Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
KINAMALAR
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Mizah Basis eğitimi itina ile verilir... diye ana sayfada başlık açan xxxxxx internet bağlantısının yetkililerini kınıyorum. Bunun komik veya etkileyiciliğini kabullenemiyorum. Aynı yerde buna benzer pek çok kullanım var. Yöneticilerini ve bu tür kullanımı alışkanlık haline getirenleri kınıyorum.

Saygılarımla

NOT:Bağlantı adını vermek istemiyorum. Meraktan bile olsa böylesi ağları ziyaret etmemenin gerekliliğine inanıyorum. Kimse ilgilenmezse sanırım yayını durdururlar.
Kullanıcı kimliğini gösterGülnur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 28
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
Bence bu tip şirketlere karşı tavırlar alınmalı tabiki yapıcı tavırlar, yıkıcı değil.Bu konu site sorumlusuna söylenerek karşı şirketin uyarılması sağlanılabilir. Sanırım bu mantıklı. Beliki bahsi olan kurum da yaptığı hatadan haberdar değildir.

Saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterHasan AYDIN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
KINAMALI KIYMALI PYDE

Her sene yaz tatilinde Türkiye'ye gidi?imde hasretle ilk i?im yyllardyr tanydy?ym pidecime gitmek olur. Bu sene yine öyle oldu. Oturdum sipari?imi verdim. Bekliyorum. Bu arada etrafy seyrediyorum. Yoldan gelip-geçenler. Herkesin Türkçe konu?tu?u bir ortam. Gürültüsü bile bir özlem. O da ne? Tabela de?i?mi?. Yngilizce bir isim. Dü?ünebiliyor musunuz? Kyrk yyldyr Kebap 49 ady altynda hizmet veren yer adyny de?i?tirmi?. Kalkyp patronu aradym. Ça?yrdylar. "Bu nedir, ne demektir ?" diye sordum. Ekmek teknesine ad olarak seçti?i sözcü?ün anlamyny bile bilmiyor. "Havaly olsun diye adyny böyle koyduk." Demez mi?

"Pide kalsyn, istemiyorum. Bana müsaade, gidiyorum." dedim. Büyük bir ?a?kynlyk içine dü?tü. Beni yyllardyr tanyyordu. Pide özlemimi de biliyordu. Oysa bir senedir burnumda tüten pideyi yemeden gidiyordum. Buna inanamyyordu. Arkamdan "Ama neden, ne kusurumuz oldu?" diyebildi.

Tabelayy gösterdim. "Ben Türkiye'de böyle bir tabela altynda oturup pide yemeyi içime sindiremiyorum." dedim ve çyktym.

Yki hafta sonra tesadüfen oradan geçiyordum bir de ne göreyim! Tabela de?i?mi?. Eski tabela yerinde. Hemen gidip kendisini kutladym. Gururla beni misafir etti. Sindire sindire afiyetle pidemi yedim. Yapty?y i?in do?rulu?undan gurur duyan bir havasy vardy.

Ke?ke herkes bu gibi ele?tirilere açyk olsa. Gözlerimiz Türkçe sözcüklerle süslü tabelalary okusa.

Kynanacak ki?ileri kynayalym.
Kullanıcı kimliğini gösterTahMel tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 28
Alıntıyla Cevap Gönder
Şİmdi iki maddelik bir yazım olacak burada Smile .

1) Bizi niye götürmediniz pideciye Very Happy

2) Canım pide istedi Very Happy

Tabi şaka bir tarafa, gerçekten takdir edilecek bir davranış pidecinin yaptığı. Hatasını kabul etmek yada eleştiriye açık olmak şuan günümüzde pek fazla bulunmayan bir büyüklük haline geldi. Tabi hocam sizide kutlamak gerek bu davranışınız için.
Kullanıcı kimliğini gösterHasan AYDIN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 15
Alıntıyla Cevap Gönder
hocam yaptığınız çok iyi bişey
siznkinden iyisi ise karşınızdakinin eleştiriden sonra tabelasını değiştirmesi
Kullanıcı kimliğini göstererpay tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet bizler kendi değerlerimize sahip çıkmazsak kim çıkacak. Gerçekten etkileyici bir anı. İki tarafıda tebrik etmek lazım.
Kullanıcı kimliğini göstercebrail tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Geçen gün Dream TV'de bir izlence (program) vardy. Ady, YÜXEXES.

Yozla?ma, kirlenme, dili yanly? kullanma, bilinçsizlik, özensizlik, yabancy dil özentisi...hepsi bir anda anlamyny yitirdi. Hangi sözcük, hangi söz, hangi cümle anlatabilir ki bu durumu?

Ata'nyn sözleri kula?ymyzda çynlyyor ve bu garip olay için en güzel tanymlama oluyor : "...gaflet, dalalet ve hatta hyyanet içinde bulunabilirler."

Yüxexes'ten kula?ynyz patlasyn Dreamciler! Dreamsiz kalyn!

Q, W, X harflerinin tarty?yldy?y günlerde ya?anan bu olayy iyi de?erlendirmek, derinlemesine çözümlemek, ilerisi için tahmin yürütmek ve önlemler almak gerekiyor. Q,W,X harfleri abecemize girmeden buna benzer olaylar ya?anyyorsa, ya girdikten sonra neler olur, dü?ünebiliyor musunuz? O zaman bizim bu tepkilerimizin hiçbir anlamy kalmayacak. Çünkü, Dream TV ve saz arkada?lary "Abecede bu harfler var, biz de kullanyyoruz. Ne olmu? yani?" diye yanyt verecekler.

O zaman ne diyece?iz sevgili Türkçe severler?

Alıntıyla Cevap Gönder
DREAM TV'den YEPYENY "YN - DREAM"LER

GERÇEK TV Haber Merkezi’nin hazyrlady?y haberleri sunuyoruz:

“'DREAM TV'de YAPILAN ‘YN – DREAM’LERYN SONU GELMYYOR!"

DREAM TV, özenti ruhlu bilinçsizlerin de deste?iyle Türkçenin kuyusunu kazmaya devam ediyor sevgili izleyiciler. Sözde, Türkçe yayyn yapan kanal, çeli?kiler yuma?yna dönmü? durumda!

Yzlence (program) adlarynda “happy hours, weekend…” gibi yabancy adlar kullanmayy “özel bir zevk ve uzmanlyk alany” konumuna getirmi? olan DREAMciler, gerçeklerle “dream”leri birbirine kary?tyrmakta ysrar ediyorlar.

Yabancy ad kullanmayy “cool” olmak sanan bu müzik kanalynyn garip yapymcylary / sunuculary kendilerini a?my? görünüyorlar. Geçenlerde bir izlencelerine “YÜXEXES” adyny takan DREAMcilerin, GORA gezegeninden geldi?i yönündeki söylentilerin ardy arkasy kesilmiyor.

Strateji uzmanlarynyn ve ruhbilimcilerin yorumlaryna göre, bir ulusun hiçbir bireyi göstere göstere kendi öz dilinin katili olamazmy?. Bu bilgilere göre yorum yapan kimi uzmanlar, DREAMcilerin, GORA’dan geldiklerini ve ülkemizi ele geçirmek için i?e, Türkçeyi parça parça etmekten ba?ladyklaryny belirtiliyorlar.

?imdi de asyl haberimizi veriyoruz sevgili izleyiciler :
DREAMcilerin, Türkçeyi yok etme giri?imlerine ne yazyk ki bir yenisi daha eklendi. “YÜXEXES” adyny bulan üstün(!) zeka, moda ve giyim ile ilgili bir izlenceye de “YN – DREAM” adyny takty.

Daha önce, “EVY BABY” ve “EVY LADY” adlaryny bulan EVYAP yetkilileri, “Açykçasy, bu ‘YN – DREAM’ adyny çok kyskandyk. Biz bile daha iyisini yapamazdyk. Ne yazyk ki, toplumdaki popülerli?imizi hüüüüüplettiler.” diye konu?tu. Muhabirimizin, bir EVYAP yetkilisine yöneltti?i, “Peki ?imdi ne yapmayy dü?ünüyorsunuz?” sorusuna ise yetkili ki?i, “Popülaritemizi tekrar kazanmak için ürünlerimizde in – dreamler uygulayaca?yz.” yanytyny verdi.

Haberleri sunduk. GERÇEK TV’nin gösterdi?i gerçeklerden ayrylyp DREAMlere inanmayyn sevgili izleyiciler! Esen kalyn.
...

De?erli Türkçe severler,
“Güleriz a?lanacak halimize.” sözü de?i?ti ve “Güleriz a?lanacak hallerine.” biçimine dönü?tü. Çünkü, Dream TV’de son birkaç haftadyr gördüklerim kar?ysynda elimde olmadan gülüyorum artyk. Evet, bu kanaldaki bir izlencenin adyny “YN – DREAM” koymu?lar. Yzlemeye ancak yarym dakika katlanabildi?im bu izlencenin içeri?ini tam anlayamasam da izlencenin adyndan yola çykarak tahmin yürüttüm. (Zaten be? dakikadan fazla izleyemiyorum, çünkü, kanaldakilerin konu?malary kar?ysynda bazen midem dayanmyyor.)

Anlayabildi?im kadaryyla, bu, giyimle ilgili dükkanlarda yapylan bir izlenceydi. “Yndirimli” ürünleri tanytalym derken “Türkçeye saygy” konusunda da epey bir indirim yapmy?lar anla?ylan.

Hey gidi “sale” hey! Tahtyny devirdiler en sonunda. Seni bile arayaca?ymyz günler varmy?. Artyk yeni “trend”, “in-dream”
…

“DREAM EDYLEMEYECEK YÜXELTYMLER”
“AKILLARA ZYYAN YÜXEK YN – DREAMLER”

Yozla?mada, kirlenmede, rezillikte, çirkinlikte …YÜXELTYM ;
Türkçeyi koruma, yüceltme ve do?ru kullanma konusunda YN – DREAM!
Özüne yabancyla?mada / yabancyla?tyrmada, yoldan çykmada, ?a?kynlykta… YÜXELTYM;
Türkçeyi sevme, gelecek ku?aklara byrakma ülküsüne sahip olma konusunda YN – DREAM!
Türkçeyi göstere göstere katletmede, Türkçe sözcüklerin mezaryny kazmada…YÜXELTYM;
Türkçenin zengin ve yetkin sözcük hazinesinden yararlanma konusunda YN – DREAM!
Özenti sapkynly?ynyn bayra?yny göklere YÜXELTYM;
Ses bayra?ymyz Türkçeyi ayaklar altyna YN – DREAM!
…

Türkçenin ya?atylmasy konusunda bütçeyi a?an “in-dream”ler uygulayan, yozla?tyrma konusunda son derece cömert davranan, derin “dream”lere dalmy? bu TV’yi uyarmak ve uyandyrmak gerekiyor. Yoksa, Türkçenin kirlenmesinde “yüxeltim”; güzel kullanylmasynda ise “in – dream” uygulayan bu TV, Türkçeyi koruma konusunda bütçede bize açyk verdirecek.

Haydi o zaman i? ba?yna! Ula?abildi?imiz her yere (e-ileti, telefon, belgeç…) tepkimizi iletelim.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu anlattyklarynyza inanamyyorum. Ynanmak da istemiyorum. Aymazly?yn bu denlisi, akyl almaz bir bir durum. Vahim, hem de çok vahim bir durum. Bu mu Atatürk gençli?i, Atatürk milliyetçili?i, vatan millet sevdasy? Burakyn sevdayy, sevdalanmayy bari içinde ya?ady?ynyz ülkeye, birlikte ya?ady?ynyz (her ne kadar GORALI ! olsanyz da) ulusun diline saygyly olun. Kynamak sözcü?ünün yetersiz kaldy?y bir durum. Site kurallary gere?i edep ve ahlâk synyrlaryny zorlamadan SAYGILARIMI (!) sunuyorum sayyn Dream TV'ciler kabul buyurun. Her ne kadar sizin gibi LYRYX YAYIN yapamasak da konuklarymyza hele hele ulusumuza kar?y olan saygymyzy hiç mi hiç unutmayyz.

Ady geçen kanalyn site adresi " http://www.dreamtv.com.tr/ " . Ama sanyrym çok sabyrly olmanyz gerekecek. Teknik olarak açylmasy epey geç oluyor. Aslynda bir bakyma iyi. Hiç olmazsa konuklar vaz geçip terkederler. Ke?ke ayny uygulama TV kanalynyn açyly?ynda da olsa.

Bu sayfada en altta "Bize Ula?yn" dü?mesi var. Ama bu da sanyrym çaly?myyor. Her halde yanly? yazylmy?. "Bize Ula?amayyn" olacakmy?. E?er ula?mamyzy istemiyorlarsa ba?ka ne söyleyebilirim ki?

Son çare olarak "Sunucular" bölümünden bir sunucuya ula?ma olana?y yakaladym. Duygu Özçelik (Kendisi POPCORN'mu? Crying or Very sad duygu.ozcelik@dreamtv.com.tr ) ve alttaki mektubumu gönderdim.

Bu konuda duyarly olan sizlerin ne yapaca?ynyzy bilemem. Ama tek yol bunu buldum. ?ansymy denemek istedim. Umarym bir ses alyryz.

Saygylarymla

-----------------------------------------------------------------

Sayyn Özçelik bu bildiriyi aslynda do?rudan TV kanalynyza göndermek istedim ama ula?ma olana?y yok. Sizden rica ediyorum bu notumu onlara iletiniz. Sizin de bu konuda bir Türk genci olarak biraz dü?ünmenizi ve özen göstermenizi rica ediyorum.

Rahatsyz etti?im için özür dilerim.
-

----------------------------------------------------

DREAM TV yetkililerine

Dilimizi katledi?inizi kynyyor bu konuda daha duyarly olmanyzy öneriyorum.

Bir Türk kanaly olarak Türkçeyi böylesine katletmenize bir anlam veremiyorum.

Saygylarymla

NOT: Sanyrym a?a?yda yazanlara söyleyecek mantykly açyklamalarynyz vardyr.

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=186#186

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Saatlerdir dü?ünüyorum ama bu i?e akyl erdiremedim. Sad Bunlaryn amacy nedir. Bir bilen varsa desin. Söyleyecek çok ?ey var ama bu ortama yaky?maz. Evil or Very Mad Kurallary çi?nemeyelim diye çenemi tutmaya çaly?yyorum.

?????????
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bekir kardeş aynen sana katılıyorum. Söylenecek çok şey var ama, bu söyleyeceklerimiz ne bize, ne de bu yazışmalığa yakışmaz. Evil or Very Mad
Hiç biri tesadüf değil
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar,ben özellikle medyada yer alan bu "yozlaşmaların"tesadüf olmadığını düşünüyorum.Her şey sömürgeci zihniyetlerin birer meyvesi (planlarının birer parçası)ve ne yazık ki bu en çok medyayla yapılıyor.Çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı bilemiyorum.Artık çığırından çıkmış durumda yasa koyucuların bu konuya eğilmesi gerekiyor.İyi yarınlar dileği ile.
Kullanıcı kimliğini göstergülten tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Türkçeyi kirletmeyi özel bir u?ra? durumuna getiren DREAM TV, bir türlü bastyramady?y a?a?ylyk duygusunu gözler önüne sermeyi sürdürüyor.

Yabancy sözcük kullanma özentisi içinde olmaktan akyl almaz bir zevk duyan Dreamcilerin yeni marifeti(!) "DANS@" ( "Dans et" ).

"yüxexes, in-dream..." gibi saçma sapan bulu?lara imza atan Dreamciler, bu kez de DANS@ adynda bir izlence (program) hazyrlamy?lar. Aymazly?y i? edinen izlence yapymcylary, herkesi dans@meye ça?yryyor!

Eh, bize de sabr@mek dü?üyor. Bakalym ne zamana kadar?

Türkçemizi göstere göstere çi?neyen bu bilinçsiz kanala kar?y öyle bir tepki etkinli?i ba?latmalyyyz ki, "dream"lerinden uyanyp gerçeklerle tany?synlar.

Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Ozan Hocam, kesinlikle haklysynyz. Bu olaya acilen bir dur demek lazym. Fakat bu adamlar sanyrym bu i?i bilerek yapyyorlar. Ya bu i?te kasyt var ya da dü?ünemedi?im kadar aptal bu insanlar.

Ben bunun için bir çaly?ma yapaca?ym. Dü?ündü?üm ?ey ise, herkes 1 dakika içinde, hiç u?ra?madan bu insanlara e-mek yollayabilecekler. Böyle bir sayfa yapaca?ym. Ne dersiniz, sizce i?e yarar my?
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Selçuk Bey, önerdiğiniz şey kesinlikle çok işe yarar. Herkes birkaç ileti gönderse, bu ülkede duyarlı ve uyanık kişilerin azımsanamayacak sayıda olduğunu anlarlar. Tepkiler sonucunda yine bir şey değişmezse, bu kez ileti sayısını arttırırz. Türkçeden utanan bu aymazların ileti kutuları dolup taşsın.

Topluca yapılacak tepki etkinlikleri en etkili yöntemdir. Sayın üyelere sesleniyorum. Lütfen sessiz kalmayın, tepkinizi ilgili yerlere iletin. Herkes farklı farklı yazılar yazarsa daha iyi olur. Aynı yazının birçok kişi tarafından gönderilmesi çoğunlukla etkili olmuyor. Herkes farklı tepkiler dile getirmelidir.

Saygılar

Ozan AYDIN

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2