Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dili Ordusuna Bir Nefer Daha!
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba Tahsin ağabey.

Adım Serhan DEMİRTEPE. Ben de dil konusuna kafayı takmış durumda ve sorumsuz, aşağılık, vatan haini, özenti kişilerin dilimizi nasıl göz göre göre yok etmeye çalıştıklarını üzülerek seyretmekteydim. Ancak canıma tak etti ve son bir kaç senedir kendi çapımda insanları uyararak düzgün konuşmalarını sağlamaya çalışıyorum. Şu anda tanıdıklarım Türkçe karşılığı olan yabancı bir kelimeyi kullanmamak için büyük bir çaba sarfediyorlar. Bu da beni memnun etmeye başladı. Ama bir yerden üç beş kurtarmaya çalışırken diğer yandan onbeş yirmi kaybediyoruz. Çünkü medya denilen, bilerek veya bilmeyerek vatan hainliği yapan büyük güç insanların beynine her türlü yabancı kelime ve adeti sokarak bizi bize yabancılaştırıyor.

Anladım ki tek başına bir yere varamayacağım. Zaten çok uzun süredir böyle bir harekat kurguluyordum. Dili (aslında vatanı) kurtarmak adına bir kurtuluş harekatı. Ben ürettiğimiz kelimeleri çevreme yayabilirim. Onlar da kendi çevresine. Böyle böyle derken bir bakmışsınız ki ne yabancı özentisi kalmış ne de yabancı kelime. Türkiye'mde ''sadece'' Türkçe konuşulması için her şeyi yapmaya hazırım. Çünkü bunun anlamı çok büyük. Savaşarak kazanılan topraklarımız elimizden çok uzun vadeli hain planlarla alınacak. Bu işler böyle başlar. Önce dil gider. Sonra eski köye yeni adetler gelir. (Cadılar bayramı kutlamaları gibi). Sonra insanlar televizyonlarda gördükleri muazzam (kendi ülkesindeki güzellikleri görmez, gördüğünü de yok eder) görüntülere aldanırlar. Onlar hıristiyandır. Biz Elhamdüllillah müslümanızdır. Bir onların yaşamlarına bakarlar bir kendi yaşamlarına. Halbuki bilmezler ki o insanlar olmayan kültürlerini koruyup yaymışlardır. Kendileri ise yan gelip birilerinin ülkesini elinden almasını bekler. Öyle veya böyle din de elimizden kayar gider.
Ee din giderse onların inançları gelir. Onların kültürleri gelir. Daha sonra bir bakmışsınız Türkiye Avrupa Birliğine girmiş ama ülkede Türk adına bir Aya Sofya kalmış. O da zaten bizim değildi. Anlayacağınız. İnsanlar dilini kaybederek benliklerini yitirdiklerinin farkında değiller. Bu insanları uyandırana kadar (bazıları midelerini şişirene kadar) ülke elden gitmiş olur.

Bugün devlet bakanları opsiyon (option), misyon (mision), vizyon (vision), konjöktür (conjecture), konsorsiyum (consortium) gibi kelimeler kullanarak konuşuyorlarsa gerçekten bıçak kemiğe dayanmış demektir. Ve ben o bıçağı oraya dayayanlara haddini bildirmek için elimden geleni yapacağıma YEMİN EDERİM.

Böyle bir hareket başlattığınız için size canı gönülden teşekkür ediyorum. Ve şu an bu savaşta tek başıma olmadığımı bilmemin verdiği mutluluğu size tarif edemem. Bana eğer cevap yazarsanız dilimizi kurtarmak için kafamda olanları, internette ve sokakta karşılaştığım dil sorunlarını gün aşırı aktarmaya çalışacağım. Ve savunma olarak karşı ve mantıklı fikirler üreteceğim. Bana inanın bu mücadeleye çok nefer kazandırabilirim.

Galiba biraz gaza geldim ama bu yazdıklarım tamamen gerçek duygularım. Cevabınızı bekleyeceğim.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili genç dostum. Bana gönderdiğin mektubu burada yayınlama gereği duydum. Bu güzel duygu ve görüşlerini herkes bilsin istedim. Bu sevdaya böylesi gönül verenlerle bir olmak bizi son derece sevindirir. Her Türlü birlikteliğe hazırız. Zaten burada olmamızın amacı başka ne olabilir?

Birliktelikten doğacak gücümüz zamanla kendisini gösterecektir. Değerli katılımcı dostların görüşlerinin yansıması taaa buralara kadar uzanıyor. Bu tür seviyeli ve bilinçli yorumlarıyla bizlerle birlikte olmak isteyen herkese kapımız açıktır. Ağır ve emin adımlarla ilerlemek kalıcılığın esaslarındandır. Yüzlerce içi boş bildiri yerine tek ama anlamlı, içi dolu güzel bir yorum bin defa daha makbulümüzdür. Ortama uyum sağlayacak, görüşleriyle destek olacak, yeni ufuklar açacak herkese olduğu gibi elbette sana da kapımız açıktır.

Saygılar, aramıza hoş geldin.

NOT: Bana gönderdiğin ikinci mektubu da buraya aktarmanı rica ediyorum. Bu görüşlerini buradaki dostların da bilmesini, değerlendirmesini istiyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba. Tahsin ağabeyden de onay alan tasarımı site sakinlerine duyuruyorum. Konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyor ve eğer sizler de onaylarsanız acil olarak bu harekete başlayalım diyorum. Birlikten kuvvet doğar. Tasarımın temelin de bu gerçek yatıyor. Başarıya ulaşmamız için birlik olmamız lazım ve birlikte hareket etmemiz lazım. Birimizin sözü diğerini bağlamalı. Her birimiz aynı ağızdan konuşmalı aynı şeyleri söylemeliyiz. Saygılarımla

Dilimizi Kurtarma ve Geliştirme Harekatı Tasarısı

A - Acil Hareketler

Adımlar

1 – Öncelikle* günlük hayatta ve sanal alemde en çok* kullanılan kelimelerin hızla toplanması. Kesin anlamları varsa bunlarla birlikte sitede açılan bir bölüme kaydedilmesi.

2 – Toplanılan kelimelere üyeler tarafından acil ve mantıklı şekilde Türkçe karşılıklar türetilmesi. En çok kabul gören Türkçe karşılıklar gene üyeler tarafından (tabi son söz site büyüklerine bırakılarak) oylanıp Türkçe karşılıkların onaylanması ve piyasaya sürülmesi. Bu işlemi çok kısa bir süre içinde yapmalıyız. Site üyeleri çok kısa bir süre içinde üretilen bu kelimeleri aynı hızla çevrelerine yayıp, sanal alemde kullanıp, hatta haber sitelerine haberler ile ilgili, tamamen Türkçe yorumlar yazıp kelimelere insanların alışmasını sağlayacak. Radyo ve tv programlarına katılan üyelerimiz kelimelerimizi telaffuz ederek kulak aşinalığı oluşturacak. Bu işlem yoğun bir şekilde yapılacak.

3 – Ekipler kurulacak.

a) Araştırma ekibi: Site üyelerinden İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitimi almış olanlardan dil ekipleri oluşturulacak. Bu ekipler kelimelerin kökenlerini, araştırmasını yürüttüğü dilin sözlüğüne göre belirleyecekler.

Misal: İngilizce Birimi. Plan kelimesini İngilizce’den İngilizce’ye açıklamalı sözlüğe bakarak Türkçe’sini bulacak yada üretecek. Tabi ki gelişmeler en sonunda sırasıyla site yönetimine aktarılacak.

- Kelimenin Türkçe karşılığı vardır. Budur. Yada kelimenin Türkçe karşılığı yoktur. Sözlükteki İngilizce açıklamanın Türkçe tercümesi şudur. Biz buna göre şu kelimeleri türettik ve en uygun olan bu kelimeyi öneriyoruz gibi...

a-1) Ayrıca sitedeki yazışmalığa ‘Şüpheli kelimeler‘’ başlığı altında bir sayfa açılacak ve insanların kökeninin neresi olduğunu bilmediği veya emin olamadıkları kelimeler bu sayfada toplanacak.

a-2) Araştırma ekipleri İngilizce birimi, Fransızca ve Almanca birimi olarak kümelenecekler. Ekipler kümelerine göre kendilerine verilen araştırma görevlerini hızla tamamlayıp sonuçlarını site yönetimine yukarydaki gibi sunacaklar.

b) Tanıtım ekibi: Üretilen ve site sakinleri tarafından kabul görmüş kelimeleri hızlı ve etkili bir biçimde piyasaya sürecekler.

b-1) Tanıtım ekipleri kelimeleri o kadar farklı alanlara duyuracaklar ki bir insan bir ortamda ürettiğimiz kelimelerden birini kullanırsa ve anlamayan yada yadırgayan biri çıkarsa, ortamdan başka biri zıplayıp ‘’aaa bu kelimeyi duymadın mı Aydın? Anlamı şu’’ diyebilmeli (Kelimeler insanların salak olmadıktan sonra kendi başlarına anlayabileceği şekilde türetilmeli. Kelimenin anlattığı işin kökü, gövdesi falan olmalı ki ürettiğimiz kelime bir eylemse daha sonra o kelimeden nesne anlamı olan bir kelime türetebilelim.)

B - Sağlam Temelli Hareketler

Aslında Acil Hareketler kysmını başarıyla tamamlarsak harekatımıza sağlam bir temel atmış oluruz. Aşağıdaki adımları uygulamaya en az 6 ay sonra geçeceğiz.

Adımlar

1-) Alan Ekipleri Kurulacak. Her alanda araştırma birimlerine dahil olan arkadaşlardan olacak. Alan ekipleri iş dünyası, bilim, din, internet, genel yaşam, kişisel bakım, televizyon, giyecek, yiyecek, müzik, eğlence, araba sanayi gibi birimlere ayrılacaklar ve her birim kendi alanındaki eski, işgalci, doğru-yanlış bütün kelimeleri toplayacak. Burada da düzenli ve açıklamalı bir şekilde düzeltme ve türetme çalışmaları yapılacak.

2-) Tanıtım birimleri çoğalacak. Bu aşamaya kadar gelebilirsek yolun yarısına varmış sayabiliriz kendimizi. Çünkü ilk aşamaları başarıyla atlatıp yani dile yeni giren kelimelerin önünü kesip kendi kelimelerimizi yayabilirsek çok büyük bir başarıya imza atmış olacağız. Kolay değil 80 milyon nüfuslu bir ülkeye dilini geri vereceğiz. Dilimizi öğreteceğiz. Bu ülkede en azından 70 milyon kişinin bir amacı yok sadece günü kurtarmaya bakıyor. Geriye kalan 10 milyon’un 7 milyonu yanlış yönlere sapmış durumda. Son 3 milyon kişiden iki milyonu nereye çekerseniz oraya gidebilir. Ve biz. Bizim sayımızın yani bu hareketimizde bizimle etkin olarak mücadele vereceklerin sayısının iyi bir tanıtım sonucu bir milyonu aşabileceğine inanıyorum.

İlk acil hareketlerdeki tanıtım birimlerine yardımcı olarak bütün üyeler tanıtıma özel çaba harcayacaklar. kelimeler normalde zaten bütün üyeler tarafından kullanılacak ve tanıtımı sağlanacak ama ikinci dönem yani sakin ve emin adımlarımızı attığımız dönemde herkes bir tanıtım birimi gibi çalışacak.

3-) Şirketleşme dönemi:) Ben bu dönemi böyle tabir ediyorum çünkü aklımdakiler gerçekten çok büyük ve ihtiyacımız olan desteği bulursak önümüzde kimse duramaz.

Bütün kelimeler toparlanıp yerlerine en uygun Türkçe yorumları konulduktan ve halkın dilinde de yer tutmaya başladıktan sonra (Terim anlamlar yer tutmuş olmasa da bu adımı gerçekleştirmeliyiz. Halkı etkilersek gerisi kolay. Değiştirilebilir) T.D.K’nın da desteğini alarak bir ‘’Türkçe Sözlük’’ bastırmalıyız. Bu sözlük maliyetinden birazcık fazlaya satılmalı. (Maliyetinden birazcık yüksek fiyata diyorum çünkü nitelikli ve iyi görünümlü bir sözlük bastırmamız gerektiğini düşünüyorum ve kaça mal olacağını bilmiyorum. İşte bu yüzden eğer piyasadaki sözlüklerden çok çok ucuz olursa halk tutmayabilir. Bilirsiniz bizim halkımız bir şeyin fiyatı fazlaysa daha iyi olduğunu düşünüyor.) Bu sözlük her eve girmeli. Gerekirse yüz bin imza toplanıp M.E.B’e başvurmalı ve bu sözlüğü her ilkokul çocuğuna aldırmalı.

(Bildiğiniz gibi elektronik imza yasalaşıyor. İmza toplamak tahmin ettiğimiz kadar güç olmaz. Ayrıca bu kadar imza toplayınca kanun çıkartabilir miyiz bilmiyorum ama dediğim gibi bu sözlük Türkiye’deki her eve girmeli.)

4) a) Sevilen sanatçılara tamamen Türkçe sözlü şarkılar yazdırmalı ve bunları herkesin dinlemesini sağlamalıyız. Misal: Sezen AKSU, Kayahan, Tarkan, Hande YENER, Ceza gibi…(gençlik son dönemde rap (rep) müziğe ilgi duymaya başladı ve Ceza şarkılarında çok fazla kelime kullanıyor. Eğer hepsi bizim türettiğimiz Türkçe kelimeler olursa özenti gençliğimizi kendi safımıza çekmiş olacağız.) Bu insanların şarkıları herkesin diline dolanıyor. Eğer yeni türettiğimiz kelimelerle güzel şarkılar yapılabilirse kelimelerimizin yayılması daha kolaylaşır.

b) Senaryolar hazırlanmalı filmler ve diziler (özellikle sevilen sanatçılardan oluşan kadrolara güldürü dizileri yaptırılırsa işimiz çok kolaylaşır) çektirilmeli yada çekilecek olan filmlerin senaryoları düzeltilip kelimeleri tamamen* Türkçeleştirilmeli. Böyle bir akım başlatırsak çığ misali insanlar beşer onar savaşımıza katılacaktır. Anadilini konuşma ve dediklerini anlamanın verdiği haz insanları bu yolda büyük işler yapmaya zorlayacaktır.

5) Yabancı isimli meşhur Türk markalarının adlarını değiştirip tamamen Türkçe isimler kullanmaları için aylarca belki yıllarca bu şirketlere baskı yapılmalı. Bu şirketlerin piyasaya sürdükleri ürünlerin isimlerinin, ürün çeşitlerinin yani her şeylerinin tamamen Türkçe olmasını sağlamalıyız. Şirketler mektup yağmuruna tutulmalıdır. Böyle bir (1 milyon belki daha fazla, neferlerimizin sayısı kaç olmuşsa artık) müşteri kitlesinin isteğini hiçbir şirket geri çeviremez. (Rodi, Collezione, Mavi Jeans, Seven Hill gibi...)

6) Bu ve bunun gibi kitlelere hitap eden hareketlerle yüce hedefimize koşar adımlarla ilerleyebileceğimizi düşünüyorum. Eğer tek başımıza büyük bir kitleyi temsil eder hale gelebilirsek durdurulamayız.

a) Büyük sitelerle kardeş site olunmalı. Onları da amacımıza ulaşmak için kendi saflarımıza çekmeliyiz. Misal: www.itiraf.com’u duymuşsunuzdur. Ziyaretçisi ve etkileme gücü o kadar büyük ki böyle bir sitede sadece Türkçe konuşulursa ve her gün yeni türettiğimiz kelimelerden oluşan bir tane itiraf yayınlatabilirsek amacımıza bu sefer uçar adımlarla ilerlemeye başlarız. Dediğim gibi büyük bir güç olursak ve büyük bir kitleyi temsil eder hale gelirsek herkes bizim yanımızda yer almak isteyecektir ve tekliflerimiz olumsuz cevaplar almayacaktır. Ama işin püf noktası; herkesin düzenli bir şekilde hareket etmesi ve çok önemli bir topluluğun üyesi olduğunun bilincinde olması gerekiyor.

b) Devlet bakanlıklarına tasarılar hazırlanıp gönderilmeli. Misal: Yabancı isimli işyerlerinin yasaklanması (Tabi isimler bizim sözlüğümüze göre denetlenecek:))

Sadece uluslar arası çalışan şirketlere iyi bir vergiyle izin verilmesi.

7) Hareketler bu şekilde devam etmeli. Güzel Türkçe’mizi tekrar milletimizin diline yerleştirdikten sonra koruyup geliştirmeye devam etmeliyiz. Şu saatten sonra durmak yok. Ömrümüzün son saniyesine kadar sürecek ve bizden sonrakilere miras bırakacağımız (aslında bize verilen ödevi yerine getirmediğimiz için bunlar başımıza geldi. Ama ne yaparsınız başa gelen çekilir) bir amacımız var artık. Hareketimizi başarıyla ikinci kademesine ( B-Sağlam Temelli Adımlar) ulaştırabilirsek geliştirme görevimizin yanına bir de geliştirdiklerimizi koruma çabası eklenecek. Hedefimizde en üst seviyeye ulaştıktan sonra (belki 10 yıl sonra) Arapça ve Farsça kelimelere mantıklı Türkçe karşılıklar türetmeliyiz. Çok düzenli ve kademeli olarak da Arapça ve Farsça kelimelerin kullanımını kısıtlamalıyız. Hakkari’den Edirne’ye Trabzon’dan İzmir’e İstanbul’dan Ankara’ya güzel Türkiye’min her karışında güzel Türkçe’m konuşulmalı. Gazamız mübarek olsun.

Serhan DEMİRTEPE

En son Serhan DEMİRTEPE tarafından Çrş Mar16, 2005 15:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Serhan,

Bu düşünce, cesaret ve atılımından dolayı seni binlerce kez kutluyorum.

Bir konuda yanlış anlaşılma olmasın. Konu ile ilgili onaylama adına bir şey söz konusu değil. Üstelik tek başıma böyle bir kararı vermem de olanaksız. Burada şu ana kadar hep bireysel birikimlerimizle, çabalarımızla varlığımızı sürdürmeye çalıştığımız bir gerçektir. Böylesi kapsamlı ve bağlayıcı bir işe kalkışmak için çok iyi düşünmek gerekir. Aslında bu gibi projeler için dost sitelerden www.sinanoğlu.net tam yeri. Katılımcı sayısı, iş bölümü ve Türkiye çapındaki temsilcilikleriyle tam dediklerinle örtüşen bir yer.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Bakalım katılımcı dostların düşünceleri ne doğrultuda olacak.

Saygılarımla

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Kusura bakma Tahsin ağabey. Ben onay derken fikrimi beğendiğini anlatmak istedim. Not olarak yazmışsın ya 2. mektubunu da gönder diye. Ben de o yüzden ''Tahsin ağabeyin de onayını alarak'' dedim. Yoksa tabi ki birlikte hareket edeceğiz. Yanlış anlaşılmak istemem.
Türk Dili Ordusuna Bir Nefer Daha!
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2