady?yny dü?ünüyorum.Ö?rendi?im-bildi?im kelimenin, kendimle birlikte çevreme yansymasy ile katkyda bulunabiliyorsam ne mutlu bana derim.Ö?rendiklerimle birlikte kalyp, göç olup gitmenin faydasyny hala anlamy?ta de?ilim.Payla?ymla birlikte ya?anan, en güzel haz, sa?lykly ileti?im ve onunla bütün olan; Mutluluktur...

Saygylarymla...

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Bizim Türkçemiz yeterli. Çocu?umun Türkçe dersine girmesini istemiyorum. Biz zaten Türküz. Türkçe dersine gerek yok. Zaten Türkçe dersine girerse çocu?umun Almancasy bozulur, do?ru Almanca ö?renemez. Siz (Türkçe ö?retmenine) bizim çocuklarymyza kary?mayyn. Madem buradayyz Türkçe konu?masak da olur. vs.. vs... vs...

Ne acy de?il mi?

Cavit Bey bu alyntylary kim-ler-den yapty?ymy merak ederseniz hemen söyleyeyim. Bunlar benin bire bir ya?ady?ym, i?itti?im sözlerdir. Alynty de?ildir. Y?itti?im bu sözlerin altynda neler hissetti?imi bilmem anlatmama gerek var my? Zorla hiç bir ?eyin olmayaca?y kanysyndayym. Sayyn ?akiro?lu'na ve dediklerine aynen katylyyorum. Zaten oldum olasy var olan bir hastaly?ymyz burada da kendini gösteriyor. Kendimizde kusur aramaktansa ba?kalaryny ele?tirmek nedense hep daha cazip gelmi?tir. Herkesin takkesini önüne koyup dü?ünme zamany gelmi? geçiyor. Dil sadece 3-5 ki?inin masa ba?y muhabbetleriyle geli?tirilemez. Dili ya?atan, dili besleyen tüm verilere açyk olmak ve onlary yerli yerinde de?erlendirmek zorundayyz.

Yleti?imde anla?amady?ymyz kanysynda de?ilim. Bu dü?ünceye katylmyyorum. Tek sorunumuz, oldu?umuzdan farkly görünme gayreti içerisine girmek ve kendimize olan güvensizli?imizdir. Oysa var olan de?erlerimizin kyymetini bilip gere?ince de?erlendirebilsek inanyn hiç bir sürtü?me kalmayacaktyr. Güzelli?i dy?aryda arayanlar, mutlulu?u sahte ve boyaly vitrin güzellerinde arayanlar gerçekleri, iç güzelli?i ve manevî de?erleri bilse ve gere?ince davransa inanyyorum ki bu ulus dünyaya bedel olacaktyr. Y?te Ata'nyn dedi?i, bu ulusun bir ferdinin dahi dünyaya bedel olabilme gizemi de burada saklydyr.

Saygylar

NOT: Konuda ady geçen velilerin aksine, azynlykta da olsa ilgilenen velilerin durumu bilmeleri nedeniyle beni yanly? anlamayacaklaryny umarym.

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn de?erli hocam Tahsin MELAN; Dikkat edilirse "a?ylama" konusunu i?lemi?tim.Bu sevdirmek anlamyny ifade etti?ini sanyyorum.Elbette hiçbir ?ey zorla kimseye kabul ettirilemez.Deneyimli ve bilgili olan sizlerin gayret-çaba ve çaly?malarynyzyn ço?unluk bir kitleye ula?mamasynyn üzüntüsünü ya?amaktayym.Bire-bir ya?amy? oldu?unuz örnekler, yurdumuz içersinde dahi hala devam etmektedir.Bir ço?unluk ise maddi imkansyzlar içersinde, çocuklaryny ilkö?retimden sonra okula bile gönderememektedir.Bu bir yemek de?il ki, a?zyna ka?ykla verilsin...Türkiye de okuma aly?kanly?ynyn olmamasy ile birlikte e?itim seviyesinin dü?üklü?ü sorunlary beraberinde getirmektedir.Sevmek ve sevdirmek...Kim? ve nasyl ?

Saygylarymla...

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2