Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

Yeni Model TV'lerin adı
İnce Kasa TV
5%
 5%  [ 3 ]
Dar Kasa TV
1%
 1%  [ 1 ]
Tablo TV
61%
 61%  [ 33 ]
Tablo Göreç
5%
 5%  [ 3 ]
Çerçeve Televizyon
3%
 3%  [ 2 ]
Çerçeve Göreç
9%
 9%  [ 5 ]
Asılı TV
0%
 0%  [ 0 ]
Asılgı
7%
 7%  [ 4 ]
Yükün TV
5%
 5%  [ 3 ]
Toplam Oylar : 54

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence "plazma"nyn kan ile ilgili anlamyny de?il, fizik alanyndaki anlamyny dü?ünmeliyiz. Çünkü, konu, televizyon teknolojisinde kullanylan fiziksel bir olayla ilgilidir.

Maddenin dördüncü hali olan "plazma"yy Türkçele?tirirken gelinen son nokta, "yükün" sözcü?üdür. Bu ba?lamda plazma tv için "yükün tv" desek anla?ylyr olmaz my? "Yüküncül tv" veya "yükünsel tv" dersek ortaya sanki daha belirgin bir anlam çykyyor.

Bu türetmeler ilk anda aklyma gelenler. Bunlaryn "plazma tv"yi tam kar?ylayyp kar?ylamady?yny anlamak için beyin fyrtynasyny sürdürmek gerekiyor.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Olayı görsellik açısından değerlendirdiğimizde istenilen sözcüğe daha kolay ulaşacağımız kanısındayım. Aksi halde "Plazma TV" demekten kurtaramayız. Bu nedenle "tablo TV" demekle bunun önüne geçebileceğimizi düşünüyorum.

Tüketicinin bilimsel açıdan "plazma" sözcüğünü düşünmeyeceği, bunun bilinciyle hareket etmeyeceği kesindir. Burada sadece o sözcüğün temsil ettiği TV önemlidir. Teknik ikincil planda kalacaktır. Bunu fizikçiler değerlendirecektir.

İşin cazibesi TV'nin görselliğinden kaynaklanmaktadır. Bu da ince, büyük ve kibar bir yapıya sahip olmasıdır. Tıpkı bir tablo gibi.

Saygılarımla

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Daha önce yükün sorun oluşturur diye düşünüyordum ama düşüncelerim değişti. Plazma yerine yükünü kullanıp yükün göreç veya yükün tv diyelim. Tablo yerine yükün ilerisi için daha iyi olacaktır.Bilim dilinde kullanılmak üzere bir sözcüğe can vermiş oluruz. Eseven arkadaşımızın ortaya attığı " plazma sözcüğünün bu televizyonların üretilmesinde kullanılan bir teknolojiyi anlattığını düşününce tablo sözcüğü manasız kalıyor. Üniversitelerde, bu teknolojinin kullanıldığı ortamlarda kullanılmak üzere başka bir sözcük daha üretilmeli." düşüncesine tamamen katılıyorum ve bu aranan sözcüğün yükün olduğunu düşünüyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterÇolpan.E.A. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence de teknik anlamda de?il görüntü ile yapty?y ça?ry?ym nedeniyle TABLO TV. Plazma bilimsel açyklamalary gerçekten çok güzel. Arkada?lara sonsuz te?ekkürler. Ama televizyonda bilimsel de?il görüntü halk için daha önemli diye dü?ünüyorum. Plazma TV (veya Yükün TV vb.) dedi?inizde size ne demek diye sorduklarynda bu bilimsel açyklamalary yapma imkany olabilir mi? Bence hayyr. Ama tablo tv dedi?imizde "Bu nedir?" diye sorarlarsa. Tablo gibi TV. Ycabynda duvara bile asylabilir. Dedi?imizde hemen göz önüne anlatylmak istenen TV ?ekli gelecektir.

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Y?te size sonuç.

Özenti dü?künleri "Plazma TV" demekten zevk alyyorlar. Sesimizi duyuramyyoruz. Ya da duyanlaryn i?ine gelmiyor.

http://www.zaman.com.tr/?hn=208711&bl=ekonomi&trh=20050909

Bu i? iyice büyüyecek. Artyk çok evde bu tür TV'ler yer almaya ba?lady. Aslynda ne güzeldi "TABLO TV". Yine de gündeme ta?yyabiliriz.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgi efem,

Ben de borç harç bu TV'den aldım. Ama emin ol pazarlık yaparken ve her yerde sözünü ederken "Tablo Televizyon" diye söz ettim. Herkes beğendi ve hiç yadırgamadı. Ama firma sahibi "bize bu adla geldiği için değiştiremiyoruz" Embarassed diyerek saçmaladı. Onu vijdanına devrettim.

Saygılarımı sunuyorum.

Herkese yeniden merhaba. Uzun süredir aranızda değildim. Ama gördüğüm kadarıyla ortalık yeni katılımcı gönül dostlarımızla şenlenmiş. Vallahi okumaya yetişemiyorum. Very Happy Very Happy Herkesi kutluyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar.
Bana kalırsa, seyrederken her tür TV TV'dir.
Eskiden reklisi yoktu, 'renkli TV'de seyrettim' felan derdik.

Plazma nesnenin sıfatı açısından biz özellik gösteriyorsa, yakın bir zamanda plasma mıdır, değil midir kimse aldırmaz kanımca.

Bence TV cihazı,
'Bakdur Aleti' olmaktan başka bir işe yaramadığına göre plazma kavramı yarın birgün rağbetten düşer. Şu anlık, satışları artırsın diye, satıcının ve keyiflensin diye alıcının dilinde. O kadar...

Selamlar
Kullanıcı kimliğini gösterKederli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli Dildostlarım, kederli arkadaşıma katılıyorum. Şu an için yeni teknoloji olan plazma, eski teknoloji olan tüplü tip Tv üretimden kalkınca tek tip olarak onun yerini alacaktır (hiç kuşku yok ki bir başka yeni tek. geleceğinden yeni eskiyi kovarak devam edecektir). Bundan dolayı yeni kelime arayışına gerek olmadığı, yaratıcılık gücümüzü daha öncelik bekleyen kelimelere sarfetmemiz gerektiği kanaatindeyim.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilimiz için gösterdiğiniz gayrete hayran kaldım. Ancak "plazma" sözcüğü gibi gelişen teknoloji ile beraber gelen sözcüklerin kullanıma çıkışında onu kullananların (işi gereği) kararı daha etkili olacaktır. Burada ortaya çıkacak bir sözcüğün ne kadar yaygınlaşacağı tartışılır. Bekleyelim görelim derim.
Halkımızın bu tür bir televizyonda inceliği ve hafifliği değerlendireceğini düşünüyorum. Bu yüzden "plazma" sözcüğü üzerine fazla yorum yapılmamalı...
Kullanıcı kimliğini göstermuamma33 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
plazma tv
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Dilseverler
Benim de bir önerim var
yayvan sözcü?ünü kullansak nasyl olur ?

Anadaolu'da fazla derin olmayan kaplara yayvan denir.
Bu da bir görüntü kabydyr.
Yayvan sözcü?ünün sonuna ne eklemek isterseniz o da sizin görü?ünüz olsun.
Selam, sevgi ve saygylar
Kullanıcı kimliğini gösterRecep tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 39
Alıntıyla Cevap Gönder
Plazma için gazın akışkanlık özelliği almasından dolayı sıvımsı desek. Ne sıvı, ne gaz. İkisinin de özelliklerine benzer özellikleri var. Ancak ne gaz ne de sıvı.
Kullanıcı kimliğini gösterBen koyun muyum? tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
merhaba
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 114
Alıntıyla Cevap Gönder
Plazma sözü ile ilişkili olarak Sn. Sinanoglu ağbaşı evliğinde (internet sitesinde) yazışmalar da olmuşta.Orada önerdiğim söz "SIZIRMA" idi..
Derleme sözlüğünde Sızırma sözü;

sızırmak .........bal,yağ vb eritip süzmek
sızırma...........süzülmüş,eritilmiş (yağ,bal vb için)

karşılığı olarak bütün görkemiyle duruyor..

Sızırma TV
kan sızırması
Kullanıcı kimliğini göstersanalbaba tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 11
Alıntıyla Cevap Gönder
arkadaşların çoğu tablo tv ye oy vermişler ama tablo Türkçe bir kelime değilki..
Kullanıcı kimliğini gösterugurdoktor tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bazı sözcükleri kabullenmenin ötesinde seçeneğiniz yoktur. Eğer el dili bir sözcük dildeki yerini almışsa, üstelik zamanında önünü kesememiş, yerine daha uygun bir sözcük koyamamışsanız üzgünüm ama onu artık dışlayamazsınız. Taaa ki yerine uygununu, kabul edilenini koyana kadar. Dolayısıyla kerhen de olsa artık bizim dilimize hizmet eden "tablo" sözcüğünü söylemeye devam edeceksiniz.

Keşke sihirli bir sopamız olsa da sallayıp istediğimiz sözcüğü atıp istediğimizi kabullendirebilsek. Ama maalesef böyle bir lüksümüz yok. Üstelik "tablo TV"yi tartışmaya devam ettiğimiz sürece "plazma TV" günlük dilde yerini almış olacaktır. Gördüğüm kadarıyla da bu gerçekleşmektedir. Kınası olan varsa döksün ortaya. Yakalım kınaları bir yerlerimize. Ondan sonra da tartışmaya devam. Hani derler ya: Körler, sağırlar, birbirini ağırlar.

Yeri gelmişken yinelemek istiyorum. Dilimizde yer etmiş yabancı kökenli sözcükleri deşeleyip duracağımıza, kapıları kapatıp sinsice dilimize sızmaya çalışan sözcüklerin önünü keselim. Bunu başarırsak gerisi gelecektir. Hele bir "DUR" demeyi bilelim, bu bilinci aşılayalım, başaralım; sonrası gelecektir. İşte o zaman "ÇIK" demek çok daha kolay olacaktır.

Saygılarımla

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
"İncedoku TV" demek de olanaklı gibi, öneri degildir, bilişme, biliştirme bağlamında belirttim. Ayrıca televizyon yerine "izleç" sözcüğünü kullandığımı da belirteyim. Esen kalın.

En son bensay tarafından Çrş Mar21, 2007 11:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
3. sayfa (Toplam 4 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2