Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

Yeni Model TV'lerin adı
İnce Kasa TV
5%
 5%  [ 3 ]
Dar Kasa TV
1%
 1%  [ 1 ]
Tablo TV
61%
 61%  [ 33 ]
Tablo Göreç
5%
 5%  [ 3 ]
Çerçeve Televizyon
3%
 3%  [ 2 ]
Çerçeve Göreç
9%
 9%  [ 5 ]
Asılı TV
0%
 0%  [ 0 ]
Asılgı
7%
 7%  [ 4 ]
Yükün TV
5%
 5%  [ 3 ]
Toplam Oylar : 54

Tablo TV en uygunu gibi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Tablo TV herhalde en çok kabul gören adlandırma olacak.

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
merhaba ben de oyumu tablo tv şeklinde kullanıyorum. En çok oyu o aldığına göre bundan sonra biz bütün site üyeleir olarak tablo tv diyeceğiz ve bunu yayacağız. Hepimize başarılar
Kullanıcı kimliğini gösterresat33 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
Teknolojisini tarif edemediği için bu karşılığı uygun bulmuyorum, şahsen. Eğer "plazma" yerine fizikte "yerleşmiş" bir karşılık bulunsaydı kesinlikle onunla ilgili bir karşılık olurdu ve herkes kullanırdı. Eğer "yükün" ilk önce fizikte kullanılan bir terim olsaydı zaten bu tartışmayı yapmıyor olurduk ve herkez "yükün tv" derdi.

Tablo tv sadece yassı bir ekrana verilen ad olabilir. Tek yassı tv ler plazma tv ler olmak zorunda değil, örneğin LCD ekranlar daha çok "tablo" sıfatına yakışır niteliktedir. bence "Tablo TV" olsa olsa bu tür televizyonların genel adı olabilir.

Plazma sözcüğü zaten fizikte aynen kullanıldığı için "Plazma TV", yine yabancı bir sözcükten türeyen "Tablo TV" den daha çok şey anlatır. Ne "Plazma TV" ne "Tablo TV" birbirinden daha Türkçe'dir, ikisi de dile aynı derecede yerleşmiştir.

Yukarıdaki seçeneklerden en makulu Yükün TVdir. Ancak oyum hiçbirine gitmeyecek, ne yazık ki...
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 135
Alıntıyla Cevap Gönder
Uğrola, ne yazık ki '' Tablo'' Fransıca ve seslendirmesi güç bir sözcük.
O kadar farklı seslendirmeler duydum ki bu sözcük için, inanamazsınız.
Ve bu sözcükte yazma ve söyleme yanlışlarına neden olacak '' Tabilo, tıblo, toblo, tabılo'' gibi...
Bu yüzden oyumu,'' ASILGI'' sözcüğüne verdim.

Sevgiler.

Zafer Öztürk
Kullanıcı kimliğini gösterZafer Öztürk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 99
Alıntıyla Cevap Gönder
Önerilen hiç bir ismi be?enmedim. Peki sence ne olmaly? Derseniz, uygun bir isim türetti?imde eklerim.

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Zafer Öztürk demiş ki:
Uğrola, ne yazık ki '' Tablo'' Fransıca ve seslendirmesi güç bir sözcük.

Sevgiler.

Zafer Öztürk

Özür dilerim faka buna katılmıyorum. Fransızca olabilir ama şu saatten sonra bu tür yaklaşımlarla bu ve benzeri sözcükleri dışlamaya kalkışırsak bence yanlış yapmış oluruz. Eğer güncel sözcüklerle uğraşır, onları engellemeye çalışırsak daha başarılı bir iş yapmış oluruz.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Y. Özsoy, ben de dilimize sonradan giren bu sözcü?ün ve di?erlerinin, anlama ve yazma yanly?laryna yol açty?y görü?ündeyim, burada bir yanly?y düzeltirken di?er yanly?yn sürmesine yol açmamyz do?ru mudur?
Ne yazyk ki, e?siz güzellikte yapytlar çykaranlar yaratycylyklaryny dil konusunda kysyr byrakmy?lar ve bu gün bizler bunlary konu?ur olmu?uz.
Sa?lycakla kalyn.

Ne olursa olsun dilimizden olsun!

Kypçakefe
Kullanıcı kimliğini gösterkipçakefe tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Tablo/Sayyn Y. Özsoy
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 135
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Y. Özsoy, ki?isel dü?üncenize saygy duyuyorum.
Demek istedi?im hiç olmazsa sözcük türetirken özdilden sözcükler seçmek ve ye?lemekti.
Uzun süre önce dilimize girmi? olan bu sözcü?ü, ?imdi bile o kadar de?i?ik biçimde seslendiren ve yazan var ki...
Bir türlü do?ru olarak algylanmayan bu eldili sözcü?ü kullanmaya ve onun üstünden türetmeye direnmeye gerek var my?

Birlik ve dirlik içinde kalyn.

Zafer Öztürk
Kullanıcı kimliğini gösterZafer Öztürk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet; kaş yaparken göz çıkarmamak için, daha önceki bir kaç iletimde de değindiğim üzere, dilin öz olanaklarının dışına taşmamak ana ilkemiz olmalıdır.

Bilgi andırısı: Şifreye öneri, E-mail konu başlıkları

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan öncelikle tv'nin adını bulmalıyız diye düşünüyorum. Bizim burada 116 yaşında Tahtacı Hatca Ebe vardı 118' inde geçtiğimiz yıl kaybettik. Televizyona "bakacak" derdi. Selamlar
Kullanıcı kimliğini gösteryoruk tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben "yassı ekran" kullanıyorum. Önerilerinizi kafama yatırmaya çalıştım başarılı olduğumda kullanacağım. Çabalar için ayrıca tebrikler...

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
4. sayfa (Toplam 4 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2