Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
MADALYANIN DİĞER YÜZÜ veya RİYAKARLIK NASIL OLURMUŞ?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhum Aziz Nesin yıllar önce halkın %60'ı aptal demiş ve Türkiyede kıyametler kopmuştu.
Onun haklı veya haksız olduğunu burada tartışmak istemiyorum, ama bir örnekle bu konuya değinmek istiyorum.

Birçoklarımız, Başbakan Erdoğan'ın 2008 Davos zirvesinde, Filistin halkına yaptığı hava saldırılarından ötürü İsrail'e sert çıkışını iyi hatırlar.
Dünya kamuoyu huzurunda kameralar kaşısında, iki kelimeden(!) ibaret İngilizcesi ile 'van minit, van minit..' şeklinde konuşmak hakkı talebinde bulunduğu, sanırım; uzun yıllar unutulmaz.
Gerçi; tüm ısrarına rağmen onu pek takan olmadı ve konuşma hakkı alamadı, ama halkımızın yarıdan fazlası (örneğin diyelim ki % 60'ı) Türkiye'de onu 'Davos Fatihi, Davos Kahramanı' ilan etti ve övgüler yağdırdı.
'Helal olsun, herkese gösterdi, yiğit adammış...' dedirtti kendine. Dönüşünde de bu sıfatlara yakışır bir karşılama yapıldı, o da bu karşılamanın doya doya keyfini çıkardı.
...

Şimdi gelelim madalyanın diğer yüzüne:

Birçoklarımız bilir; yıllar önce Türkiye ile İsrail bir askeri işbirliği anlaşması yapmışlar ve bu anlaşma halen geçerli durumdadır.
Anlaşmaya göre İsrail, TSK'nin askeri malzemesinin, araç ve gereçlerinin yenileme ve onarımını vs. yapacak, Türkiye ise buna mukabil uygun ödemelerin yanısıra İsrail savaş uçaklarına, kendi hava sahası dar olduğundan, Konya ovası üzerinde eğitim uçuşlarına izin verecektir.
Bu durum 2008 Davos zirvesi sürecinde de mevcuttu, şimdi de mevcut.

Kısacası; Sayın Erdoğan 2008 Davos zirvesinde Filistin halkını savunmak ve korumak amacıyla İsrail'e karşı sert çıkışlar yaparken, anlaşma gereği Konya ovası üzerinde eğitim uçuşu yapıp dönen İsrail savaş uçakları, Filistin halkının başına bomba yağdırmaya halen devam etmekteydi ve kanımca, kalıcı barış sağlanıncaya kadar da devam edecek.
....
Erdoğan 2008 Davos zirvesi konuşmasında çok şeyler söyledi, ama İsrail'e yönelik bir iki cümleyle 'Filistine karşı tutumunuzdan dolayı bu dakikadan itibaren, askeri işbirliğini feshediyorum' diyemedi (bence kolay kolay diyemez de, dedirtmezler de).
..
Sevgili okurlar; buyrun merhum Aziz Nesin'in, Başbakan Erdoğan'ın ve onu 'Davos kahramanı' ilan edip alkışlayan halk kesiminin notunu siz verin.

Selamlar

Alıntıyla Cevap Gönder
Milliyet Gazetesi haberi:

Bir bakan Rize'de, notlarını yazdığı kağıtları karıştırmış ve bu nedenle konuşma yapamadan, kürsüden inmiş.

Bununla da kalmamış; yerine oturup başını elleri arasına almış ve dakikalarca başını sallayarak gülümsemiş.

Yanında oturanlar da onu seyredip tatlı tatlı gülümsemişler.
(Yorumu, okurlara bırakıyorum).
....

Ohh ohh ohh, ben çok sevindim.

Hiç olmazsa millet gülemiyor, bari bakanımız yandaşları ile azıcık gülsün.

Selamlar

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
Seçim sonuçlarına göre, Aziz Nesin'in yüzdesi en son % 47'diydi. Şimdi biraz azalmış görünüyor.

Gerçi olayı siyasi durumda değerlendirdim. Gerçeğine bakarsak 60 - 70 - 80... Her neyse... Ülkeyi düzeltemedikten sonra...

Şu malum Rizeli bakanı da haberlerde gördüm. Sanırım iki küsur dakika, not aradı. E be adam, e be bakan! Hiç mi söyleyeceğin laf yok senin? Söyleyeceklerin notlarınla mı sınırlı sadece? Hiç mi tasarlamadın konuşmanı?

İlköğretim öğrencisinin kürsüye çıkıp da şiirini unuttuğu gibi masum değilsin ki sen!

Alıntıyla Cevap Gönder
MAAŞA BAKIN!

Merkez Bankası Genel Müdürü sayın....
20 ile 30 Milyar TL arası aylık maaş almaktaymış.

Üfffffffffffff be.........vay anasını vay! Bu kadar yüksek maaş olur mu?
...

Olur olur... hem de bal gibi olur, özellikle Türkiye'de!

Neden mi?

Bence bu maaş, bu zaata verilmelidir!
Çünkü; T.C.Merkez Bankası'nın parasını artırmak,
aslında çok basit bir iştir... amma batırmak,
her yiğidin harcı değildir!

Kederli@Almanya, 26.12.2009

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Öğrencilere Adana'da eşek eti yedirtmişler.
Hele ki şükür... iyi ki; öğrencileri eşeklere yedirtmediler.

Hem çok münasip olmuş; kırk yılda bir midesi et gören insanların evlatları, hiç olmazsa et yemişler, eti öğrencilere ikram edenler de çok iyi (.) ok!

(Kederli)

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Bay Kederli,
Başbakanımızın iki kelimeden ibaret olmasıyla eleştirdiğiniz İngilizcesi ile yaptıklarını neden sindiremiyorsunuz?
Bazıları bülbül gibi İngilizce bilse de, hedefleri olmadığından bu sözü söylemeye meyletmemişlerdir, bunu nasıl değerlendirirsiniz?
Maksadım, kuru ve gereksiz retorik tartışmalara girmek değil, eleştirilerinizdeki düşünce(leri) anlayıp yeni bir şeyler öğrenmektir.

İyi günler dilerim.
Kullanıcı kimliğini gösterLisanEvi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
LisanEvi demiş ki:
Bay Kederli,
Başbakanımızın iki kelimeden ibaret olmasıyla eleştirdiğiniz İngilizcesi ile yaptıklarını neden sindiremiyorsunuz?
Bazıları bülbül gibi İngilizce bilse de, hedefleri olmadığından bu sözü söylemeye meyletmemişlerdir, bunu nasıl değerlendirirsiniz?
Maksadım, kuru ve gereksiz retorik tartışmalara girmek değil, eleştirilerinizdeki düşünce(leri) anlayıp yeni bir şeyler öğrenmektir.

İyi günler dilerim.

Dostum, uzun bir süre siteden uzak kaldığım için yorumuza yanıt veremedim, özür dilerim.

Elbette size hak vermemek elde değil, lakin; kurtlar av esnasında yapacakları saldırıda önce sürübaşına bakarlarmış.
Sayın Başbakan istese, özel bir öğretmen ve ortalama günde 1 saatlik kadar çalışmayla bir yıl geçmez, kısmen tercümansız konuşabilecek kadar İngilizce öğrenebilir aslında, ama içinde varsa o dilek!

Millete 3-4-5 çocuk yapın derken, vatandaşın bir çocuğu bile hakkıyla eğitmedeki zorluğunu ve onların kendisi gibi evlatlarını namlı özel ABD üniversetelerinde okutma ve altına ufacık bir yat bile alma olanağı olmadığının hesabını yapmayı unuttu zannedersem. Sayın Başbakan'ın bana yutturacağı balı bu alemde bulma imkanı olacağını düşünmüyorum. O bu yollarda yeni yeni çıkarken, bizler kırkıncı kez dönmüşüzdür.
....

Aklıma geldi hemen yazayım:
Sayın Başbakan, eşi henüz 16 yaşında iken onu okuldan aldırıp evlenen ve ev kadını yapan bir kişidir.
(Sayın Cumhurbaşkanı da öyle!)

Bilginiz olsun:
Yazdıklarımda asla kişileri değil, kişilikleri ve makam sıfatını kastederim ben. İnsanları kırmak ve rencide etmek de şahsıma hiç yakıştıramadığım ve mümkün mertebe uygulamadığım bir alışkanlıktır.

Bu arada bir ricam var sizden:
''Retorik'' kelimesi yerine uygun bir Türkçe kelime yazarsanız, çok sevinirim.

Selam ve saygılar

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Türkiye'ye demokrasi geliyormuş. Gelir birgün elbette. Nerdeyse bir asırdır bekliyoruz zaten, bu gidişle de daha çooook gelir, iki rekat sabır namazı kılın, tesbih çekip demli çay içerek bekleyin.
İyi beklemeler!
....

Adalet madalet felan da geliyormuş diyorlar.
Hadi bakalım, soru: Sizce gelir mi, gelmez mi?

Benden size güzel bir haber: Adalet çoktan geldi bile.
Bizim komşu Adalet hanım Almanya'dan emekli oldu, Türkiye'ye kesin dönüşle geldi. Gözünüz aydın!

Bence adalet konusundaki gayretleri devlet derhal durdurabilir, zahmete ne gerek!

Haaaa; isterlerse tabiki madaleti getirebilirler.
Şayet bu da gelirse bana haber verin lütfen, hoşgeldine giderim. (Elektrikleri kesilen Ankara metrosu ile!)

.....

Her çok ve her ()ok gelir de Türkiye'ye , bu kafayla gittiğimiz sürece adalet felan gelmez.

Yeni sistemimzin adını koydum ben: Dikta demokrasi!

Hayırlar olsun, uğurlar olsun!

Selamlar

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2