Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Kocakary ilacy
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayin site ziyaretcileri Question
Kocakarya etnik gurubu Türkiyenin ege bölgesinde yasamislardir kesin olarak bilinmemekle beraber Selcuklu veya Osmanli döneminde yasadigi tahmin ediliyor. Bu toplum Kimya ilac bilim dalinda cok uzmanlasmis kisilerdir, halk hasta oldugunda bu uzman kisilere basvururlarmis ve bu kisilerde yapdigi doga ilaclari ile hastalar sagligina kavusurmus.
O zamandan bu zamana kadar bu topluma Kacakarya , Kocakarya dan günümüze Kocakari sözcügü haline gelmisdir hani hepimizin bildigi gibi halk dilinde Kocakari ilaci derler ya isde bu toplumun ismidir.
Simdi sizlerden ricam bu toplumu hakkinda bilgi edinmek isdiyorum , nerde , nasil ve kacinci yüzyilda yasamislar konu Kimya ilac bilim oldugu icin Sayin Profesör ve Doktorlarimizin bilim alanina giriyor , bu konuda vereceginiz bilgiler icin herkese simdiden tesekkür ederim .

Süleyman Görgülü
goerguelue@yahoo.de
Kullanıcı kimliğini gösterSüleyman Görgülü tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Süleyman Bey önceki mektubunuzdan beri nerede okudu?umu dü?ünüyordum. Sonunda buldum ve buraya aktaryyorum. Aslynda pek fazla ayrynty yok ama ilginç bir yakla?ym.

Saygylarymla

......
Koca Karia Ylaçlary

Hani dilimizde bir laf dola?yp duruyor: Kocakary ilaçlary diye... Onun do?rusu ta antik ça?a kadar uzanyyor. Koca Karia ilaçlary. Karia, Eskiça?'da Ege Bölgesi'nin bugünkü Mu?la ve civaryny kapsayan güney kesimine verilen isim. Koca Karia'nyn afrodiziak ilaçlary ne? Y?te Mobolla adly kitabymyzdan Koca Karia ilaçlarynyn kökeni üzerine bir bölüm:

'Geleneksel typ, Mu?la'da enteresan bilgiler içermektedir. Halk hekimli?i veya geleneksel typ, ilk insanyn do?a olaylary kar?yndaki tavryndan kaynaklanyr... Halk ilaçlarynyn hazyrlanmasynda ise ço?unlukla çevrede yeti?en bitkilerden yararlanylmaktadyr. '?ifaly Bitkiler' denen bu tür bitkilerin ülkemizde yo?un kullanymy vardyr. Mu?la'da kullanylan ba?lyca halk hekimli?i bitkileri, zakkum, günlük a?acy, kekik, mersin olarak syralanmaktadyr. Günlük a?acyndan yapylan buhura olan inançlar çok daha fazladyr.
.......

kaynak: http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/02/02/yazidizi/yazidizi1.html
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Tesekkürler
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin bey
Konu ile ilgili aciklayici yaziniz icin sizlere tesekkür eder, islerinizde
basarilar dilerim .

Süleyman Görgülü Idea
goerguelue@yahoo.de
Kullanıcı kimliğini gösterSüleyman Görgülü tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten çok ilginç bir konu. Bunu gündeme getirenlere teşekkürler. Ben de ilaçları koca karılar yaptığı için böyle deniliyor sanıyordum. Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
İlginç bir gelişme. Doğrusu ben de yaşlı kadın anlamında düşünüyordum.

Böyle ilginç konuları işlediğiniz için teşekkürler.
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Kocakarı ilacı
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2