Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

İnternet KARŞILIĞI
Genel ağ
25%
 25%  [ 26 ]
Bilgisunar
53%
 53%  [ 54 ]
İnternet
8%
 8%  [ 9 ]
Örütbağ
11%
 11%  [ 12 ]
Toplam Oylar : 101

bilgisunara evet
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
bilgisunar kelimesinin internet karşılığı kullanılmasını onaylıyorum
Kullanıcı kimliğini göstersemradundar tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Bilgisunar my genel a? my?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Türk dili konusunda Türkiye'de en yetkili kurum TDK'dir. Evet, TDK öz Türkçe kullanmyyor olabilir. Fakat kar?ylyk olarak önerdi?i sözcükleri de esas almaz isek iyice kary?yklyk çykar. TDK, ba?tan beri dergisinde dahi internet yerine genel a? sözcü?ünü kullanmaktadyr. Biz de onu kullanalym ne olur! Bir sakyncasy my var?
Kullanıcı kimliğini gösterTürkalp tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Akyl akyldan üstündür dostum. Siz hiç TDK'nin son çaly?malaryny, geli?meleri okuyup incelediniz mi? Biz de isteriz TDK ile ayny görü?te olalym, onu izleyelim ama dedi?im yazylary bir okursan sen de göreceksin.
?u bölüme bir bakmanyzy rica ediyorum:
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=203

Bir de ?unu okuyun lütfen:
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=177

Saygylar sevgiler.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bilgisunar konusunda Efem'e katılıyorum. TDK'nin sözcük konusunda tek kurum olmasını ben de isterim fakat TDK'nin yaptığı veya yapamaya çalıştığı uygulamalar hiç hoşuma gitmiyor.

Bir de Genel Ağ kelimesini TDK kullanıyor ama hiç kimse kullanmıyor. Hâlâ herkes İnternet diyor. Bunun nedeni bence İnternet kelimesinin yerine güzel ve anlam olarak tam karşılayan bir kelimenin olmaması. Bilgisunar bu konuda istenilen özellikleri karşılıyor. Bu kelimenin bence tek ihtiyacı tanıtım. Bu kelimeyi duyurabilirsek eminim ki insanlar benimseyecektir.

Bu kelimeyi duyurmanın bir yolu ise bundan sonra yazdığımız her internet kelimesinin yerine "bilgisunar" yazıp yanına da parantez içinde "internet" yazmaktır. Yani: Bilgisunar (internet) Bir süre bu şekilde kullanılarak insanlara bu kelime öğretmiş olur. Tabi bence...

Saygılar.
Hocam gerçekten teşekkürler...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Selam Edebiyat için bu kadar emek harcayan dostlar...
ilk baştaki emelim inşallah Bilgisunar (internet) bu kelmenin kullanılması oldugunu bilmenizi isterim...Ama şimdilik bütün insanlarımızca kullanılmasını sağlayamayız; tabiki bunu zaman daha iyi belirliyecektir. Bence ilk emelimiz, bunu edebiyat severleri; yani bizler her düşünceye ulaştırmaya, türkçemizi degiştirmesine izin verecek her olumlu düşüncelerin karşısında bir engel olmalıyız...
bunu için, böğle bir gerçeklikle bizleri aydınlattıgın için Tahsin hocam sana bütün kalbimle çok teşekkür ederim...
Bütün kalbimle hocam, (Bilgisunar) olumlu ve anlaşılır bir kelimeyi uygulamaya sunmuşsun bizler için..
Tekrar teşekkürler bizi daha aydınlatmak için düşüncelerini bekliyoruz...

Ne

Sebepsiz bir dü?ünce…
Nezaman gelece?i belli olmayan kaza gibi,
Bir canyn daha yok olu?una sebep olabilir.
Sebepsiz olan yok olu?lar ise,
Kendini tanytan en büyük sevgidir
tanymady?yn sürece
Kullanıcı kimliğini gösterilyas.km tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Bilgisunar
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar arkadaşlar.
İnternet kelimesi yerine "Bilgisunar" birleşik kelimesi ağırlıklı olarak seçilmiş. Verilen seçenekler içinde "Genel ağ" tamlaması,İnternet kavramını daha fazla çağrıştırıyor diye düşünüyorum ben. Yerleştirlmesi daha kolay olur zannımca. Ayrıca, bilgisunar yerine "Bilgiağı" veya "Bilgiyayar" kelimelerinden biri de kullanılabilir sanırım Ama hangisi olursa olsun toplumun benimseyeceği niteliklere sahip olmalı.
Teşekkür ederim. Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterKartal2 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba Arkadaşlar, daha önce de duyurduğumuz gibi sormacamız 10 Nisan 2005 itibarıyla bitmiştir. Türkçe Sevdalıları sitemizdeki sormaca sonuşlarını aktarıyorum:

Türkçe Sevdalıları Sormaca Sonuçları

Bilgisunar: 248
Genel Ağ: 133
İnternet: 30
Örütbağ: 28
Beynelağ: 9

Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Yapılan sormacaların bizi destekler doğrultuda olması gerçekten sevindirici bir sonuç Bu sonuçlar bizim havanda su dövmediğimizin göstergesidir diye düşünüyorum.

Çalışmalarımızda emeği geçen ve katkılarını esirgemeyen tüm dostları saygıyla selamlıyor dilimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayenizde yazışmalığımız dilimize güzel bir sözcük daha kazandırma yolundadır. Bunu hayata geçirmek için yapılacak tek şey bundan sonra var gücümüzle,

İNTERNET değil BİLGİSUNAR diyecek ve peşini bırakmayacağız.

.......................................................................

Bir dostumuzun bana yazdığı özel iletisinden bir bölüm aktaracağım.

Alıntı:

.......
Öğrenci olduğumdan dolayı yazışmaları bilgisunar evinden takip ediyorum. Bu yüzden her an katılma şansım olmuyor. Elimden geldiğince bir şeyler vermeye çalışacağım.
.......

Koray Alptekin

Buradan yola çıkarak dostumuzun kullandığı BİLGİSUNAR EVİ kavramını İNTERNET CAFE (KAFE) denen o bilindik mekânlar için kullanmayı öneriyorum.

Saygılarımla

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Melan, merhaba!
...
"Bilgisunar"la ilgili görü?ler ilginçti. Bu sözcük ilk baky?ta bir araç ady gibi algylanabilir. Ama i?levi nedeniyle "internet"e böyle dense ne olur? Bu, bire bir çeviri (yani "inter" ve "net"in çevirisi) olan sözcüklerden daha uygundur sanyrym. Ama herkesçe kullanylma "?ansy" var mydyr, bilemem. Bunu zaman gösterecek.

Arkada?laryn önerdi?i "bilgisunar evi" de güzel bence. Ama ben olsam, biraz uzunca da olsa, üç sözcükten de olu?sa bile?ik dü?ünürdüm.
...

Yyi çaly?malar, selamlar.
Kullanıcı kimliğini gösterAli PÜSKÜLLÜOĞLU tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Evet bilgisunar evi çok güzel. Anlam olarak "İnternet Kafe"yi çok güzel karşılıyor. Ben kullanmaya başladım. Very Happy Very Happy
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Lütfen BYLGYSUNAREVY ile ilgili görü?lerinizi a?a?ydaki ba?lantyyla ula?aca?ynyz bölüme yazynyz.

Te?ekkürler.

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=338
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
örütbağ
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 12
Alıntıyla Cevap Gönder
Birkaç yıldır bu kelime kullanılmakta, zaten üretilmiş bir kelimeye tekrardan üretmek ne derece doğru bilemiyorum. Ben bir süre daha örütbağ kelimesini kullanmaya devam edeceğim. Zamanla hangisi hangisini geçer bilinmez. Konuyu gözlem altına da alacağım. Ancak binlerce insan örütbağı kullanmakta ve anlamakta, tekrar bir değişiklik yapmak ne derece mantıklı bilemiyorum..

www.dipdalga.com
Kullanıcı kimliğini gösterdipdalga tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Dipdalga çok sesliliğin güzelliğine ve yaratıcılığına değer vermek gerekir. Açık söylemek gerekirse ben de örütbağ sözcüğünü hiç beğenmiyorum. Dili çok zorluyor. Ama zamanla dil kendi seçimini yapacaktır. Bunu ne gerek var diye yargılamanız bana istemeden yapılmış talihsiz bir yorum gibi geldi.
Kullanıcı kimliğini gösterAKCENGYZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Bilgisunar
pusat5000
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Hepinize esenlikler dileyerek ben de oylamaya katıldığımı bildirmek isterim.Uzun zamandır arkadaşlarımla birlikte kullanmaya çalıştığımız örütbağ sözcüğüne alışmıştık ancak bilgisunar sözcüğü de kullanılabilir.Yalnız bana göre bir sakınca var,bilgiyi sunan farklı araçların varlığı da gözardı edilmemeli diye düşünüyorum.Saygılar....
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Pusat, dediğiniz doğrudur. Ama unutmamak gerekir ki bilgileri de sayan pek çok araç, gereç vardır. Bunların da varlığı gözardı edilmemeli. Buna rağmen "bilgisayar" denildiğinde akan sular durmakta ve tek kavram etrafında birleşilmektedir.

Aynı şekilde "bilgisunar" sözcüğünün de zamanla aynı gelişimi göstereceğine eminim.

Elbette kararında herkes özgürdür. Biz burada sadece önerileri değerlendirip birlikteliği sağlamak amacını güdüyoruz. Önemli olan dilimizin geleceğidir.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
3. sayfa (Toplam 6 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2