Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Başbakan yabancı dil biliyor!
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Geçen gün haberlerde tesadüfen sayın ''van minit başbakanı'' izledim.

''Aferin, aferin!'' dedim.

Ne demişti:
''...bu konuda mecliste partiler arasında konz(s)ens(z)üs olmasını diliyorum......!''

....

Şundan eminim; başbakan, bu kelimenin tam olarak nasıl yazıldığını bilemediği gibi, tam olarak ne anlamda kullandığını da bilemez.

Anlaşılmak için değil de, iş olsun diye konuştuğunu buradan anlayın.
...

Selamlar

EDER OLDUK!

Eder olduk Türkçemizin içine
Dış ayrı görünür, iç ayrı söyler
Kimileri takmaz oldu şeyine
Ağız aynı kokar, kıç aynı söyler
(Kederli)

Diplik:
Consens/Consensus (Latince) : anlaşma, uzlaşma, hemfikir olma, aynı görüşte olma, mutabık olma, birlik.. vs.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Dost Kederli,

yazdıklarınızın altına ben de imzamı atıyorum. Bu konudaki duyarlılığınızı ve yürekliliğinizi ayrıca överim.
İzninizle yazınıza bir iki eklenti yapacağım.

Bu olgunun ülkemizde özellikle politikacılar arsında oldukça eski bir kökeni ve geleneği vardır.
Ünlü Türk büyüklerimizden sayın Demirel bu bir ustalık derecesinde uygulayan bir kişidir.
Aranızda anımsayanlar vardır. 70’ li yılların sonunda işçiler ve ücretliler azmış değeryitim (enflasyon) altında eziliyor ve ücretlere zam istiyorlardı.
Konu büyüdü, grevler artdı, Demirel baskı altında kalmaya başladı ve bir basın toplantısında gazeteciler kendisine “-ne olacağını” sordular.
Sayın Demirel o akşam “-Artık eşel mobil sistemine geçeceğiz” dedi ve işe noktayı koydu.
Kimse diyemedi ki, “- Yahu, nedir bu eşel mobil sistemi? Yenir mi, içilir mi, saça mı sürülür?”.

Yine aynı Türk büyüğümüz 90’ lı yıllarda, Egede sorunlar bir ara yoğunlaştığında,
Yunanistanın kıta sahanlığını 12 mile çıkartmak arzusunu, “-casus belli olarak görürüm” dedi.
Bu söz olduğu gibi ülkemizde çok satan bir gazetenin baş sayfasında dev harflerle yayınlandı.
Şimdi düşünelim; Manisanın, Sivasın ya da Muşun bir kasabasında, köyünde vatandaş bu haberi okuyor.
“Casus belli” (!) ve düşünüyor; hangi casus, niye casus, e işte belliyse, niye yakalanmıyor?

Şimdi siz bütün bu haberi okuyan vatandaşı, köylüyü, şehirliyi tutun ve şunu açıklamaya çalışın:
Latince "casus=düşüş" demektir, işte efendim, ufak bir yanlış olmuş, doğrusu “causus=neden” olmalıydı,
kısacası “causus belli=savaş nedeni” olmalıydı, diye anlatın.

Bilirsiniz, konuşma arasında böyle Latince, Arapça bir iki laf serpiştirmek racondandır, iyi etki bırakır,
dinleyen sizi, mürekkep yalamış takımından sayar.
Fakat yine de bu Halkımızın çok doğru bir saptaması gibi salt “laf cambazlığıdır”.

Şimdi sizin de belirttiğiniz gibi bu “consensus” lafına bakalım:

sensus (sensum): duyu, anlama, duygu
com-, con- : eş, birlikte, elele (Latince öntakı)
consensus : (eş anlama=anlaşma), oylama, oybirliği

Fakat Türkçenin zengin işletim eklemleri nedeniyle bu tür bir öntakıya gereksinimi yoktur.
Yüklemin çatısı içerisindeki (_ş= işteş çatı) eklemi zaten eylemin birden çok kişi arasında yapıldığını gösterir ve anlatır.
Kısaca:
anlamak tek kişinin yapabildiği bir eylem,
anlaşmak ise kişiler arasında birlikte, elele, eş olarak yapabilecekleri bir eylemdir.

Dolayısıyla Türkçe Latincede olduğu gibi birden çok kişi arasında gerçekleşen eylemler için com-, con,
gibi bir öntakıya gerek duymaz ve bu aşırılmış kavrama hiç gerek duymaz.

Şimdi partiler gelip, “Sayın Başbakan, biz anlaştık” dese, kendisi “
-Yok, ben anlaşma değil, consensus istiyorum” mu diyecek?
Der mi der! Asker Romen Diyojen ile Feylesof Diyojeni karıştıran bunu niye demesin?

Ek:
Eşel mobil= ücretli ve maaşlıları, hayat pahalılığı karşısında korumak amacıyla fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasının sağlanmasıdır.
Kullanıcı kimliğini gösterH.Akküc tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 107
Alıntıyla Cevap Gönder
"CeHaPe, MeHaPe"

Biz "ka" diye bir harf yok derken "ha" harfi türeten Başbakan'ın, ülkenin çıkarları için "Van Minüts" demesini hayal ederdim, konunun dışına çıktığımı fark ederek.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Bugünkü gazetelerden bir haber:

Kavaf: Dizilerdeki erotizmden irite oluyorum.

19/02/2010 12:28

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, dizi filmlerdeki erotik sahnelerin kendisini "irite" ettiğini ve bunların cinselliği erken yaşlara çeken sebeplerden biri olduğunu belirterek, "Ben çok rahatsızım" dedi.

Sayın şeyimiz “irite” olmuş.
Ya, şimdi bu bizim sayın şeyimiz bir şey olmuş amma, acaba ne? Şimdi kendisine “Sayın Bakanımız, irite olmuşsunuz, vatana, millete hayırlı , uğurlu olsun!” mu demeliyiz,
ya da “Koşun arkadaşlar, Sayın Bakanımız irite olmuş, kolonya getirin, bileğini ovak!” mı diyelim?

Şimdi ben bu haberi aynen böyle okuyunca aklıma neler gelir? Nedir bu “irite”, ve nasıl “irite” olunur. Bir insanın “irite” olması için zeka düzeyinin ne olması gerekir? Biz mağaralar, “irite” olamayıp yalnız şaşıyorsak, “wow” yerine “vış” yada “abo” diyorsak, coniler “irite” oluyorsa, kaymışız ve kopmuşuz biz artık.
Kullanıcı kimliğini gösterH.Akküc tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
MÜJDEEEEEEEEEEE, MÜJDEEEEEEEEEEEEEEEE..............

Hasan Akküç dostun yazısını okudum, derhal sözlüğe baktım ve sayın bakanın irite olmasını araştırdım.

Kökü ''irr'' (Alm.)> Türkçe: ''Bunamış, kafayı oynatmış, aklını yemiş'' kökünden gelen bir kelime.

Bakın Allah'ın işine; evirdi çevirdi, eğriye doğruyu söyletti.

Yarabbi ne büyüksün!

Selamlar

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2