Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
İşi Erbabına Yaptıracaksın... Yoksa...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 289
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar,

Beni son günlerde rahatsız eden bir konuyu getirmek istiyorum önünüze.

İşe, ‘metin’ denen şeyin ne olduğuna bir bakmakla başlayacağım. Sözlük anlamıyla ‘bir yazıyı biçim, anlatım ve noktalama özellikleriyle oluşturan sözcüklerin bütünü’ olsa da, kısacık bir metin bile bazen insanı deli etmeye yeter. Bunun için de, o metnin, ‘işinin ustası’ bir metin yazarının beyninden çıkmış olması gerekir.

Peki, ‘metin yazarı’ dediğimiz kimdir? O bir meslek erbabıdır. ‘Erbap’ deyince de, ‘bir işten anlayan, bir işi iyi yapan kişi’ anlaşılır. Metin yazarının işine gelince: onun işi ‘metin yazarlığı’dır. Bu metin yazarlığı işi, daha çok reklam ajanslarında yer bulan bir iş kolu olup, düşünceleri, duyguları, tasarımları sıraya koyarak onları açık, etkili bir biçimde anlatma işidir. Pek doğal olarak, her işte olduğu gibi, metin yazarlığı da bir bilgi birikimi, beceri, ustalık gerektirir; biraz önce de dediydim, ‘erbap olma’yı gerektirir. Yoksa, ortaya konan metin insanı deli etmeye yeter.

Örnek mi?

Alın size, adı lazım değil bir bankanın son günlerde ortalığa yayılan ve beni pek rahatsız eden bir ürün tanıtımı şeyindeki* laflar:

“Be..Da..Va! Uççuyos, gezziyos, yiyos, içiyos, adiyos / Be..Da..Va! yattıyos kalkıyos para vermiyos... adios / Be..Da..Va! Konuşuyos, gezziyos, yiyyos, içiyos, adios / Be..Da..Va! yattıyos kalkıyos para vermiyos... adios”

Yazımıyla, söylenişiyle işte böyle...

Neymiş?

Adı lazım değil, bilmem ne bankasının bedavaya çok acayip seyahat ettiren borçlanma kartıymış!...

*
En sonunda metin yazarlığını da benzettik ya, aşkolsun!

Bu durumda sorulacak soru şudur: Nasıl yani!?...

* http://www.adioscard.com/

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Nasıl yazıldığı konusunda bir fikrim yok. Sıkça duymadığım; ama yaşça büyüklerimden duymuş olduğum bir ifade var; "diyos" diye. "Dürzü" sözcüğüyle yakın anlamlı olduğunu düşündüğüm bu söz, reklamı duyunca aklıma geliyor.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2