Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
HALİD ZİYA UŞAKLIGİL SEMPOZYUMU
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ 8 ARALIK 2006’DA
HALİD ZİYA UŞAKLIGİL SEMPOZYUMU
DÜZENLİYOR

Türk edebiyatının zirve şahsiyetlerinden biri olarak kabul edilen Halid Ziya Uşaklıgil, 8 Aralık 2006 Cuma günü Erciyes Üniversitesi’nde yapılacak bir sempozyumla ele alınacak. Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ndeki sempozyum, aynı fakültenin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Rahim Tarım tarafından düzenlenmektedir. Halid Ziya Uşaklıgil Sempozyumu, yazarı bugüne taşımayı, eserlerinin edebiyat araştırmalarının temel kaynaklarından biri olduğunu ve onlar üzerlerinde yeniden düşünülebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Sempozyum, yazarın külliyatını özgün biçimiyle yayına hazırlayan Özgür Yayınları tarafından desteklenmektedir.

Halid Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatının roman ve hikâye alanında öncü yazarlarından birisidir. Tanzimat’la birlikte modernleşmeye başlayan Türk roman ve hikâyesi, onunla asıl çizgisini bulmuştur. Onun her roman ve hikâyesiyle edebiyatımıza yeni bir soluk gelmiş ve bu yönüyle eserlerinin neredeyse tümü ‘klasik’ olma vasfını kazanmıştır. Yazar, aynı zamanda Türk edebiyatında sistemli bir modernleşmeyi hedefleyen Servet-i Fünun topluluğunun da önemli simalarından biridir. Bu devrede Halid Ziya, roman, hikâye, mensur şiir türündeki eserleri ve edebiyat hayatını yönlendiren görüşleriyle, sonuçları günümüze kadar ulaşan bir etki alanı meydana getirmiştir. Bu vasıflarıyla yazarı tertiplenen toplantılarla anmak, onu çağdaş edebiyatın gündemine oturtacak ve yeni araştırmaların kaynağı haline getirebilecektir.

Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından bu amaçlarla düzenlenen Halid Ziya Uşaklıgil Sempozyumu dört oturum halinde yapılacaktır. Prof. Dr. Hülya Argunşah ve Doç. Dr. Rahim Tarım’ın açılış konuşmalarını yazarın Aşk-ı Memnu adlı romanını sinemaya aktaran Halit Refiğ’in konuşması izleyecektir. Bundan sonra Halid Ziya hakkında önemli çalışmaları bulunan birçok değerli konuşmacının yeni değerlendirmelerini sundukları sempozyum programı başlayacaktır. 15 bildirinin yer aldığı sempozyumda yazar, edebiyat tarihimizdeki çok yönlü katkılarından başka dönem içerisindeki yeri ile de gündeme getirilecektir. Halid Ziya Uşaklıgil Sempozyumu bir Değerlendirme Oturumu ile kapanacaktır.

Bildiriler: 114
Alıntıyla Cevap Gönder
Burası yeri değil biliyorum ama damarıma dokunuyor
Sempozyum.....için önerim....Sunultay
usunuzda bulunsun.
(Uşaklıgil'i sevgi,saygıyla anıyorum.)

Bildiriler: 408
Alıntıyla Cevap Gönder
Açıklamanız için teşekkürler. Erciyes Üniversitesinden bana gönderilen metin budur. Ben de kaleme alsam aşağı yukarı böyle yazardım.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2