Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz
A. Rıza Can
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Melan Bey sizi ögrencilerinizin anlattigindan taniyordum. Buradaki yazilarinizi ve bu güzel calismadaki emeginizi görünce sizin hakkinizda az bile söylediklerini gördüm. Sizi ve destekleyen herkesi tek yürek olmalarindan dolayi kutluyorum.

Türkce harfleri kullanamadigim icin özürdilrim.

Hürmrtlerlme
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba! Bu siteyi hazırlayanlara gönülden teşekkürlerimi sunmak isterim. Ben Selçuk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu branşı isteyerek ve severek seçtim. Türkçemi seviyorum. Aynı zamanda da Karamanlıyım. Türkçemizin doğru kullanılması ve yabancı diller boyunduruluğundan kurtulması için elimden geleni yapmak istiyorum. Sizin bazı çalışmalarınızı okudum. Özellikle Türk Dilinin özünün korunması açısından güzel çalışmalar... Bu konuda da tebrik ederim. Keşke geçen sene adresiniz elime geçseydi de ders notu almak için uğraşmasaydım. Gerçekten okulda işlediğimiz konuları buraya aktarmışsınız. Şimdilik bu kadar diyeceklerim. Sitenizi sık kullanılanlarım arasına ekledim. Bundan sonra da takip edeceğim. Yeni çalışmalarınızı bekliyorum. Şimdi ben sayın Oktay Sinanoğlu Beyin "Bye Bye Türkçe" isimli kitabını okuyorum. Sizden ricam Türkçemiz hakkında tavsiye edeceğiniz kitaplar varsa bana bildirmeniz ve ayrıca bu konudaki başka web sitelerini de mesaj olarak
yollamanız. Ayrıca geleceğin bir Türkçe öğretmeni olarak kendimizi nasıl geliştireceğimize dair tavsiye ve yönlendirmelerinizi bekliyorum. Email adresimi yukarıya yazdım. Ben Konya'da yaşıyorum. Konya'da yaşayanlarınız varsa görüşmek ve bilgi almak isterim...

Tekrar teşekkürler...

NURULLAH VURAL
Kullanıcı kimliğini gösterNurullah Vural tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
TDK sitesinden yola çıkarak aranıza yeni katıldım. Amatörce şiir, öykü yazıyorum. Ancak dil konuduna yetersiz olduğuma inanıyorum. Her na kadar kendimi geliştirmeye çabalasam da, bilgi hep bir adım önümde bunu biliyorum. Bu sebeple daha çok öğrenmek adına buradayım. Şimdiden bana katacaklarınız için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla....

Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba öğretmenim!

Verdiğiniz bilgiler oldukça değerli. Bu bilgileri dikkate alan herkesin dilimizi daha iyi konuşacağına eminim. Ben öğrenciniz olarak çok şey öğrendim sizden. Türkçeyi çok iyi konuştuğumu düşünürken, çok eksiğim olduğunu farkettim. Ama gayretiniz sayesinde ben ve arkadaşlarım çok şey kazandık Takip etmeye çalışıyorum siteyi. Gördüğüm kadarıyla birçok insan böyle bir girişimi bekliyormuş. Ne diyebilirm ki Mutluyum... Gayret edelim dilimiz daha fazla kirlenmesin.

Sevgilerimle
Esen Erenler
Esen Erenler
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba öğretmenim!

Verdiğiniz bilgiler oldukça değerli. Bu bilgileri dikkate alan herkesin dilimizi daha iyi konuşacağına eminim. Ben öğrenciniz olarak çok şey öğrendim sizden. Türkçeyi çok iyi konuştuğumu düşünürken, çok eksiğim olduğunu farkettim. Ama gayretiniz sayesinde ben ve arkadaşlarım çok şey kazandık Takip etmeye çalışıyorum siteyi. Gördüğüm kadarıyla birçok insan böyle bir girişimi bekliyormuş. Ne diyebilirm ki Mutluyum... Gayret edelim dilimiz daha fazla kirlenmesin.

Sevgilerimle
Esen Erenler
nesehabe.
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle böyle bir siteyi hazırlayan , bilgileri ile destek olanlara, bu değerli bilgileri bizlerle paylaşanlara çok teşekkür ediyorum.İnsanlar geçmişine ve kültürüne sahip çıktıkça , diri tuttukça insanlık aleminde hep en üstlerde yer alır.Bu sözler her nekadar kalıplaşmışta olsa bence söylenmesi gereken sözler.Ben mesleğim gereği her nekadar edebiyatçı olmasamda benim de işimde insanlarla diyalogda ve yazışmalarda dil oldukça önemli.Hem öyle olmasada konuşmam ve davranışlarımla özüme bağlı kalıp geçmişimi unutmadım.Mesela artık bana değişik gelen bir deyim,kelimenin kökünü mereak ediyorum.Bazı kullanılan isimlerin kökeninde çok öncelere dayandığını ve söyleniş farkı var ama mananın aynı olması gibi.Daha yeni üye oldum ama bu siteden ve sizlerden çok şey kazanacağıma eminim.Yazımda imla hataları olduysa kusura bakmayın.Bende çevremde duyupta bilmek istediğim kelime ve deyimleri sizlere yazarak değerli fikirlerinizi alacağım.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba Tahsin Hocam... Ben üniversiteye hazyrlanan 21 ya?ynda bir Türk vatanda?yyym, ama ?unu söylemeden geçemiyece?im; Çorum'un Alaca ilçesinde ya?amaktayym ve Türkçenin en kötü ve en berbat kullanyldy?y bir kyrsal bölgede ya?yyorum ve ya?ady?ym bölgenin insany ve insanlary Türkçeyi o kadar kötü kullanyyorlar ki bazen inanyn Türk oldu?umdan nefret ediyorum.Tamamen olmasa da kysmî bir ?ekilde dilimizin yozla?ty?yny dü?ünüyorum... Sabah dersaneye girdi?imde "merhaba" yerine "hello" sözcü?ü. "Yyi ak?amlar" yerine "good bye." Ö?retmenlerimize ö?retmenim veya hocam yerine "teacher" denildi?ini duyuyorum ve inanyn ben bu durumlarda Türk oldu?umdan nefret ediyorum ve sadece ?unu dü?ünüyorum "Acaba ben bir Fransyz vatanda?y olsam o ülkenin insanlary birbirlerine ba?ka bir ülkenin diliyle seslenecekler mi?"... Konunun özü ?u ki sizin gibi de?erli ve Türkçeyi destekleyen insanlar oldu?u sürece Türkçenin de?il yozla?mak gibi bir durumla kar?y kar?yya kalaca?yna, yabancy kökenli sözcüklerin Türkiye ülke synyrlarlaryna bile giremeyece?ine kendi namyma sonsuz güveniyorum...

BYR TÜRK GENCY, BYR TÜRK ÇOCU?U OLARAK DYLYMYZY EN YYY ?EKYLDE KORUYACA?IMA EMYN OLUN...

SAYGILARIMLA...
Kullanıcı kimliğini gösterKADİR tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Burada emek veren değerli insanlar. Hepinizi candan kutluyorum. Bayramınız kutlu olsun. Bu güzel çalışmaya katkısı olan herkese ne mutlu.
Kullanıcı kimliğini gösterKADİR tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey sizi ve tüm dil sevdalılarını kutluyor bu güzel çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterGazi Güleç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 32
Alıntıyla Cevap Gönder
Gazi Bey sizi de aramızda görmek çok güzel.
Kullanıcı kimliğini gösterSalih Yalcin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
asmen1
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Herkese Merhaba,

İşim gereği uzun zamandır yazım konusunda bana kılavuzluk edecek bir yer arıyordum. Aklıma takılan soruları TDK 'ye e-mek ile yollasam da sonuç alamadım. ( Kendi içerisinde bile bunca çelişkiyi barındıran bir kurumdan medet beklememin yanlışlığını sonradan anladım.) İnanın şu cevabı yazarken bile bunca usta arasında hata yapıyor olma fikirinden mahcubiyet duyuyorum.

Sayfanızı tevafuken buldum. İnanın verdiğiniz bilgiler arşivimde direk yerlerini aldı. Siteniz gerçekten çok faydalı. Başta Tahsin Melan Bey olmak üzere forumunuza emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Allah razı olsun.
T. MELAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın ASMEN, aramıza hoş geldiniz. Sözleriniz ve katılımınız için tüm dostlarım adına teşekkür ediyorum.

Saygılarımla
T. MELAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Ben inönü üniversitesinde okuyorum ve bu siteye türkçe hocamın tavsiyesiyle girdim çok beğendim.Burdan öğreneceğim çok şey olacak.
Re: KUTLAMA, HOŞ GELDİNİZ, ELEŞTİRİ, ÖNERİ
T. MELAN
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Gürer Gülsevin demiş ki:
Değerli hocam Tahsin Melan'ın gayretleri ile sanal alemde sunulan bu söyleşi ve tartışma ortamının Turkçeyi sevenlere bir ortak adres olacağını umuyorum.

Türkçemize sahip çıkalım.
Yabancı dillerin boyunduruğundan, daha önce kurtarmıştık. Şimdi de başka dillerin istilasına uğramasına göz yummayalım.
Direnelim.

Türk dili ile ilgili bilimsel çalışma ve toplantılardan birbirimizi haberdar edelim.

Birbirimizle, TÜRKÇE yazışalım.

Ulusumuza hayırlı olsun.

Prof.Dr. Gürer Gülsevin
AKÜ. Uşak Fen-Edebiyat Fakültesi
UŞAK

:merhaba öğretmenim
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
herkes burda çok güzel iyi biçimde fikrini söylüyor.
çok da güzel şeyler söylüyorlar.
ama bu siteye giren herkes zaten türkçe'yi düzgün kullanan kesim.

bildiğimiz gibi türkçe'nin bozulduğu yerlerin başında tv geliyor.

önce tv.yi değiştirmemiz gerekiyor.
bunun için her yabancı kelime için; kanallar, 1 saat boyunca türkçeyi koruma kampanyası konulu kısa film göstermekle cezalandırılısın.

sonra da tabelaların türkçe olması zorunluluğu çıkarılsın.

bunun için bizim önce rtük.ün sonra tbmm.nin sitelerini aşındırmamız gerekiyor.
ya e-posta ya kapısında eylem.. artık bir şey yapmalıyız.... bir şeyler

veya başka fikirleriniz vars onları uygulamalıyız.

burda 3-5 kişinin dilseverin kendi kendine yazışmasından bir şey çıkmaz.

artık bunu kavramalıyız.

hadi bekleyecek zaman yok..
KUTLAMA, HOŞ GELDİNİZ, ELEŞTİRİ, ÖNERİ
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
4. sayfa (Toplam 9 sayfa)  

Bu başlık kilitlenmiştir; cevap yazamaz, bildirileri değiştiremezsiniz  
Yeni Sayfa 2