Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
ama, fakat, lakin, çünkü...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,

Uzun zamandır aklıma takılan bir durumda, sizden yardım bekliyorum.

Tümcelerimi yazarken "ama, fakat, çünkü" vb. bağlaçlardan önce, "noktalı virgül" kullanıyorum. Bu bağlaçlardan sonra gelecek tümce, kendisinden önce gelen tümceyi açıklayıcı nitelikte olduğu için, noktalı virgül kullanmayı tercih ediyorum; fakat çoğu yerde kullanılmadığını görüyorum.

Türk Dil Kurumu'nun Yazım Kılavuzu'nda, "Noktalı Virgül" başlığında bundan bahsedilmemiş.

Bu durumun doğrusu nedir acaba?

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Neyi düzgün yapıyoruz ki? Yazdığınız doğrudur. Herhangi bir yanlışlık yoktur. Acizane fikrim budur. Smile
Kullanıcı kimliğini gösterAyşegül Aygök tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir arkadaşım, bu kuralın kaldırıldığını söyledi. Böyle bir şey var mı acaba?

Kulanıyorum ben çünkü bunu. Yanlış mı yapıyorum yoksa?

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
TDK'nin bundan bahsetmemesi demek bu kullanımın artık kalktığının delilidir. Yani bu tür bağlaçlardan sonra kullanılan noktalı virgü, artık kullanılmayacaktır. TDK bu noktayı atlamadı. Sadece bu kullanım artık kalktı.
Kullanıcı kimliğini gösterŞikayetname tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Aslında bana kalırsa da bunun kaldırılması son derece mantıklı. Bu bağlaçlar, adı üstünde, zaten bir bağlaç olduklarından ayrıca bir işaretle bağlamaya gerek yoktur.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
ama, fakat, lakin, çünkü...
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2