Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF FINANCE
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Balığınn nasıl baştan koktuğunun belgelerinden biri:

http://www.maliye.gov.tr/

Sayın yetkililer, cehaletimden dolayı cümlelerimde İngilizce, Almanca vb. el dili sözcükleri serpiştirerek yazamıyorum. Ama aşağıda yazacaklarımı mutlaka anlayacağınıza eminim. Ne de olsa bizim dilimiz ve geçmişimiz.

Haaaa eğer anlamadım diyen çıkarsa işte o zaman derim ki: Anlayana sivri sinek saz misali...
Yine anlamazsanız Arapça ve Farsça sözcükleri çıkarıp yerine batı dillerinden birer karşılık koyun olsun bitsin. Bu gidişle zaten hedef bu değil midir? Türkçe ve Osmanlıca düşmanlığı.

..........
Atatürk'ü küstürmenin, çehresini aksi cenaba bakıtmanın mealini çözemeyen; sebatsız icraatlarıyla, gudubet hal ve hareketleriyle Ata'nın kemiklerini sızlatan; nasıl bir gaflet ve dalalet hatta hıyanet içinde olduğunun fehmine bile vasıl olamayan politika cehaleti ve müsameresi sergileyen zevat-ı muhterem. Bırakın kemiklerinizin sızlamasını, ağuşunu açıp sizleri bekleyen atide, zulmet-i makberde zat-ı şahanelerinizin bir mezar taşı bile olmayacaktır.

Tarihi tekerrür ettirmeye meyl eden sizler, mazide Osmanlının lisan siyasetindeki garabetini aynen şerhe tenezzül ve icraasıyla, bila istisna bir garb hayranı ve müptelası zevât-ı ma'dûde halet-i ruhiyyesine gark olmuş vuku-i hal ile inşaa ve teşriki mesaisi duhulündesiniz.

Unutmayınız ki nesiller mazide kalsa da milletler bakidir. Bu millet şahsına yakışmayanı def-i hacet misali yok etmeye muktedir olup son kelam da şudur, biline:

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdirden anlamayanın hakkı kötektir.

Melanîzâde

...........................................................................................................

Yukarıda yazdıklarımı anlamak genç arkadaşlarımız için zor olacak ve sözlüklerle boğuşmak zorunda kalacaklardır. Bunu biliyorum. Ama unutmayalım ki bu bir gerçekti. Dilimiz bu acınası hallere düşmüş, halktan tamamen kopmuştu. Bu gidişle sanırım 50 yıl sonra da bu günlerde yazdıklarımızı anlamak için sözlüklerle boğuşacak bir gençliğimiz olacaktır. Çünkü yine halktan kopmalar, entel anlayış içinde hızlı adımlarla dilin kirliliği gündemdedir. En acısı da bunu yapanların başında devlet adamlarımızın gelmesidir.

Toplumlar var oluşları ve devamlılığı süresince birçok nedenlerden dolayı ağır bedeller ödemek zorunda kalabilir. Osmanlı da dil politikasında bu bedeli fazlasıyla ödemiş, ödettirmiştir. Atalardan kalan bu deneyimi aynen yaşamak, gündeme getirmek isteyenler ancak tarihten ders almasını bilmeyen ahmaklar olabilir.

Bu ahmaklardan olmak istemiyorsak güzel dilimize saygyda kusur etmeyelim, onu gereğince sevelim ve koruyalım. Aslında korunmaya gereksinimi olmayan bu dil, kirletilmesin yeter. Yani gölge etmeyin o kendini koruyacaktır. Sizden istediği sadece saygıdır.

Saygılarımla

Melan

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Mar03, 2007 03:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi.

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Dilsevdalıları,

Sağlık ve Maliye bakanlıklarında gördüğümüz, daha önce de genelgeye uyulması gereği yazdırılan eldili sözcük ve cümlelerin, Türk Devletinin resmi kurumları dışında başka (yabancı) devletlerin kurumlarınında da uygulanıp uygulamadığını araştırmalıyız (diğer ülkelerde uygulandığına ihtimal vermiyorum ama...). Her bir gönüldaşımız azçok bildiği/iyi bildiği diğer dillerce, ülkelerin resmi kurumlarında kendi dillerinin dışında bizim gibi eldili kullanıp kullanmadıklarını öğrenmeliyiz. Bize karşı "...işte bilmem ne uluslar arası anlaşmalarına .....AB birliği.... göre...." gibi savsatalarla kendilerine savunma imkanı vermemek için böyle bir bilginin elimizde olması gerekmektedir. Bu utanmaz entel geçinenler bize rağmen bizleri, yalakalıklarından efendilerine köle gibi gösterme gayreti içindedirler. Bu yalağı onların önlerinden almalıyız.

Bu yazışmalıkta bir bölümde herkes araştırma sonucunu yazmalıdır. Araştırma nihayetinde bu resmi kurumlarda Türkçemizi katleden genelgeleri çıkaran zevata kibarca değil hakaretvari ifadelerle Türk kaşığı ile el B..., el P... yenemeyeceğini onlara göstererek anlatmalıyız. Başka çaresi yok gönüldaşlarım. Bunlar o kadar ilkel, aşağılık entellerdirki ancak bu tür hitaptan anlarlar.

Gerekirse bu kınamalarımızın birer kopyalarını bütün basın-yayın kuruluşlarına Tv. lara da yollayarak dikkatleri üzerlerine çekebiliriz. Sanırım mücadele(leri)mizi böyle yürütürsek netice alabiliriz. Hastalık müzminleşmiştir, mikrop hergeçen gün sağlıklı organlarıda tahrip etmektedir. Durum vahimdir gönüldaşlarım. Günlük uğraşılardan uzak, sakince düşünüldüğünde durumun gerçekten vahim olduğu görülmektedir.

Saygılarımla.

En son Ertuğrul ÖLCE tarafından Cmt Arl17, 2005 16:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
ERTOL Beye katılıyorum. Hepimiz üstümüze düşeni yapmalıyız. Resmi nitelik taşıyan, örnek olması gereken site ve kişilerin hatalarını belirleyip ortaya sermeye çalışalım. İlerleyen sürede mutlaka duyarlı birileri çıkacaktır.

Tahsin Bey sizi bir kez daha kutluyorum. Yazdığınız Osmanlıca ağırlıklı metni hem ibret hem hayret hem de gülerek okudum. Böylesi bir kara mizah anlayışı olamaz dedim. Yani ben böyle yorumladım. Umarım yöneldiğiniz kişiler bunu okuyup titremesini ve kendilerine gelmesini bileceklerdir. Bu yazdıklarınızı analamakta zorlananlar belki metni anlamayacaklar ama eminim sizin ne demek istediğinizi çok iyi anlayacaklardır.

M.A. Ersoy "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın." demiş. Ben de diyorum ki Allah bir daha dilimizi yeni bir Osmanlıca (Batı özentili) durumuna düşürmesin.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Duyurumuzu yeterince iletemediğimiz kanısındayım. Umarım bu defa ses gelecektir. En kısa zamanda gereğinin yapılacağına eminim.

Dilimize saygı göstereceklere saygımız sonsuzdur.

Bildiriler: 11
Alıntıyla Cevap Gönder
Gecenin bu saatinde bunları görünce, webmaster@maliye.gov.tr 'ye zehir zemberek bir yazı gönderdim. İngilizceye bu kadar meraklıysalar, Türkçesini temizleyip, düzgün bir biçimde sayfanın İngilizce sürümünü hazırlayıncaya kadar da, her gün aynı yazıyı göndermeye niyetliyim.
Kullanıcı kimliğini gösteriskeçeli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 106
Alıntıyla Cevap Gönder
Tek kelimeyle "yazyklar olsun" diyorum. Bunu ?imdiye kadar kimse görmemi? mi? Hayret ki ne hayret.
Kullanıcı kimliğini gösterZ. Şakiroğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Rezalet, rezalet, rezalet...
Hani amerikan filmlerinde derler ya:
-Dilimizi biliyor musun?..
O öyle de?ildir aslynda, asly ?udur: Yngilizce biliyor musun? Yani onlaryn dilleri tüm dünyada var ya i?te onun için... Tabi onlara göre tüm dünya yanki, anglosakson!.. Di?er ülkelere eyalet muamelesi... Bizim akl-y evvel tercümanlarymyz/dublajcylarymyz gerek o anki talimatla gerekse AB ve amerikancy küresel sermayeye yaranma girdabynynyn eseri olan bir bilinçalty ile böyle davranyrlar. Ayny ?ey ne yazyk ve ne yazyk ki ülkemizdeki bilimin kayna?y üniversitelerde de var. Yngilizce olunca her ?ey bamba?ka oluyor sanki. Innovasyon(!) adyna her ?ey ingilizce, gel bize katyl bize, haydi i?gale, haydi linçe... Dilimizi linç edenler aslynda kendilerini linç etmektedir. Geçen gün TRT'de okul öncesi e?itimde bilgisayar dersi vardy. Ö?retmen bilgisayaryn parçalaryny tanytyyordu ve syra fareye geldi?inde maus dedi, aman Allah'ym! 6 ya?yndaki çocu?a bunu derseniz onu ingiliz yaparsynyz. E?itim ady altynda dil terörü. Byrakyn yabancy dil lisede ö?renilsin, çok da zorlamayyn. 1990-2000 yyllary arasynda büyük bir ingilizce furyasy patlady. Ben Anadolu Lisesi mezunuyum ve okulda her?eyin ady ingilizce idi. Günümüze yakla?yldy?ynda ise tablo daha da vahimle?mektedir. Yabancy dil ö?retimi çok erken ya?lara çekildi ki bu kritik dönem kavramyyla ters dü?mekte zira dil geli?imi için kilit ya?larda yabancy dil e?itimi ile genç beyinler kary?tyrylyyor hele ki çocuk ana dilini ö?renirken daha da çok etkilenir ve çocuk türkilizce ö?renir. (Türkilizce kelimesi Ylhan Yrem'indir) Bundan çok ama çok daha vahim örnekler de var maalesef. Allah sonumuzu hayyr etsin... Ve son bir ?ey daha innovasyon diyen sayyn efendi onun ady muhassyr medeniyettir ki sen bu lafy çykarmadan 80 yyl önce Mustafa Kemal ortaya koydu ve en azyndan bizim gibiler sana ra?men ona ula?maya çaly?yyoruz...
Kullanıcı kimliğini göstermücahit82 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu konu hakkında ne kadar konuşulsa azdır. Türkçe kelimeler seçerek konuşan birinin ayıplandığı, ingilizce konuşanların ise ne kültürlü adam yahu denildiği bir devirdeyiz. Üniversitede Gürer hocam dil yaşayan bir varlık dediğinde o zaman tam anlayamamıştım ama şimdi anlıyorum duyuyorum ve görüyorum ki bu dil her geçen gün biraz daha zehirlenerek öldürülmeye çalışılıyor. Bir Türkçe öğretmeni olarak bu davanın yılmaz temsilcisi olacağım. Bu konuda hassasiyet gösteren herkese de sonsuz saygılarımı sunarım.

Bakanlığın bu ayıptan en kısa zamanda döneceği inancındayım.
Kullanıcı kimliğini göstererdal tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Türkçe'miz ile ilgili yaşanılmış, yaşanılmakta ve yaşanılacak olan en küçüğünden en büyüğüne tüm olumsuzluk ve sorunlar, temelde Türk Kültürü'ne yönelik bir büyük aşındırma, yozlaştırma, yoksullaştırma ve sonuçta çok boyutlu bir çökertme tasarımı uygulama peşinde koşan emperyalist güçler ile, onların içerdeki yardakçı ve işbirlikçilerinin başının altından çıkmaktadır; bunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Konuya duyarlı olanlar biliyorlar ki, on binlerce vidası bulunan bir makinanın, çalışamaz, işe yaramaz duruma düşürülmesi için, o vidalarının gevşetilmesi, yerinden sökülüp atılması, paslandırılması, kırılması... gerekir. Dilimizin bir tek sözcüğü değil, herbir harfi, o yetkin yapının bütünlüğünü ve canlılığını sağlayan vazgeçilmez parçalardır. Tıpkı vidalar gibi.
Bizi biz yapan Türkçemiz için savaşım, ülkemizin bağımsızlığı, bizim özgürlüğümüz, Ulusumuzun saygınlığı ve egemenliği, çağdaş uygarlığın üzerine çıkma, kısaca insanca yaşam için sürdürdüğümüz onurlu savaşımla özdeştir. Bunların hepsi bir bütün halinde varolmalıdır. Tıpkı, Cumhuriyet'in Gazi Mustafa Kemal döneminde olduğu gibi.
Bu yolda söylenilmiş doğru bir tek söz. Atılmış doğru bir tek adım bile boşa gitmeyecektir.
Saygılarımla. fikricaliskan43@mynet.com
Kullanıcı kimliğini gösterFikri ÇALIŞKAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Utanmadan.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu ülkenin Resmi Bakanly?y,ülkesinin diline ihanet ederse...
Sonu ne olur acaba ülkenin ve insanlarynyn?Yazyk!
Gerçekten çok yazyk.Bu yazyyy ben okudu?um yerden utandym,yazanlar utanmamy?.
Söyleyecek söz bulamadym,da?arcy?ymy aradym ama yok.
Kullanıcı kimliğini gösterİbrahim ERCAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 21
Alıntıyla Cevap Gönder
Yüzsüzlerin yapty?yna bakynyz. Ayny tas, ayny hamam. Sanki inadyna yapar gibi sayfa düzeninde de?i?iklik yapmy?lar ama yine ayny duyarsyzlyk ve özenti. Bunu yetkililer görmüyor mu acaba. Bu kadar vurdum duymazlyk olur mu?

Yazyklar olsun.
Kullanıcı kimliğini gösterFerdi Öz tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Yazıklar olsun ki hem de nasıl.....

Alın size bir utanmazlık örneği. "Olamaz!" demeyin, sayfaya girip bakabilirsiniz.

* Public Accounts Bulletin Bunun ne anlama geldiğini merak eden cahiller varsa hemen açıklayayım. Bu seçkeyi tıkladığınızda karşınıza "Muhasebat Genel Müdürlüğü" sayfası çıkıyor.

İnanmayan bakabilir. http://www.maliye.gov.tr/ tıklayın ve üst köşedeki e-maliye seçeneklerine bakınız.

Bu işin sorumlusu olan ve buna göz yumanlar... HEEEEYYYY kendini bilmez, utanmaz, arlanmazlar .... Titreyin ve kendinize gelin.

Bir Türk vatandaşı olarak bir bakanlığımıza bu şekilde ağır ithamlarda bulunduğum için ben yerin dibine girercesine utanıyor ve bu tür yorumlarımdan dolayı tüm vatandaşlarımdan özür diliyorum.

Aslında özür dilemesi gerekenler ya bu durumun farkında değil, ya da gerçekten büyük bir gaflet ve dalalet içindeler. Onları sorumluluklarının bilincinde olmaya davet ediyorum. İnanıyorum ki o camianın içinde bu eleştiriler karşısında utanan, dilini seven ve ona sahip çıkmayı bilen birileri mutlaka vardır. Dileğimiz işte o birilerinin devreye girmesi ve densizlere gereken dersi vermesidir.

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Eyl08, 2007 13:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi.

Bildiriler: 40
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben bunları kısaca "Dil ............" diye adlandırıyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterAli Uluç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Abdullah Gül'e gönderdi?im mektubu sizlerle de payla?mak istedim.

Alıntı:
Dilimiz ve Kültürümüz Yçin‏
Kimden: Tahsin MELAN (tahsinmelan@hotmail.com)
Gönderme tarihi: 07 Eylül 2007 Cuma 17:16:05
Yanytla: tahsinmelan@dilimiz.com
Kime: agul@abdullahgul.gen.tr

Sayyn Cumhurba?kanym, sizden dilimiz, kimli?imiz adyna bir ricam olacak. Lütfen Maliye Bakanly?y sayfasyna bakar mysynyz? http://www.maliye.gov.tr/ Hangi ülke bakanlyklarynyn adyny yabancy bir dille yazmaya kalky?yr? E?er yabancy dille de duyurular yapmak istiyorsa ayry bölümler halinde sayfalary 2-3 dilli yapyp yayymlayabilir. Bu anla?ylyr bir tutum olacaktyr.

Ayryca e-maliye adly bölümde yer alan seçke (menü)’lerde tamamen Yngilizce bir seçenek yer almaktadyr ki bunun açyklanyr ve savunulur hiçbir yany olamaz.

Yapylan bu densizliklere dur demek gerekmez mi? Bu durumu kendilerine bildirdik ama kyllaryny bile kypyrdatmadylar. Bir Türk vatanda?y olarak dilime ve kültürüme saygy istiyorum. Seçilmi?ler bunu yaparsa syradan vatanda?yn yaptyklaryna kyzmanyn ne anlamy olabilir?

Konuyla ilgilece?inizi ve gere?inin yapylmasy için i?lemleri ba?lataca?ynyzy umuyorum.

Ayryntyly açyklamalary a?a?ydaki ba?lantydan görebilirsiniz.

En içten saygylarymla

Tahsin MELAN
Dilimiz Siteleri Sorumlusu
www.dilimiz.com

Ylgili bölüm:
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=1814

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Ynanylyr gibi de?il. Hadi ba?ly?y anladyk da Public Accounts Bulletin neyin nesidir? Hangi akla hürmeten bu saçmaly?y, rezilli?i yapmy?lar anlayamyyorum. Hiç bir Allah'yn kulu bunu görmüyor mu? Görüyor da "bana ne" mi diyor?
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF FINANCE
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2