Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

İnternet KARŞILIĞI
Genel ağ
25%
 25%  [ 26 ]
Bilgisunar
53%
 53%  [ 54 ]
İnternet
8%
 8%  [ 9 ]
Örütbağ
11%
 11%  [ 12 ]
Toplam Oylar : 101

BİLGİSUNAR (internet)
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Püsküllüoğlu ile yazışmalarımızda ilgimi çeken bir sözcük vardı. BİLGİSUNAR. Bunu internet sözcüğü yerine kullanıyordu. Bu sözcüğü görür görmez tabiri caizse vuruldum. “İşte” dedim “Benim aradığım sözcük bu!” Sözcük hakkında kendisinden bilgi istedim sağ olsun bana şu açıklamaları yaptı:

“Bildiğiniz gibi, Milliyet’te pazartesi günleri “Dil, Düşünce” başlığıyla kısa değiniler yazıyorum. “Bilgisunar”ı “bilgisayar” sözcüğünü örnekseyerek türettim ve ilk kez bu yazılardan birinde kullandım. Kimse yadırgamadı. Biliyorsunuz, örnekseme (analoji), sözcük türetme yollarından biri. “İnternet” sözcüğü çok sık kullanılan bir sözcük. Şu anda Türkiye’de “internet”, “İnternet” ve “Internet” gibi tutarsız yazılışla kullanılıyor. Şimdiki TDK’nin önerisi de saçma sapan, “genel ağ”! Ben, daha ilk duyuşta çağrışım oluştan “bilgisunar”ı yeğliyorum.Elbette daha güzel bir karşılık bulunabilir. Benimki bir öneri, sonuçta.”

İşte böyle dostlar. Bunları size aktarmamanın ve sizinle paylaşmamanın bencillik olacağını düşünerek buraya yazıyorum. Sanırım Sayın Püsküllüoğlu da izinsiz yaptığım bu işi hoş karşılayacaktır. Büyük bir alçak gönüllülükle "Elbette daha güzel bir karşılık bulunabilir. Benimki bir öneri, sonuçta.” diyebilme olgunluğunu gösteren üstadımızın bu önerisinin yaşama geçmesini arzuluyorum.

Bugüne kadar internet sözcüğünü kullandım ve kullanmaya da devam kararındaydım. Çünkü yukarıda Sayın Püsküllüoğlu’nun da dediği gibi adı geçen öneriler bana çok itici geliyordu. Onları kullanmaktansa televizyon, telefon gibi varsın bu da böyle kalsın demeye razı olmuştum. Ama şimdi kesinlikle BİLGİSUNAR diyorum. Gelin bu güzel sözcüğe sahip çıkalım. Nasıl yıllar önce “compüter” yerine “bilgisayar” diyerek büyük beğeni kazanılmışsa eminim “bilgisunar” sözcüğü de sizlerin desteğiyle yıllar içinde aynı beğenilere mazhar olacaktır.

Saygılarımla

En son Tahsin MELAN tarafından Sal Oca22, 2008 23:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten güzel bir sözcük. Anlam olarak "İnternet"i tam olarak karşılıyor. Bildiğiniz gibi Bigisunar bir bilgi denizi, aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Bu bilgi denizine de "Bilgisunar" sözcüğü tam oturuyor.

"Bugün bilgisunarda Türkçe hakkında araştırma yaptım."

"... bilgisunar ile ilgili bir ödev hazırlayacağım..."

İlk önce insanın kulağına biraz garip geliyor ama kelimeyi kullandıkça bunun da düzeleceğini düşünüyorum. Tahsin abiyi de kutluyorum. Bu konuyu buraya açmakla çok doğru bir tercih yapmış. Kelimenin güzelliğini en iyi bir sormaca belirleyebilir. Bakalım bu sormacadan ne sonuç çıkacak. Ben de bu konuyla ilgili Türkçe Sevdalıları'nda bir sormaca düzenleyeceğim. Umarım bu güzel sözcük "Bilgisayar" gibi dilimizdeki yerini alır.

Saygılar.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 24
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostum çok güzel bir aracılık yaptın. Bu sözcüğü buraya taşıman büyük kazanç.

Bilgisayar sözcüğündeki güzelliğin ve "compüter" sözcüğüne olan ezici üstünlüğünün "bilgisunar" sözcüğü için de geçerli olmasını diliyorum.

Saygılar
Kullanıcı kimliğini gösterMuzaffer Sungur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 23
Alıntıyla Cevap Gönder
"Örütbağ" ve "genel ağ" sözcüklerini istemeye istemeye kullanıyordum bilgisunar inanın cuk diye oturmuş. kutluyorum kim bulduysa Smile
Kullanıcı kimliğini gösterBarışDEÜ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten çok hoş. Tahsin Hocam bunu bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

Saygı ve selamlar
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Barış Bey daha önce de belirttiğim gibi dediklerinizi kullanmaktansa internet demeye devam etme kararı almıştım. Umarım bilgisunar sözcüğü de kardeş sözcük olan bilgisayar örneğindeki gibi yaygınlaştırabiliriz.

Buna rağmen söylediğiniz sözcükleri sormacaya ekliyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Ne güzel? Buraya her geli?imde yeni bir ?eylerle kar?yla?mak çok ho?.

?öyle bir dü?ünüyorum ilk aklyma gelenler: sarym, e-mek, tutuçur, yazy?malyk, tasarymcy vb. ?imdi de bilgisunar. Bunlar az ?ey mi? Haaa üstelik bakyn "de" yazarken ayry my diye hiç tereddüt etmiyorum. Sorun olmaktan çykty.

Te?ekkürler herkese
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Benim de bir önerim var!
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Herkes çok güzel fikirler üretiyor. Benim de bir fikrim var ve insanın yavrusu misali kendi fikrim sanki en güzeliymiş gibi geliyor. Smile

Ben internet kelimesi için beynelağ kelimesini çok uygun buluyorum.

Açıklaması: Internet kelimesinin tam açılımı var mı bilmiyorum ama International Net kelimelerinin kısaltılmış hali olabilir diye düşünüyorum. Buna göre Uluslararası Ağ kelimeleri karşımıza çıkıyor. Mantığa da uygun. Beynelmilel de uluslararası anlama geliyor. Dilimize kolay yerleşebileceğini ve kelimenin anlamını tam olarak karşılayabileceğini düşündüğüm için ''beynelağ'' kelimesini kullanmamızı öneriyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba arkadaşlar,

Sayın Ali Püsküllüoğlu Hocamızın, "İnternet" kelimesine karşılık olarak önermiş olduğu "Bilgisunar" kelimesinin, 03.03.2005 - 16.03.2005 tarihleri arasında Türkçe Sevdalıları sitesinde yapılan sormaca(anket) sonuçlarını aktarmak istiyorum.

Bilgisunar: 59
Genel ağ: 52
İnternet: 7
Örütbağ: 3 (Sormacaya 10.03.2005 tarihinde eklenmiştir.)

Toplam Katılım: 121

Sitemizde sormaca hâlâ devam etmektedir.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sormacaya ''beynela?'' kelimesini de ekleyemez miyiz? Amacym insanlaryn aklyny kary?tyrmak de?il. Sadece bu kelimenin internet kelimesinin kar?yly?yny tam olarak verdi?ine inanyyorum. Ama sonuç ne olursa olsun ona uyaca?ym. Önemli olan birlik.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sormacamıza "Beynelağ" kelimesi de eklenmiştir. Ayrıca sizi bir cümlenizden dolayı tebrik ediyorum

Alıntı:
Ama sonuç ne olursa olsun ona uyacağım. Önemli olan birlik.

Bence de doğrusu bu olur.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Very Happy Teşekkür ederim.
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Bazy sözcükler zaman içerisinde vadesini doldurup yava? yava? kö?elerine çekilip unutulmayy beklerler. Bunlar genellikle yerine daha güzel ve kullany?ly, kabullenilebilir sözcüklerin türetilerek dil kadrosuna katylmasyyla ba?layan bir süreç içinde kendili?inden geli?en olaylardyr. Y?te bize dü?en görev bu süreci ba?latacak olan, halkyn yadyrgamayaca?y, aykyrylyklara çanak açmayacak, dilin kurallaryna ters dü?meyen kar?yt sözcü?ü bulup ortaya sürmektir.

E?er "beynelmilel" sözcü?ünü önermeye kalky?yrsak buna kar?y üretilen ve artyk yerini bulmu? olan güzelim "uluslararasy" sözcü?ümüzün kendisine ve üstünlük sa?lamak için geçirdi?i sürece yazyk olmaz my? Bu bir nevi geçmi?e dönü? olacaktyr. Oysa burada, geçmi? de?il gelece?in beklentileri için varyz.

Sözcük türetmek sadece bir sözcü?ü kaldyryp ayny anlamda ba?ka bir sözcü?ü yerine koymak olmamalydyr. Bu bir ?ey kazandyrmayacak üstelik dilin beklemede kalmasyna, zamanla da gerilemesine neden olacaktyr.

Bir sözcü?ün türetilmesinde dikkat etmemiz gereken ve unutmamamyz gereken en önemli ?ey, neye ihtiyacymyzyn oldu?una kesin karar verebilmemizdir. Bu typky matematik i?lemlerindeki "soruyu anlamak problemi yary yaryya çözmektir" çykarymy gibidir. Bundan sonra yapylacak i?; bulmacadan farksyz olup, dilimizdeki "ek"ler ve "kök"leri zeka ve üretkenli?imizle harmanlayarak yeni sözcükler üretmek olacaktyr. Bu a?amada zorlamalardan kaçynmak, kullanymynda tereddütler yaratacak önerileri ortaya sürmemek gerekir. Aksi halde ortaya çykacak olan bu zorlama sözcük dildeki di?er sözcükler arasynda syrytacak ve dy?lanacaktyr. Zorlama sözcüklerin kullanymyyla ortaya çykan aykyrylyk, kullananlar ve kullanmayanlar diye iki ayry grubun olu?masyna da sebep olacaktyr. Bu geli?menin sonucunda dilin ve toplumun nereye gidece?i meçhuldür. Bir toplum diliyle grupla?yyorsa varyn gerisini siz dü?ünün. Oysa dilin tek ve en büyük görevi, ulusal birli?in zincir gibi kenetlenmesini sa?lamak de?il midir? Bilinçli veya bilinçsiz yapylan sözcük türetme giri?imlerinde bu gerçek hiçbir zaman göz ardy edilmemelidir. Dil üzerine oynanan en büyük oyunlar bu masumiyet içerisinde gerçekle?mektedir. Dy? güçlerin, sermaye birikiminin bunlary çok güzel kullandy?y bilinmektedir. Buna kar?y koyabilmek ancak toplumdaki dil bilincinin geli?mesiyle, gerçeklerin bilinmesiyle mümkün olabilir.

Dile ve sözcük üretmeye gereken de?er verilmiyor, zorlama sözcüklerle geçi?tirilmeye çaly?ylyyorsa bu do?rudan do?ruya bölücülük, vatan hainli?idir. Nedeni ise çok basittir. Ya?amayaca?y bilinen ama inatla üstünde durulan bir sözcük, ba?ka önerilerin de önünü kesecektir. E?er bu sözcük çok ciddi, yetkin ki?i ve kurulu? önerileriyse daha da etkili olacaktyr. Kysacasy meydan bir süre bu zorlama sözcü?e ve zorlayycylara kalacaktyr. Oysa kysa süre içerisinde –ki örnekleri çoktur- unutulacak, yok olacaktyr. Bu da do?madan ölüm demektir. Bu ölüm o sözcük adyna önemsenmeyebilir. Hatta sevindirici bir sonuç olarak da de?erlendirilebilir. Oysa sinsi plan tutmu?, bu oyalama süreci içerisinde arka plandaki oyunun kurgusu çok güzel i?lemeye devam etmi?tir. Sonuç olarak, bir an evvel önlem alynmady?y ve kar?yly?y bulunup hayata geçirilmedi?i, bunda gecikildi?i için be?enmedi?imiz ve istemedi?imiz sözcük güçlenmi?, günlük kullanymdaki tahtyna kurulmu? olacaktyr. En büyük tehlike de i?te buradadyr.

Saygylarymla

En son Tahsin MELAN tarafından Pts Mar21, 2005 00:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben bu planın uygulanmakta olduğuna kesinlikle inanıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
BİLGİSUNAR gerçekten çok güzel.

Ayrıca Sayın Melan'ın yorumuna katılıyorum , özellikle son bölüme dikkatinizi çekmek istiyorum.

Tahsin Melan demiş ki:
Oysa kısa süre içerisinde –ki örnekleri çoktur- unutulacak, yok olacaktır. Bu da doğmadan ölüm demektir. Bu ölüm o sözcük adına önemsenmeyebilir. Hatta sevindirici bir sonuç olarak da değerlendirilebilir. Oysa sinsi plan tutmuş, bu oyalama süreci içerisinde arka plandaki oyunun kurgusu çok güzel işlemeye devam etmiştir. Sonuç olarak, bir an evvel önlem alınmadığı ve karşılığı bulunup hayata geçirilmediği, bunda gecikildiği için beğenmediğimiz ve istemediğimiz sözcük güçlenmiş, günlük kullanımdaki tahtına kurulmuş olacaktır. En büyük tehlike de işte buradadır.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2