Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türkçe biliyorsanyz...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Yyllardyr görü?emedi?im, görü?tü?ümüzde de uzun uzun konu?acak zamanymyzyn olmady?y bir a?abeyim var. Yurt dy?ynda ya?yyor. Babamyn rahatsyzly?y nedeniyle geçen hafta geldi. Uzun uzun konu?tuk, dertle?tik. Yeniden tanydyk birbirimizi. 10 küsur dil bilir ve bunlaryn büyük bir kysmyny atasözleri, deyimleri ve küfürleriyle birlikte mükemmel konu?ur. 10 küsur dil bilmek o ve çevresi için pek de önemli veya ayrycalykly bir durum de?il. Çevresinde (i?leri dolayysyyla) herkes böyle neredeyse.

A?abeyimin en çok sevdi?im özelli?i ise yarym yamalak yabancy dil ö?renen birinin anynda Türkçe konu?mayy unutmasyna inat o kadar dille birlikte son derece temiz, duru bir Türkçe konu?uyor olmasydyr. Ben daha bugüne kadar bir kez bile O.K. dedi?ini duymadym Türkçe konu?urken. Y?in do?rusu ben bunu yalnyzca aile içindeki dil e?itimine dayandyryyordum. Yani sa?lam bir Türkçe bilgisi vardy bana göre; ama bunu bir kaygyyla yapty?yny sanmyyordum. Bunu ona sordu?umda "Ne ilgisi var? Kesinlikle bilerek ve isteyerek yapyyoruz." Dedi. Me?er o ve arkada?lary böyle bir dil kaygysy ya?yyorlarmy?. Oysa a?abeyim ben bildim bileli yurt dy?yndadyr. Pek çok ülkede ya?amy?tyr. Y?yeri hep yurt dy?ynda olmu?tur. Yani Türkçeye neredeyse hiç gereksinimi yoktur.

"Biz sözle?melerimizi mutlaka Türkçe yaparyz. Yabancy bir ?irketle görü?ece?imiz zaman ona önce ?öyle soraryz: -Biz Türkçe konu?uyoruz ya siz? Sözle?melerimiz, anla?malarymyz hep Türkçe yazylyr, gerekirse çevirisi dosyaya eklenir. Benim odamyn kapysynda kocaman harflerle 5 satyrlyk bir yazy vardyr:

Türkçe biliyorsanyz
Cep telefonunuz kapalyysa
Daha önceden randevu almy?sanyz
Seyleyecekleriniz önemliyse
SYZYN YÇYN 15 DAKYKAM VAR"

Bu kadar katy olmasynyn nedenini de ?öyle anlatty:

"Ben yakla?yk 20 yyldyr yurt dy?ynda i?çi çaly?tyryyorum. Bizimkiler nereye giderse gitsin 1 aya kalmyyor oranyn dilini ö?reniyor; ama Türkiyeye gelip de Türkçe ö?renmeye çaly?an bir ki?i bile görmedim.

A?abeyimle bir kez daha gurur duydum. Gö?süm kabardy. Yurt dy?ynda ya?ayyp da bunu yapabilecek kaç ki?i tanyyorsunuz?
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
Böyle kişilerin varlığını bilmek insana guru veriyor. Bu millete bu gibi kişiler lazım. Hepimiz üstümüze düşleni yapsak pek çok işin altından kalkılır.

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Tatly bir dü? gibi geliyor insana. Ynanasy gelmiyor. Hani tanymasam ne güzel bir dü? kurmu? diyece?im. A?abeyinizin bana anlatty?ynyz bir ba?ka anysyna da çok gülmü?tüm. Madem siz anlatmadynyz ben söyleyeyim.

Bir aly?veri? merkezinde, görevlilerden biri son derece ukala bir tavyrla araya ingilizce bir sözcük syky?tyrmy?. "Absorbe etmek" sözünü duyunca; "Demek ingilizce biliyorsunuz" diye ba?lamy? konu?manyn kalan kysmynda Yngilizce konu?maya. E tabi adamyn Yngilizcenin Y'sinden haberi yok. ?a?yrmy? kalmy?. O da "Karde?im; Türkçe bilmiyorsun, Yngilizce bilmiyorsun, sen ne halta yaryyorsun?" diye bir güzel terslemi?. Ke?ke bunu yapabilecek derecede yabancy dil biliyor olsak. Ynsanlara da "Bakyn yabancy dil böyle, ana dyl de böyle konu?ulur" diyebilsek.

Yaman adam do?rusu. Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 79
Alıntıyla Cevap Gönder
Yabancı kökenli sözcüklerle konuşmayı bir şey sananlara ibret olsun...

Ben kendi adıma ağabeyinize yürekten teşekkür ederim.
Kullanıcı kimliğini gösterElif Karakoç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türkçe biliyorsanız...
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2