Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
"Misafir" dostum. Sadece "mekân" my? "Mahkûm", "istila", "davet"... Bunlary görmediniz mi, yoksa beni daha fazla zor durumda byrakmamak için ba?y?ta my bulundunuz?

Takyldy?ynyz tek sözcükle ilgili ele?tiri çok ho? elbet. Ama ele?tirenin kimli?ini bilmek çok daha ho? olurdu. "Misafir" dostlarymyzy di?er "mekânlarda" pardon "ortamlarda" esas isimleriyle "konuk" etmek bize onur verecektir.

Saygylarymy sunuyorum.

Haaa, unutmadan! Hani ".... biraz daha dikkatli" demi?tiniz ya, çok do?ru söylemi?siniz.

Alıntı:
Alynty:
hocam sende türkçemizi koruyalym demi?sin ama (mekâny) yazmy?syn!neyse güzel bi amaç ama biraz daha dikkatli!

Cümle ba?larynyn büyük harf olmasy gerekti?ine, "sende" derken bunun "sen de" yazylmasynyn do?ru olaca?yna, Türkçe derken hiç bir zaman küçük harfle yazylamayaca?yna ve "bir" demek isterken bunu "bi" yazmamaya her zaman özen gösteriyorum. Üstelik "biraz" de?il hem de olmasy gerekti?ince (aklymyn erdi?i, elimden geldi?ince) çok dikkat ediyorum. Herkesten de ayny ?eyi beklemek hakkymdyr diye dü?ünüyorum.

Sözcükleri dy?lamakla (kyzmayyn diye "tasfiye" demedim) ne kazanaca?ymyzy pek anlayamyyorum. Bu sözcükler artyk bizimdir. Tarty?mak gereksiz ve anlamsyzdyr. Zaman içerisinde daha güzel kar?ylyklary yerle?irse ellbette do?al olarak dil kendini yenileyecektir. Ama bu yeni sözcükler sanyrym Yngilizce olmayacaktyr. Dy?lamak de?il dy?tan gelenleri engellemek günümüzün en büyük sorunudur. Bilmem yanylyyor muyum?

Hep birlikte daha güzel bir dil u?runa el ele, dil dile.

Saygylarymla

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey elinize ağzınıza sağlık.

Bu da bize gösteriyor ki haddimizi bilelim. Yoksa bir Molla Kasım gelip bize işte böyle haddimizi bildirirler. Üstelik her zaman böyle nazik olanını da göremeyiz.
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Degerli Dilimiz.com
Sizler büyle degerli bir sayfayi tüm ilgililere sundugunuz icin ALLAH sizlerden razi olsun.
Gercekten böyle bir siteye ihtiyacimiz vardi. Ve daha genis tarihimize yönelik sayfalara yer verirseniz sizlerden minnettar kalirim.
Kullanıcı kimliğini gösterSalim Uysal tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Yaramazkedi
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
MERHABA,
BEN ARANIZA YENY KATILDIM.ÜNYVERSYTE YKYNCY SINIFTAYIM.TÜRKÇE Ö?RETMENLY?Y OKUYORUM. YNSANLARIN BÖYLE KONULARDA DUYARLI OLMALARI ÇOK GÜZEL AMA BENCE DAHA DYKKATLY OLUNMALI.ALINTILARI KISMEN OKUDUM.HERKES TÜRKÇENYN KURTARILMASI GEREKTY?YNDEN BAHSEDYYOR.ÖZELLYKLE DYLYMYZE SON ZAMANLARDA AKIN EDEN YABANCI KELYMELER HAKKINDA ÇOK GÜZEL TESPYTLER VAR AMA SYZYN DE DEDY?YNYZ GYBY ÖZTÜRKÇECYLYK YAPARAK DYLDEN KELYME ATMAK DYLE FAYDA SA?LAMAYACAKTIR.TAM AKSYNE YAKLA?IK 12 BYN YILLIK GEÇMY?Y OLAN DYLYMYZYN FAKYRLE?MESYNE YOL AÇACAKTIR.ÜÇ KITADA HÜKÜM SÜRMÜ? BYR YMPARATORLU?UN DY?ER DYLLERDEN VE KÜLTÜRLERDEN ETKYLENMESYNDEN DAHA DO?AL NE OLABYLYR KY.
ARYF NYHAT ASYA'NIN BYR DÖRTLÜ?ÜNÜ YAZMAK YSTYYORUM:

''KILIÇ KALKAN SESYNDEN,NAL ?AKIRTISINDAN,
DYLYMDE YNCE,KALIN 'K' HARFYNYN BOLLU?U,
BELLYDYR ECDADIMIN AT ÜSTÜNDE YA?AYIP,
YERY GÖ?Ü KILIÇLA YMZALAMI? OLDU?U...''

DYLYMYZYN %100 SAF OLMASINI BEKLEYEMEYYZ ÇÜNKÜ DÜNYA ÜZERYNDE BÖYLE BYR DYL YOKTUR AMA KUYUMUZU KAZMAKLA U?RA?ANLARIN OYUNLARINA DA FIRSAT VERMEMELYYYZ.YNGYLYZCE HAYATIMIZDA O KADAR YER ETMY? KY GYYSYLERYMYZDE,DÜKKAN TABELALARINDA VE EN KÖTÜSÜ ARTIK DYLYMYZDE.ETRAFIMIZA BAKTI?IMIZDA HYÇ ARAMADAN YNGYLYZCE BYRKAÇ KELYME GÖRMENYZ MÜMKÜN.
HYÇ OTURUP REKLAMLARI SONUNA KADAR YZLEDYNYZ MY?EVET BEN YZLEDYM VE TELEVYZYONUN KÜLTÜR KONUSUNDA NE KADAR ÖNEMLY OLDU?UNU ANLADIM? YSTENYRSE TAM BYR KÜLTÜR YMHA SYLAHI. BENCE DENEYYN.
NECYP FAZIL KISAKÜREK'TEN BYR DÖRTLÜK YAZARAK BYTYRMEK YSTYYORUM:

''RUHSAL,PARASAL,SOYUT,BOYUT,YA?AM,E?YLYM,
YA BUNLAR TÜRKÇE DE?YL YAHUT BEN TÜRK DE?YLYM,
OYSA HALYS TÜRK BENYM,BUNLAR Y?GALCYLERYM!
ALLAH TÜRK'E ACISIN,YALNIZ BUNU DYLERYM!!!''

TE?EKKÜR EDERYM.YYY AK?AMLAR.
KEDYCYK
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 84
Alıntıyla Cevap Gönder
Selamlar

Sanal alemde dolaşırken bu gruba rastladım ve üye olmaya karar verdim.
Çünkü;

-Çok seviyeli
-Üretken
ve önemli bir konu DiL'imiz işlendiği için.

Beni de grubunuza kabul ettiğiniz için çok teşekkürler.

Sevgi ve Saygılarımla

Gökmen
Kullanıcı kimliğini gösterGökmen Erdoğan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
çilekli__süt
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu siteyi tamamen tesadüf eseri buldum. Hulki Cevizoğlu ile ilgili linkleri dolaşırken burayı buldum ve iyi ki bulmuşum. Günümüzde insanların günlük hayatta doğru dürüst Türkçe kullanmadıkları,Türkçe konuşmanın hiçbir öneminin kalmadığı şu ortamda bu kadar değerli insanların birarada aynı görüşü paylaşmaları mutluluk vericidir. Maalesef günümüzde her iş yerinin adında ya da kullanılan konuşma dilinde yabancı kelimelerin araya sokuşturularak ayrı bir dil yaratılmış olması maalesef çok acıdır.

Buradan Türkçe'nin önemini bilen herkese çok teşekkür ediyorum...
ByKaaN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba De?erli Hocalarym.
Sitenizde bu kadar kaliteli bir ortamyn olaca?ynyu tahmin etmiyordum. Ama bu tarty?ma meydanyny gördükten sonra ( ). Herkesten özür diliyorum.

De?erli Hocalarym sizin yapty?ynyz çaly?malar biz gençlere her zaman örnek te?kil etmektedir. Bugün benim burda bu yazylary okumamyn nedeni sizin bu yazylary yazmanyzdyr. Hepinizin çaly?masyny tebrik etmek istiyorum. Bu site arrtyk hepimizin sitesi. Her?eyimle yanynyzdayym.

Gürer Gülsevin Hocam. 2004 yylynyn Eylül ayynda yapylan Türk Dil Kurultayy'na katylmy? myydynyz? Sanyrym sizi tanyyorum. Ben bu kurultayda özel bir kitapçy adyna kitap satyyordum. O kitaplaryn ba?ynda beklerken aranyzda olmayy o kadar çok isterdim ki ...

Saygylarymla.
Ibrahim Sucu
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu siteyi hazirlayanlari ve bunu destekleyenleri cani gönülden kutluyorum. Ne mutlu bizeki hala sahipsiz degiliz.

Hürmetlerimle
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Sitenizi bugün tanıdım ve hemen üye oldum. Burada dile kaşı duyarlı insanları görmek çok hoşuma gitti. Dile karşı o kadar duyarsız bir hale geldik ki yazdığımız hiçbir şeyi birilerine sunmadan önce bir kez okuyup hata var mı diye merak etmiyoruz. Oysa bir foruma yazarken iletinizi göndermeden önce şöyle bir okumak bile çok şeyi değişitirecektir diye düşünüyorum. Malesef yazdığım birçok forumda karşılaştığım yazım yanlışlarını düzeltmek zorunda kalıyorum. Yolda yürürken gördüğüm afişlerdeki yazım yanlışlarını ilgili kurumu arayarak uyarmak zorunda kalıyorum. Bu çabalarımda yalnız olmadığımı görmek çok güzel. Özellikle dikkatimi çeken, çok yaygın bir hata de/da bağlacının kullanımıyla ilgili. de/da bağlacının yanlış yazılması neredeyse bir kural oldu gibi geliyor bana. Kimse bir zamanlar bu bağlacın ayrı yazıldığını hatırlamıyor bile. Bu hatayı gazete/televizyonların yapması dilimize karşı ne kadar duyarsızlaştığımızın bir göstergesi. Çok yapılan bir başka yanlış da, gözlemlediğim kadarıyla, sert sessizle biten sözcüklere eklenen eklerle ilgili. Bu aralar o kadar çok görüyorum ki bu yanlışı. Örneğin; aşk-aşkda, sokak-sokakdan olarak yazılıyor. Halbuki bu sözcükleri bu şekilde okumak bile daha zor. Neden böyle bir eğilim var son zamanlarda anlamıyorum.

İncelediğim kadarıyla forumunuzu çok beğendim. Bu beğeninin en büyük nedeni de dile karşı duyarlı olmakla, "Dil elden gidiyor" yaygarasını koparmak arasındaki farkı bilen insanların yazıyor olması. Çünkü yazdığım çoğu forumda "Dil Kahramanları" var. "Dil elden gidiyor" diyen bu insanların dil'den haberleri olmadığını görüyorum oysa ki. Ne demek istediklerini yazıya dökemeyen insanların dil savunuculuğu bana hiç samimi gelmiyor ve amaçlarının sadece provokasyon olduğunu düşündürtüyor. Oysa bu forumda insanları gerçekten bilgilendiren yazılar olduğunu gördüm.

Elinize sağlık.
Kullanıcı kimliğini gösterKırmızı Kuş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Musa DIVARCI
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sitede forum kelimesi yerine yazy?malyk kelimesi kullanylmy?. Ne güzel. Ama sitenin adreslerinde (url) yine forum kelimesi var.Bu çeli?kiyi çözmek o kadar da zor de?il.Hani bazy i?ler göstermelik olarak yapylyr ya.Bu da ayny o havayy veriyor.
Ynanyyorum ki bu gözden kaçan ,kasytsyz bir olaydyr.Yoksa teknolji kar?ysynda yenik dü?en dilimizin yansymasy my?

http://www.dilimiz.com/forum/
T. MELAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn DYVARCY, site ve yazy?maly?ymyzda "göstermelik olan" bir örnek gösterebilir misiniz? E?er açyklarymyzy aryyorsanyz ben size içinden çykamady?ym bazy sorunlary syralayabilirim. Bunu yaparken de kesinlikle utanmam ve ezilmem. Teknik sorunlar yüzünden ya?anan bazy istenmeyen sonuçlara katlanmak zorundayyz. Bütün bunlara ra?men bilgisunar ortamynda yer alan binlerce yazy?malyk içeirisinde Türkçele?tirilme oranynyn bizimkinden daha iyi durumda olanyny biliyorsanyz söyleyebilir misiniz? Biz de feyz alalym.

Lütfen açykça gerçek amacynyzyn üzüm yemek oldu?unu söyleyebilir misiniz? Yoksa ba?cy ile bir sorununuz mu var?

Ynsan isterse öküzün altynda buza?y da bulur, tekeyi sa?yp sütünden ya? da çykaryr.
Muammer Tasci
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bir dostumun tavsiyesi üzerine kerhen ugradigim bu siteyi görünce kendimden utandim. Yurt disinda yasayan bir kisi olarak neleri kaybettigimizi tahmin edebiliyordum ama siteyi dolasinca daha da ürktüm. Sayin Melan"in "Yurt Disinda Kayip Nesil" baslikli yazisini okuyunca yasadiklarimizi ayna tutmus gibi yansittigini gördüm. Bu site sayesinde milletin diline nasil bir deger vermesi gerektigi konusunun ne kadar önemli oldugunu bir kez daha gördüm. Bu sitenin gönüllü elcisi oluyorum.

Sayin Melan"i ve yazilariyla katkida bulunarak bislere isik tutan herkesi cani gönülden alkisliyorum.

Türkce harfler yazamadim icin üzür dilerim.
Esen Erenler
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba öğretmenim!

Sitenin varlığından haberim yoktu, az önce tesadüfen buldum Tebrik etmek istiyorum sizi. Elinize yüreğinize sağlık.

Sevgiler
Esen Erenler
T. MELAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Esen, yıllar sonra burada buluşmamız beni çok duygulandırdı. Umarım şu anda isteklerin doğrultusunda her zaman olduğu gibi başarılar peşinde ilerliyorsundur.

Sevgilerimle

NOT: Aramıza katılmanı ve fırsat buldukça görüşlerini yansıtmanı istiyorum.
T. MELAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Esen, yıllar sonra burada buluşmamız beni çok duygulandırdı. Umarım şu anda isteklerin doğrultusunda her zaman olduğu gibi başarılar peşinde ilerliyorsundur.

Sevgilerimle

NOT: Aramıza katılmanı ve fırsat buldukça görüşlerini yansıtmanı istiyorum.
KUTLAMA, HOŞ GELDİNİZ, ELEŞTİRİ, ÖNERİ
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
3. sayfa (Toplam 9 sayfa)  

Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz  
Yeni Sayfa 2