Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Kamera
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 74
Alıntıyla Cevap Gönder
Yine hep yaptığım gibi öncelikle diğer uluslar bu aygıta ne demişler onlara bakalım, bu bize de esin kaynağı olabilir.Öncelikle Camera-kamara Latince'de küçük oda, hücre demektir, gemilerdeki hücrelere de kamara denir ki kamera'nın İtalyancası'dır.

Araplar ; ' آلة التصوير ' : Alet el Tasvir demişler ki Arapça'nın mantığıyla çok güzel bir karşılık,

Macarlar ; ' fényképezõgép ' demişler , 'fénykép': fotoğraf demek, fény:ışık, kép: Türkçe kökenli kip moğlca keb, şekil, kalıp, model,örnek, suret demek. Gép de aygıt anlamında.

Finliler ; ' valokuvauskone ' demişler, 'valo': ışık, 'kuva':resim , 'valokuva':fotoğraf, 'kone':aygıt,

sinanoglu.net'de kamera'nın Türkçesini 'Görüntü Alıcı' olarak kararlaştırmıştık, ben de bu sözü burada sunuyorum, kameraman da 'Görüntücü' .
Kullanıcı kimliğini gösterilig tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 114
Alıntıyla Cevap Gönder
yine bana özgü "uydurmalar,kurgular"
kamera...karalga(ç) (karaltı..karanlık..kara oda)
webcam...ağalga(ç)
kameraman....karalman
usunuzda bulunsun

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba dostlar.

Uzun zamandır kafama takılmış bir konu var.
Gerçi; biz, herşeyi yarım yapar biçime geldik, ama bir türlü anlamadığım nokta şu:

Rejisör yerine <yönetmen> demeyi sonunda beceredik de, <kameraman> öyle kalakaldı nedense.

Kameraman yerine <çekimeri> önerisi getirmek istiyorum.

Yorumlarınızı beklerim.

Selamlar

Bildiriler: 43
Alıntıyla Cevap Gönder
Selam karde?ler!
Uzun zamandyr yazamadym. Malum yüksek lisans dersleri.

Kamera için bir ?iirimde BAKARCAM kar?yly?yny kulanmy?tym. Bilmem nasyl kar?ylarsynyz?

Saygylar!..

Kamera
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2