Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Podcast - Cepyayın
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Giderek yaygınlaşan bir yayın türünün İngilizce adı olan podcast yerine cepyayın kelimesi uygun olabilir diye düşündüm. Bu terimi kendi yazılarımın birinde de kullanmıştım:

Alıntı:
Cepyayın, ücretsiz yazılımlar sayesinde kolayca abone olup, yeni bölümü (veya bölümleri) yayınlandığında kendiliğinden ve ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirilebileceğiniz işitsel ve görsel izlencelerdir. Bunları bilgisayarınızdan dinleyebileceğiniz gibi, (iPod gibi) taşınabilir müzikçalarınıza kaydedip yolda bile dinleyebilirsiniz.

Cepyayın, benim kendi kendime İngilizce podcast kelimesine bulduğum Türkçe karşılık. Başka yerde buna bir karşılık bulamadım, onun için kendim bir kelime buldum: Bu yayınların iPod cihazıyla cebimize girmesinden hareketle bu ismi seçtim. Daha uygun bir kelime varsa veya ortaya çıkarsa değiştirmeye hazırım, ancak o vakte kadar bunu kullanmaya devam edeceğim.

Bu konuda TDK'ye, sitelerinde önerdikleri şekilde bir ileti gönderdiysem de herhangi bir cevap alamadım.

Alıntı:
Sayın Türk Dil Kurumu yetkilisi,

Bu iletiyi, yeni bir terime karşılık aramak amacıyla yazıyorum.

Amerikalı Apple şirketinin piyasaya sürdüğü iPod adlı ürünle birlikte, İngilizcede "podcast" adı verilen yayın türü yaygınlaşıyor. Bu yayınlar, önceden hazırlanarak Internet'e sunulmaktadır. Bu yayının abonesi olanlar, gerekli yazılımları çalıştırdıklarında bu yayınlar abonenin bilgisayarına indirilmekte ve isterse iPod cihazına yüklenmektedir. Böylelikle abone bu yayını daha sonra istediği yerde iPod adlı küçük cep cihazıyla dinleme imkanına kavuşmaktadır. (Daha fazla bilgi için BBC'nin http://www.bbc.co.uk/turkce/kurumsal/2009/07/000000_podcast.shtml adresli sayfasına bakınız.)

Ben "podcast" yerine Türkçede ne denebileceğini merak ediyorum. Bunun cebimize kadar girebilen aygıtlardan yayınlanması nedeniyle 'cepyayın' denebileceğini düşünmüştüm. İngilizce terimin kökeninde ise aygıtın adı iPod ve radyo-televizyon yayını için kullanılan "broadcast" kelimeleri bulunmaktadır.

Ülkemizde henüz yaygınlaşmamışsa da yaygınlaşabileceğini düşündüğüm bu yayın türü için Türkçe bir ad bulunmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Bu konudaki görüşlerinizi bildirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,

Dr. Çağrı Yalgın
Tokyo, Japonya
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Yeni ücretsiz çevrimiçi bilim dergimiz Açık Bilim'de cepyayın kelimesini kullanıyoruz podcast yerine... Umarım yerleştirebileceğiz...

Dr. Ömer Gökçümen ile evrimin genetiği üzerine

(Önceki bildiride bahsettiğim başvuruma TDK'den hiç cevap gelmediğini eklersem kimse şaşırır mı?)
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Sizi candan kutluyorum. Görmezden gelenler utansın.

İlk fırsatta konuyu izninizle ben de gündeme taşıyacağım.

Sonsuz selam ve saygılarımla.

Alıntıyla Cevap Gönder

Arrow Prof. Dr. Filiz Onat ile epilepsi araştırmaları üzerine

Arrow Dr. Ömer Gökçümen ile evrimin genetiği üzerine

Arrow Doç. Dr. Tan İnce ile meme kanseri araştırmalarına dair

Arrow Prof. Dr. A. Rüstem Aslan ile Uzay Mühendisliği Üzerine

Arrow Dr. Emre Yakşı ile sinir bağlantıları üzerine
Podcast - Cepyayın
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2