Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Tevfik Fikret'in Soyağacı
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 124
Alıntıyla Cevap Gönder
Tevfik Fikret benim hakkında olumlu düşünmediğim bir şairdir. Yalnız bu konuda Atatürk'ün kendisinden etkilendiği (şiirinden) yönünde de bilgim olduğu için fazlaca bir şeyde yazmak istemiyorum. Eğer Atatürk ondan etlikendiyse mutlaka benim vakıf olmadığım bir özelliği vardır. Tevfik Fikret'in soykütüğünü ekleyen Metin bey ve diğer üye arkadaşlardan Tevfik Fikret hakkında paylaşım bekliyorum.

Bildiriler: 304
Alıntıyla Cevap Gönder
Faruk bey ben Çankyrylyyym. Çankyry ara?tyrmacysy olarak memleketimi ilgilendiren her belgeyi topluyorum. Bu belgeyi Orhan Karaveli'nin TEVFYK FYKRET VE HALUK gerçe?i adly kitabyndan taradym. Görüldü?ü gibi Tevfik Fikret baba tarafyndan Çankyryly'dyr.

Dü?üncem beni ba?lar ama yazmaktan da hiç çekinmem.Sultan 2. Abdülhamid`in Do?u`da Hamidiye Alaylary `ny kurarak 1892-1898 yyllary arasynda Do?u Anadolu `yu kasyp kavuran Ermeni komitacylary bozguna u?ratmasy, Ermenileri ve yanda?laryny çok kyzdyrdy . Ermeni teröristler, 5 Temmuz 1905 Cuma günü Sultan Abdülhamid Han `a suikast düzenlediler. 23 ki?inin öldü?ü olaydan, Sultan sa? kurtulunca, Tevfik Fikret ?u dizeleri yazmy?ty: `Ey ?anly avcy , damyny bihude kurmadyn! Attyn ... Fakat yazyk ki, yazyklar ki vuramadyn!`
Ermeni teröriste övgüler düzen bir insana olumlu bakabilmem mümkün mü? Öte yandan Han-y ya?ma [ya?ma sofrasy] ?iiri de çok ho?uma gider...

Kullanıcı kimliğini gösterMetin YILMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Tevfik Fikret'in Soyağacı
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2