Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 53
Alıntıyla Cevap Gönder
OktayD demiş ki:
ekfiilin olumsuzlu?u:
de?il
Bu neyin nesi, kimin fesidir?
Kökeni,
de?[mek] > de?il ?eklinde midir? (ki öyle oldu?unu söylüyor kökendilbilim sözlükleri)

Bir türlü anlamayady?ym bir husus var: Türkçede ekfiil olarak adlandyrdy?ynyz nedir acaba? Ölü olarak do?urulan "imek" mi? Eski Türkçede var olan er- kökü Türkiye Türkçesinde i- köküne dönü?mü?tür. Bu eki, bana ?imdiki Zaman çekimlerinde gösterebilir misiniz?

Sonra: Eski Türkçede "de?il" yerine "ermez" kullanylyrdy, daha sonra "tegül" belirlendi. Bugün bile, bazy Türk dillerinde de?il (de?i?ik ?ekilleriyle), bazylarynda emez kullanylyr.
Kullanıcı kimliğini gösterBilge tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
ekfiil derken, evet ekleşmiş olan "-imek"ten bahsediyorum. Tabi olumsuzluğu derken de günümüzde bunun olumsuzu yerine kullandığımız şekli demek istedim, yâni anlam olarak olumsuzu...

Bu bilgileriniz gerçekten iyi oldu. "değil"i sorarken, "imek" hakkında güzel şeyler öğrendim, teşekkürler.
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 22
Alıntıyla Cevap Gönder
Değil sözcüğünün diğer Türk lehçelerindeki belirtilen karşılıklarında, Azerbaycanlıların "yoh" sözcüğüyle karşıladığını gördüm. Ayrıca; tügil (Başkurt,Tatar), emes (Kırgız ve Kazak) sözcükleri de kullanılmaktadır.

esen kalın

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2