Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
TELSİM'e KINAMA (Ses TO Ses)
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Telsim reklamlarında kulaklarımızı tırmalayan bu ilginç söyleyişi (SES TO SES) kınıyor TELSİM kullanıcılarının bunu kınamalarını öneriyorum. Belirleyeceğimiz bir tarihte tüm TELSİM hizmeti kullanıcılarının belirli bir süre 1-2 bilemediniz yarım saatliğine de olsa telefonlarını devreden çıkarmalarını, kullanmamalarını öneriyorum. Bunu çeveremizdekilere de duyurarak büyük bir katılımcı kitlesi oluşturmaya çalışmalıyız.

Belirleyeceğimiz gün ve süreyi TELSİM yetkililerine bildirmemiz gerekecek.

Görüşlerinizi bekliyorum.

En son Tahsin MELAN tarafından Cum Hzr09, 2006 18:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Sadece Telsim'in bu uygulamasının yanında bir diğer cep telefonu operatörü olan Turkcell'in zaten ilk önce adından kaybettiği yeni çıkardığı bir Türk yazılımana messenger adını vermesini de eleştiriyorum, yeni çıkan her yeni Türk malına bu tür ecnebi isimlerin takılması ve hiç kimsenin kılını bile kıpırdatmaması da ayrı bir konu. Bu konularda uyaracağımız kurumlardan hizmet alan vatandaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Yalnyzca "SesToSes" mi? Telsim'in gerek a? sayfasynda gerek saty? noktalarynda (kendi deyimleriyle "CepShop") buna benzer birçok söz var. Gözüme ili?enleri a?a?yya yazdym. Ama önce yasal uyaryyy belirtmem gerekiyor:

DYKKAT! 16 YA?INDAN KÜÇÜKLER OKUYAMAZ.
DYKKAT! A?IRI ORANDA ÖZENTY VE A?A?ILIK TAKINTISI YÇERYR.
DYKKAT! ANA DYLYNE KAR?I DUYULAN SEVGYSYZLYK ORANI ÇOK YÜKSEKTYR. OKULLARDAN EN AZ 1500 M. ÖTEDE OKUNABYLYR.
DYKKAT! ÖFKEYE YOL AÇABYLYR.
DYKKAT! TÜRKÇEYE GÖNÜL VERMY? KY?YLERYN YAVA? YAVA? OKUMASI DOKTORLAR TARAFINDAN ÖNERYLMEKTEDYR.
DYKKAT! OLASI ÖFKELENMELER SONUCUNDA MEYDANA GELECEK ZARARLARDAN SORUMLU DE?YLYZ.

Y?TE TELSYM'YN TÜRKÇEYY DARA?ACINDA SALLANDIRAN SÖZLERYNDEN BYR DEMET:

CepMesaj-Text
CepMesaj-Box
CepYmaj-Box
CepMelodi-Poly
CepMail
CepPeter
CepRing
CepChat
CepGame
CepWap
CepTour
CepYnfo
CepClipClir
CepChange
CepClose
CepFax
CepData
CepRoam
CepFerans
CepMatik
CepLoad

...

Yüzünüzdeki ?a?kynly?y ve kyzgynly?y görebiliyorum. Beyninizde kopan fyrtynayy da iyi biliyorum. Gözünüzü kapatyn ve içinizden 10'a kadar sayyn. Her seferinde kendi kendinize "Öfkemi yenece?im." deyin. Ben böyle kendime geldim.

Bunu 16 ya?yndan küçüklere okutmayyn. Çünkü, onlaryn ruhsal geli?imlerini olumsuz yönde etkileyecek ögelerle doludur. Yüksek oranda özenti ve a?a?ylyk takyntysy içerir. Bana kalyrsa 16 ya?yndan büyüklere de göstermeyin. Ynandyrabilirseniz, insanlara bunun bir korku filminden alyndy?yny söyleyin.
...

Gösteri? için kendi ana diline ihanet eden Telsim yetkilileri! Bir ürünün ady yabancy olunca daha çok sataca?y, daha gösteri?li olaca?y yönündeki bo? inancynyzdan, takyntynyzdan kurtulun.

"Yabancy bir ad takalym, ?öyle havaly bir ?eyler olsun. Paraya 'para' demeyelim." türündeki saty? ve pazarlama yöntemlerinin artyk tutmady?yny, bizim gibi ana diline sahip çykan ki?ilerin ve olu?umlaryn her geçen gün artty?yny aklynyzdan çykarmayyn. "Yabancy sözlerle mü?terileri avlayalym." derken bizim gibi duyarly ve uyanyk ki?ileri çoktan kaybetti?inizi de unutmayyn.

Özenti hastaly?y ki?i ve kurum dinlemez. Herkesi pençesine alyverir. Size ilaç olmasy için bir reçete yazyyorum: http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=100 ba?lantysyny izleyip buradaki yazyyy okuyun ve uyanyn derin uykunuzdan.

Uyanyn kara bulutlarla örtülü bir gökyüzünden Türkçenin parlak ve aydynlyk ?afa?yna. Sonra, Türkçenin güzelliklerini hep birlikte tadalym.

Ozan AYDIN

En son Ozan Aydin tarafından Sal Mar29, 2005 22:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu ilginç ve inanylmaz geli?ime duyarsyz kalmanyn en az onlar kadar suç i?lemeye e? de?erde oldu?una inanyyorum. Tahsin Beyin dedi?i gibi bir tarih belirleyip bu konuda giri?imde bulunma fikrine katylyyorum.

Typky TDK'nin geri adym atmasynda ya?ananlar gibi eminim burada da bir ses gelecektir. Gelmezse bile en azyndan sesimizi duyurmu? oluruz. Bu rahatsyzly?ymyzy duyurmanyn da bir anlamy olmaly.

Saygylarymla

Örne?in ben bir tarih önermek istiyorum. 10 Nisan demek geldi içmden. Çevremize bunu duyuralym. Ne dersiniz?

Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bence tarihi birazcyk daha uzatalym. Mesela nisan ayynyn sonu gibi olsun. Çünkü Türkçe Sevdalylary'nda bugün anasayfayy de?i?tirdim. Ve bu haberi ana ba?lyk yaptym. Bu haber biraz duyulsun. Önce telsimin yaptyklaryna dikkat çekelim. Ardynda da tepkimizi gösterece?imiz günü belirleriz. Ne dersiniz olur mu?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu konuda birçok ?irketin reklamynda sorun var. turksel telsim bunlaryn en göz önünde olanlary. ama telsimin servislerinin adyny nasyl de?i?tirece?ini dü?ünemiyorum. bu konuda fikriniz nedir?

bu adamlary eposta bombardymanyna tutmak gerekir bence.
Kullanıcı kimliğini göstermuziksever tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 5
Alıntıyla Cevap Gönder
Telsime erişmek aşağıdaki yollardan olabilir:

telefon ile ulaşmak için
444 0 542 - Türkiye'nin her yerinden ve cep telefonunuzdan herhangi bir alan kodu çevirmeden arayabilirsiniz.
faks ile ulaşmak için
Faks Numaramız: 0212 448 75 85
mektup ile ulaşmak için
TELSİM Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. RUMELİ PLAZA Mehmet Akif Mh. İnönü Cad. Star Sk. No:2 34540 İkitelli / İSTANBUL
Kullanıcı kimliğini göstermuziksever tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence Telsim hakkynda bütün söylenenler çok do?ru ama sadece bununla kalynmamaly çünkü hayatymyzda o kadar yabancy kelime var ki!!!! Ben bu durumdan en çok rahatsyz olanlardanym. Belki biz dilimizi düzeltip yeni nesile do?ru ve daha güzel olarak byrakabiliriz ne dersiniz? Ben Türkçe ö?retmenli?inde okuyorum ve ileride okutaca?ym çocuklaryn da bizim ya?ady?ymyz sykyntylary ya?amasyny istemiyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterilknur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 18
Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlarım bu fikir sayfasında ilk kez yazıyorum.

Telsim ve Turkcell için söylenenlere fazla bir şey ekleyemeyeceğim. Birisi ismini Türkçeleştirmiş içeriğini türkilizceleştirmiş diğeri adını türkilizceleştirmiş içeriğini (biraz) Türkçeleştirmiş. İkisininki de "bu perhiz bu ne lahana turşusu" dedirtecek cinsten. Turkcell derken Tüksel okuyoruz ama Türk değil Turk yazılmış.

Derim ki faaliyet alanımızı genişletelim ve diğer Gezgin işlemcisine de(mobil operator) aynı tepkiyi gösterelim. Ayrıca bu etkinliğin zamanını "gençyazılım" kardeşimin dediği gibi nisanın sonuna uzatalım derim. Başka iletişim sayfalarında da duyuralım.

Sağlıcakla ve esen kalın.
Kullanıcı kimliğini gösterLEVENT tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Levent abi aramıza hoş geldin. Seni burada görmek çok güzel.

Ayrıca bayrak için yazmış olduğun yazın da bir harika. Eline, koluna sağlık.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Böyle bir ortamı ziyaretime sebep olduğun için teşekkürler Kardeş. Hoşbulduk. Bu iletişim ağınıda hoş buldum. Allah hepinizden razı olsun. Elimden geldiğince naçizane bir şeyler ekleyeceğim...
Bu arada kınama etkinliği için zaman konusunda anlaşalım diyorum.

Saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterLEVENT tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
İyi akşamlar arkadaşlar.
Telsim'in bu anlamsız ve sadece komik diyebileceğim yaklaşımına elbette bütün dil muhafızları gibi bende karşı duruyorum. Burası Türkiye ve dili de Türkçe. Konuşan durur konuşmak istemeyen defolur gider. saygılarımla

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
TüBiTAK'nun bir yan kuruluşu; açık kaynak kodlu işletim dizelgesi linux'un türevini oluşturdu.Uludağ projesi adıyla dağıtılan bu "yerli","ulusal" linux dağıtımının adı:PARDUS ... ....bu adın kökeni Anadolu aslanının "bilimsel" adı" imiş..TÜBITAK!nunda telsimden farkı kalmamış.Bilgilerinize.
Kullanıcı kimliğini gösterNejat Akkoç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar bence bunları kınamalıyız

ama ne vakit gun gecmiyor ki

başkaları da olmasın Rolling Eyes

Turkcell ....

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlar ben tanydy?ym bir kaç site için bu duyuruyu yaptym. Yazdyklarym a?a?ydadyr.(Belki duyurulary görenler aynen okuyacaktyr. Sadece birlik için böyle bir?ey yaptym)

Merhaba Gönülda?lar

Biliyorsunuz ki bu u?urda yanlyz de?iliz.
Telsim gibi(?uan hükümetin elinde) gezgin(mobil) i?lemcisi Türkçemiz' i katletmek için elinden geleni yapmaktadyr.Tabii di?er i?emciler için de geçerli. Ba?ka bir forumda bu i?lemciyi kynamak için bir kampanya ba?latyldy. Ylgili a? :
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=215
Sizlerinde buna katylmanyzy istiyoruz. Birlikten kuvvet do?ar. Sadece bu ayyn(Nisan) sonuna do?ru bir gün belirleyip o gün bu i?lemciye ait telefon hatlary kapaly tutulacak. E?er gerekirse kapaly tutma süresi uzun tutulabilir. Böylelikle toplu bir kynamaya maruz kalacaklar. Umudumuz o ki yaptyklary terbiyesizlikten ötürü Türk Milleti' nden özür diler ve hatalaryndan geri dönerler. Lütfen bunu ba?ly bulundu?umuz ana sayfamyzda da duyuralym...

Bu yazy ba?ka ileti?im a?larynda da yayynlanacaktyr.

Saygylarymla
TELSİM'e KINAMA (Ses TO Ses)
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 6 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2