Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Kazaktaki yazı davalık oldu
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 25 Ekm 2007
Bildiriler: 124
Şehir: Kyrykkale
Alıntıyla Cevap Gönder
İngilizce ‘Şık p..enk’ yazılı kazak davalık oldu


ANTALYA'da bir mermer firmasında yöneticilik yapan 32 yaşındaki Mehmet Çobanoğlu, üzerinde ‘Şık p..enk’ anlamına gelen İngilizce ‘Mod pimp’ yazılı kazağı kendisine satan mağaza hakkında şikayetçi oldu. Kazaktaki yazıyı okuyan turistlerin alaylı bakışlarıyla karşı karşıya kaldığını, bazılarının ise ‘Elinde kadın var mı?’ diye sorduğunu belirten Çobanoğlu, “Onurum kırıldı” dedi.

Bir mermer firmasında yönetici olarak çalışan Mehmet Çobanoğlu, bir alışveriş mağazasından üzerinde İngilizce yazı bulunan kazak satın aldı. Birkaç gün sonra kazağı giyen Çobanoğlu, görenlerin tuhaf ve alaycı bakışlarına maruz kaldığını anlattı. Bazı turistlerin kendisine ‘Kadın var mı elinde’ diye takılması üzerine şaşkına dönen Çobanoğlu, kazağın üzerindeki İngilizce ‘mod pimp’ yazısının şık p..enk’ anlamına geldiğini öğrendi. Öfkeyle firmayı arayan Çobanoğlu, ‘Biz öyle bir mal satmadık’ yanıtını alınca aynı gün elindeki fatura ve yanında tanıklar ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu. Çobanoğlu, tüketici mahkemesine de başvurdu.

Çobanoğlu'nun avukatı Alper Savran, müvekkilinin bu olay nedeniyle arkadaşları arasında uzunca bir süre alay konusu olduğunu öne sürerek, “Müvekkilime ayıplı mal satıldı. Bunun cezası yasada açık. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” dedi.

Tüketiciyi Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Avukat Abdullah Özçulcu ise, “Bilinerek satılması halinde suç teşkil eder. Bilinmeden satılması durumunda yabancı dil olduğu için gizli ayıp teşkil eder. Bu nedenle ürünün yenisi veya bedel iadesi zorunludur. Satıcı, bilerek satmışsa manevi tazminat ödemeyle de mahkum olabilir” diye konuştu.

Mahir VARLI / ANTALYA, (DHA)

_________________
Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz!
Kullanıcı kimliğini gösterFaruk Namli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Kayıt: 29 Ekm 2004
Bildiriler: 1514
Şehir: Frankfurt
Alıntıyla Cevap Gönder
Daha beter ol... Alırken aklın nerdeydi efendi.? Ona buna özeneceğine adam gibi bir şey alıp giyseydin olmaz mıydı?

Yavuz hırsız misali... Şükret ki bununla kurtulmuşsun. Bence sen suçu kendinde ara ve bu utanma duygusuyla aldığın güzel dersi hiç unutma. Bir daha da bilmediğin keki yeme.

_________________
BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ DİLİMİZ İÇİN. tm
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
AYIPLI MAL HANGISI?
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 02 Şub 2008
Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
04.03.2008/ASTANA

ŞIK PEZEVENK YA DA AYIPLI MAL

Sn. Faruk Namli Antalya ilimizden güzel bir haber göndermiş bize. Bir vatandaşımız satın aldığı kazağın AYIPLI olduğu iddia ediyor.

Hani derler ya “nerem doğru ki?” Bu haberden neler üretilmez ki . Neresinden tutmak lazım bilemiyorum ama orta yerden yavaş yavaş başlıyalım.

1- EŞEĞİN YEMEDİĞİ OT BAŞINI AĞRITIRMIŞ
Gerçekten bu vatandaşımıza sormak lazım. Bu kazağı alırken kazak mı hoşuna gitti yoksa tezgahtar kız mı? Ya da soruyu başka türlü soralım:
- Be güzel kardeşim. Bu kazağı alırken neyi ile hava atmayı düşünüyordun. Kazağın deseni ile mi yoksa üzerinde yazan “gavurca” yazı ile mi ?

2- NEYİNİ BEĞENMEMİŞ?

Malum fıkra , mutlaka hepiniz biliyorsunuzdur ama gırgır olsun diye burada tekrarlıyalım. Dilimizde tüy bitmez ya.

Temel mahkemeye müracaat etmis, adını değiştirecek. Hakim bunca işin arasında bir de temel ile vakit kaybedeceği SIKINTISI ile Temel’e biraz da sitem ile
- Yahu kardeşim senin başka işin yok mu? Söyle bakalım neydi senin adın?
Diye sormuş. Temel’de
- Temel Pez…nk demiş.
Bu adı duyan hakim biraz önceki serzenişinden biraz da utanarak;
- Haklısın yahu gerçekten senin adını değiştirmemiz lazım. Söyle bakalım adının ne olmasını istiyorsun?
Diye sorar. Temel de;
- Habu Temel’dan biktum osandum. Herkesun agzunda bir temel. Temel asagi , Temel yokari. AHMET edecegum oni der.

Haberde tam olarak anlaşılmıyor. Acaba bu gösteriş meraklısı vatandaşımız birinci sözcükten mi, yoksa ikinci sözcükten mi şikayetçi. Yoksa kazağın ebatlarından mı?

3- BEKLENEN ETKİ SAĞLANAMADI MI YOKSA?

Haberde bazı şeyler tam da net olarak açıklanmamış. Belki de bu vatandaşımız reklam yapmak için bu kazağı aldı ama adi üzerinde; Kazak. Yani Antalya ilimizin Turistleri henüz daha akın akın gelmeye başlamadı. Yani mevsim kış. Sezon başlamamış. Elbette müşteri kıtlığı çekiyor olabilir. Belli ki bir iki kişi dışında pek ilgilenen olmamış. Yani yapılan reklam tam da beklenen etkiyi sağlayamamıs. Onun için de çamura yatıyor olmasın sakın? Dükkan sahibi de bu iddiada bulunmasın sakın.

Gerçi haberde bu vatandaşımızın arkadaşlarının kendisi ile alay ettikleri belirtilmiş ama neden alay ettikleri es geçilmiş. Bence alayın ana konusu kazak değil. Bu vatandaşımızın yanlış sezonda reklama başlamış olması.


4- AYIPLI MAL

Gerçi kazağı alan vatandaşımızın bir avukatı var. Satılan malın ayıplı olduğunu iddia ediyor. Ama ya dükkan sahibi de bir avukat tutar da bu tür AYIPLI VATANDAŞLARI kimin başımıza sardığı konusunda karşı bir dava açarsa acaba ne olur?

Bu yazıyı yazdığım klavye imkanlarımın kısıtlı olması nedeni ile yabancı bir ülkede yabancı bir alfabe ile yazıldığı için noktalama işaretlerinden dolayı lütfen özürlerimi bu seferlik kabul ediniz. Sizleri bir de ben sinirlendirmiyeyim diye kısa kesiyorum ama umarım devamını siz getirirsiniz.

Neşe ile kalınız

Ali ÇOMEZ

_________________
Ali ÇÖMEZ
Kullanıcı kimliğini gösterAli Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Kayıt: 21 Ksm 2007
Bildiriler: 99
Şehir: Ankara
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu habere katıla katıla güldüm. Üstelik haberin resmide vardı, o kazağı alan vatandaş birde poz vermiş kazakla. Türkçe'ye ihanetin küçük bir bedeli, bundan sonra yerli giyer!

_________________
O?uzsoylu, Kayyboylu Türkmenim.
Kullanıcı kimliğini gösterOğuzsoylu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Kazaktaki yazı davalık oldu
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

  
  
 Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2